Blog

FILM W SZKOLE: PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELA

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zaproś film do szkoły – a on momentalnie Ci się odwdzięczy. Umocni Twój status ulubionego nauczyciela. Da Ci gwarancję zaangażowania uczniów w omawiane tematy (niezależnie od przedmiotu!). Wskaże drogę do wrażliwości i emocji Twoich wychowanków. Odkryje przed Tobą skarbiec wątków fabularnych, motywów kulturowych, wartości i postaw. Podaruje przeżycia budujące wspólnotę doświadczeń – fundament zrozumienia między Tobą a Twoimi podopiecznymi.

Zaproś film do szkoły – a on momentalnie Ci się odwdzięczy. Umocni Twój status ulubionego nauczyciela. Da Ci gwarancję zaangażowania uczniów w omawiane tematy (niezależnie od przedmiotu!). Wskaże drogę do wrażliwości i emocji Twoich wychowanków. Odkryje przed Tobą skarbiec wątków fabularnych, motywów kulturowych, wartości i postaw. Podaruje przeżycia  budujące wspólnotę doświadczeń – fundament zrozumienia między Tobą a Twoimi podopiecznymi. Nie wierzysz? Nie musisz wierzyć na słowo – przekonaj się sam i wykorzystaj narzędzia edukacji z filmem na swoich lekcjach. Z filmwszkole.pl to proste jak nigdy dotąd.

Nie musisz spędzać wielu godzin na poszukiwaniach wartościowych materiałów!

Przygotowaliśmy je dla Ciebie i zamieściliśmy w serwisie, porządkując w odniesieniu do zagadnień edukacyjnych, których dotyczą.

Nasi edukatorzy starannie wybrali tytuły, do których przygotowali opracowania – wszystkie materiały, które udostępniamy w serwisie dotyczą filmów o wyjątkowych wartościach edukacyjnych: ich pełną listę znajdziesz w zakładce materiały edukacyjne. Możesz ją potraktować także jako swego rodzaju ściągę – podręczny zbiór pomysłów, co do tego, o których filmach zdecydowanie warto z uczniami rozmawiać. Aby ułatwić Ci pracę oprócz materiałów dydaktycznych  przygotowaliśmy także zestawienie linków do serwisów VOD, w których Ty i Twoi uczniowie legalnie obejrzycie omawiane produkcje. Zestawienie odnośników znajdziesz na każdej karcie filmu.

Co uwzględniamy, rekomendując tytuły?

Jesteśmy filmoznawcami i filmy oglądamy nałogowo, moglibyśmy wymieniać świetne tytuły bez końca! Ale jesteśmy też edukatorami i wiemy, z jak delikatną materią mamy do czynienia, przygotowując rekomendacje dla uczniów. Dlatego wzięliśmy pod uwagę zróżnicowanie zainteresowań i wrażliwości, wynikające z różnic między kolejnymi etapami nauczania (w głównym menu strony materiały możesz wyszukiwać także na podstawie grupy wiekowej).

Interesowały nas produkcje o bogatych walorach edukacyjnych (tak, tak, kino superbohaterskie, a nawet magiczne uniwersum J.K. Rowling również do nich należą!), podejmujące tematykę korespondującą z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa oraz z podstawą programową różnych przedmiotów (np. biologia? proszę bardzo: „Yes Meni idą na rewolucję”! edukacja dla bezpieczeństwa? to m.in. „Winni”), wyróżniające się estetyczną wirtuozerią („Zimną wojnę” analizujemy pod tym kątem z dokładnością godną opracowania szkolnej lektury). Co przynajmniej tak samo ważne, nie traciliśmy z pola widzenia również odbiorczych upodobań dzieci i młodzieży. Dlatego na naszej stronie znajdziecie mnóstwo zróżnicowanych propozycji. Z wyjątkiem nudy – nie, jej akurat nie mamy…

Materiały edukacyjne możesz wyszukać na stronie po tytułach lub plakatach filmów, do których się odnoszą. Filmowe inspiracje znajdziesz również, wybierając odpowiednią grupę wiekową. Szczególną uwagę chcielibyśmy jednak zwrócić na poręczne narzędzie, jakim są tagi kategoryzujące filmy według głównych tematów i zagadnień (zob. np. tag „świat wirtualny”). Po kliknięciu skierują Cię do właściwych zestawów filmów edukacyjnych, scenariuszy, opracowań. Kolejną wskazówką są szczegółowe zagadnienia edukacyjne towarzyszące opisowi każdego filmu i opracowanej na jego podstawie lekcji. A jeśli nadal nie masz pewności, czy wybór usatysfakcjonuje Ciebie i zapewni rozwój Twoim uczniom – obejrzyj zamieszczony na podstronie dotyczącej danego tytułu zwiastun filmowy.

