Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: TOP 6 filmów (i aktywności!) na drugą połowę wczasów [cz. 2]

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Połowa wakacji już za nami! Czy nie brakuje Wam trochę pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi i młodzieżą – czy to z własnymi pociechami, czy też półkolonijnymi podopiecznymi? Na FILM W SZKOLE czeka masa wakacyjnych inspiracji. Od czego zacząć? Tutaj znajdziecie podpowiedzi!

Połowa wakacji już za nami! Czy nie brakuje Wam trochę pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi i młodzieżą – czy to z własnymi pociechami, czy też półkolonijnymi podopiecznymi? Na FILM W SZKOLE czeka masa wakacyjnych inspiracji. Od czego zacząć? Tutaj znajdziecie podpowiedzi!

1. Vaiana: Skarb oceanu

Z czym kojarzy Wam się wytwórnia Disneya? Zupełnie się nie dziwię, jeśli ze wspaniałymi opowieściami, pięknymi animacjami, niezapomnianą muzyką i uroczymi bohaterami. W „Vaianie” wszystko to znajdziecie – i to nie w byle scenerii. Widzowie filmu przenoszą się na wyspy słonecznej Oceanii. I tam przeżywają zapierające dech w piersiach przygody.

W naszym scenariuszu zajęć do „Vaiany” znajdziecie inspirujące pomysły na warsztaty plastyczne, które możecie wykorzystać zarówno w domu, jak i w szkole. Zadania pobudzą kreatywność Waszych podopiecznych, ale też zachęcą do refleksji. Zbudujecie „łódkę wartości” z niepowtarzalnie ozdobionym żaglem, którego ornament opowie ważne dla Was historie. Albo z myślą o inspirujących krewnych stworzycie własne amulety. Brzmi ciekawie? Zajrzyjcie na stronę poświęconą filmowi!

2. Tarapaty 2

Zagadka do rozwiązania, pierwsze zauroczenia, nowe znajomości, odkrywanie nowego miasta, ale i sztuki, a w tle także las i jezioro… Czy to nie brzmi jak idealny scenariusz na wakacyjną przygodę? Przeżyjecie ją z „Tarapatami 2” – naprawdę udanym polskim filmem dla młodych widzów.

Zajrzyjcie na stronę filmu i przejrzyjcie scenariusze lekcji. Na pewno wyłowicie z nich jakieś wakacyjne pomysły. Może zainspiruje Was konspekt, który nosi tytuł „Po nitce do kłębka, czyli szyfry, kody i klucze w pracy detektywa”? Na stronie znajdziecie też interaktywną grę, w której dzieciaki będą mogły wykazać się znajomością sztuki. Albo też wiedzę o sztuce zdobyć!

3. La La Land

Zarówno trochę starszej młodzieży, jak i jej rodzicom czy nauczycielom, chciałabym polecić film „La La Land”. Ciekawy musical, subtelnie grający z klasyczną formułą gatunkową, otwarty jest na różne poziomy odczytania. Będzie wartościowym przeżyciem dla tych, którzy potrzebują lekkiej rozrywki – pełnej muzyki, tańca i kolorów. Ale także wytrawni znawcy kina i poszukiwacze intelektualnych wyzwań znajdą w tym filmie coś dla siebie.

A po seansie? Porozmawiajcie z młodymi ludźmi o tym, czym są marzenia, jak je spełnić i jaki koszt musimy czasami dla nich ponieść. Pomoże w tym scenariusz zajęć, w którym czekają na Was ważne pytania.

Jak sami widzicie, seans to dopiero pierwszy punkt rodzinnej czy kolonijnej integracji, którą chciałabym Wam zaproponować. Młodzi widzowie na pewno będą chętni na kontynuowanie refleksji związanych ze wspaniałą filmową przygodą. I pamiętajcie! Na FILMIE W SZKOLE znajdziecie mnóstwo innych wakacyjnych pomysłów. Zaglądajcie na naszego bloga! A żeby bez ograniczeń korzystać z naszych materiałów edukacyjnych – wybierzcie Pakiet Premium z wakacyjną promocją.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).