Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: TOP 6 filmów (i aktywności!) na drugą połowę wczasów [cz. 2]

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Połowa wakacji już za nami! Czy nie brakuje Wam trochę pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi i młodzieżą – czy to z własnymi pociechami, czy też półkolonijnymi podopiecznymi? Na FILM W SZKOLE czeka masa wakacyjnych inspiracji. Od czego zacząć? Tutaj znajdziecie podpowiedzi!

Połowa wakacji już za nami! Czy nie brakuje Wam trochę pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi i młodzieżą – czy to z własnymi pociechami, czy też półkolonijnymi podopiecznymi? Na FILM W SZKOLE czeka masa wakacyjnych inspiracji. Od czego zacząć? Tutaj znajdziecie podpowiedzi!

1. Vaiana: Skarb oceanu

Z czym kojarzy Wam się wytwórnia Disneya? Zupełnie się nie dziwię, jeśli ze wspaniałymi opowieściami, pięknymi animacjami, niezapomnianą muzyką i uroczymi bohaterami. W „Vaianie” wszystko to znajdziecie – i to nie w byle scenerii. Widzowie filmu przenoszą się na wyspy słonecznej Oceanii. I tam przeżywają zapierające dech w piersiach przygody.

W naszym scenariuszu zajęć do „Vaiany” znajdziecie inspirujące pomysły na warsztaty plastyczne, które możecie wykorzystać zarówno w domu, jak i w szkole. Zadania pobudzą kreatywność Waszych podopiecznych, ale też zachęcą do refleksji. Zbudujecie „łódkę wartości” z niepowtarzalnie ozdobionym żaglem, którego ornament opowie ważne dla Was historie. Albo z myślą o inspirujących krewnych stworzycie własne amulety. Brzmi ciekawie? Zajrzyjcie na stronę poświęconą filmowi!

2. Tarapaty 2

Zagadka do rozwiązania, pierwsze zauroczenia, nowe znajomości, odkrywanie nowego miasta, ale i sztuki, a w tle także las i jezioro… Czy to nie brzmi jak idealny scenariusz na wakacyjną przygodę? Przeżyjecie ją z „Tarapatami 2” – naprawdę udanym polskim filmem dla młodych widzów.

Zajrzyjcie na stronę filmu i przejrzyjcie scenariusze lekcji. Na pewno wyłowicie z nich jakieś wakacyjne pomysły. Może zainspiruje Was konspekt, który nosi tytuł „Po nitce do kłębka, czyli szyfry, kody i klucze w pracy detektywa”? Na stronie znajdziecie też interaktywną grę, w której dzieciaki będą mogły wykazać się znajomością sztuki. Albo też wiedzę o sztuce zdobyć!

3. La La Land

Zarówno trochę starszej młodzieży, jak i jej rodzicom czy nauczycielom, chciałabym polecić film „La La Land”. Ciekawy musical, subtelnie grający z klasyczną formułą gatunkową, otwarty jest na różne poziomy odczytania. Będzie wartościowym przeżyciem dla tych, którzy potrzebują lekkiej rozrywki – pełnej muzyki, tańca i kolorów. Ale także wytrawni znawcy kina i poszukiwacze intelektualnych wyzwań znajdą w tym filmie coś dla siebie.

A po seansie? Porozmawiajcie z młodymi ludźmi o tym, czym są marzenia, jak je spełnić i jaki koszt musimy czasami dla nich ponieść. Pomoże w tym scenariusz zajęć, w którym czekają na Was ważne pytania.

Jak sami widzicie, seans to dopiero pierwszy punkt rodzinnej czy kolonijnej integracji, którą chciałabym Wam zaproponować. Młodzi widzowie na pewno będą chętni na kontynuowanie refleksji związanych ze wspaniałą filmową przygodą. I pamiętajcie! Na FILMIE W SZKOLE znajdziecie mnóstwo innych wakacyjnych pomysłów. Zaglądajcie na naszego bloga! A żeby bez ograniczeń korzystać z naszych materiałów edukacyjnych – wybierzcie Pakiet Premium z wakacyjną promocją.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).