Gdzie znaleźć gotowe pomysły na zadania i aktywności?

Esencja kreatywnej pracy z filmem czeka na pobranie z podstrony poświęconej każdemu tytułowi. W PDF-ach, które możesz pobrać na swój komputer znajdziesz pomysły na to, jak poprowadzić pojedynczą lekcję związaną z filmowymi zagadnieniami i całe bloki zajęć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że iloraz czasu do zagadnień podstawy programowej jest bezwzględny i nie zawsze pozwala puścić wodze pedagogicznej fantazji – jeśli potrzebujesz z każdego spośród scenariuszy możesz wybrać do realizacji także pojedyncze pomysły. Propozycje zadań zostały opracowane przez doświadczonych metodyków, edukatorów, nauczycieli szkolnych i akademickich, którzy podzielili się swoimi sprawdzonymi, efektownymi i efektywnymi, metodami nauczania. Sprawdź, które z nich chciałabyś/chciałbyś wykorzystać na swoich lekcjach.

Zestaw wiadomości przygotowanych przez specjalistów w danej dziedzinie (psychologów, pedagogów, polonistów, historyków, biologów, geografów, technologów żywienia, filmoznawców, medioznawców itd.), pozwoli Ci poczuć się pewnie, prowadząc nawet zupełnie nowy temat. Atrakcyjne ilustracje oraz wybrane fragmenty tekstów naukowych i publicystycznych poszerzają konteksty omawianych filmów i pomagają powiązać filmową tematykę z treściami omawianymi w ramach różnych przedmiotów. Zachęcamy, by przyjrzeć się uważnie scenariuszowym załącznikom gotowym do wykorzystania w pracy z uczniami – z łatwością wykorzystasz je również w pracy zdalnej!

Jak jeszcze z pomocą filmwszkole.pl uatrakcyjnić edukację w czasach pandemii?

Osiągniesz to np. udostępniając klasie jeden z kilkudziesięciu filmów edukacyjnych, które w krótkiej (5-10 min), dynamicznej formule przybliżają uczniom informacje na ważne i aktualne tematy, bogato je ilustrując.

Filmy możesz wykorzystać jako element swojej lekcji zdalnej albo jako jeden z zasobów wzbogacających pracę samodzielną lub zespołową uczniów. Dostrzeżesz w nich propozycje problematyzowania omawianych dzieł filmowych, a zarazem punkt wyjścia dla klasowych dyskusji czy uczniowskich rozprawek. Sprawdzą się także na wyższych etapach edukacji jako kontekstowe drogowskazy pozwalające na omówienie ważnych motywów kulturowych w nawiązaniu do wybranej produkcji filmowej i pokrewnych jej dzieł światowej kinematografii. Sporym ułatwieniem w kryzysowej sytuacji niezapowiedzianego przeniesienia edukacji do sfery on-line będą też opracowane przez doświadczonych edukatorów filmowych wielowątkowe lekcje multimedialne zachęcające uczniów do refleksji i samodzielnych działań. Za przykład niech posłuży lekcja do głośnego tytułu „Czarownica 2”.

Jeszcze więcej?

W przygotowaniu są już nowe materiały dydaktyczne, filmy edukacyjne, lekcje multimedialne, a także artykuły, wideorekomendacje i wiele innych treści: zarówno tych dostępnych w wariancie bezpłatnych serwisu, jak i w jego wersji PREMIUM: sam zdecyduj, która opcja jest lepsza dla Ciebie.

Nie zapomnij też zapisać się do naszego newslettera – dzięki temu będziemy mogli pozostać w kontakcie i przekazywać Ci informacje o nowych, wartościowych treściach na naszej stronie.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)