FILM W SZKOLE i na wakacjach: TOP 6 filmów na drugą połowę wczasów [cz.1]

Lato w pełni! Niezależnie od tego, czy Twoi podopieczni  lubią spędzać wolny czas aktywnie, czy wolą oddawać się błogiemu lenistwu – sądzimy, że znajdą czas na dobry film. Szukasz wartych polecenia propozycji w wakacyjnym klimacie? Błądzisz w gąszczu tytułów i nie potrafisz podjąć decyzji? Redakcja Film w Szkole spieszy z pomocą. Dziś chcemy zarekomendować 3 filmy idealne na wakacyjne popołudnie. Sprawdź, jak wykorzystać ich dydaktyczny potencjał. Kolejna część cyklu już wkrótce pojawi się na blogu!

1. Kacper i Emma na safari

Czy Twoi podopieczni marzą o podróżach do odległych krain? A co powiedzą na filmową wyprawę w głąb Afyki? Seans „Kacpra i Emmy na safari” to szansa, by przeżyć wiele niezwykłych przygód. Wraz z młodymi bohaterami dzieci w wieku 6-9 lat odkryją bogactwo egzotycznej fauny i flory. To dobry punkt wyjścia do rozmowy na temat tego, jak należy właściwie postępować wobec dzikiej przyrody.

O czym jeszcze warto podyskutować po seansie? Z pewnością o innych kulturach i ich różnorodności. W trakcie pobytu na sawannie Kacper i Emma poznają bowiem nową koleżankę. Szybko przekonują się o tym, że mimo istniejących różnic są w stanie odnaleźć wspólny język. To świetna filmowa lekcja szacunku, otwartości i tolerancji. W naszym scenariuszu zajęć znajdziesz także szereg zoologicznych ciekawostek o Afryce, a także o zwyczajach innych kultur. Sprawdź, które z nich najbardziej zaciekawią Twoich uczniów.

Kadr z filmu „Kacper i Emma na safari”, reż. Arne Lindtner Næss, prod. Wielka Brytania 2015 (dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

2. Blanka

Egzotyczne podróże na odległe kontynenty nie muszą kojarzyć się wyłącznie z wakacyjną beztroską. Odkrywanie nowych miejsc pozwala przecież poszerzać horyzonty. Otwierać na różnorodność życiowych sytuacji. Uwrażliwiać na problemy, z którymi nie stykamy się na co dzień. Przekonuje o tym seans „Blanki”. Tytułowa bohaterka jest bezdomną dziewczynką, która każdego dnia walczy o przetrwanie w ubogiej dzielnicy Manili, stolicy Filipin. Największym marzeniem osieroconej dwunastolatki jest posiadanie rodziny. Czy odnajdzie swój dom wśród ludzi, których ma wokół siebie? Odpowiedzi poszukaj w naszym autorskim scenariuszu lekcji i filmie edukacyjnym. Dzięki naszym materiałom pokażesz uczniom klas 4-6, w jaki sposób mogą wspierać potrzebujących. Podróż w nieznane rejony będzie pretekstem do rozmowy na temat globalnych wyzwań i problemów.

3. Córka trenera

A co powiesz na upalne wakacje w podróży po Polsce? Zachęć uczniów szkół ponadpodstawowych, by udali się w nią wraz z bohaterami „Córki trenera”. Letnia trasa siedemnastoletniej Wiktorii i jej ojca jest wyznaczana przez zawody tenisa ziemnego. To dobry punkt wyjścia do refleksji na temat roli, jaką pełnią sportowe widowiska – nie tylko w filmie! Wspólne wakacje ambitnego trenera i poszukującej niezależności bohaterki będą obfitować w trudne do uniknięcia konflikty. Czy można je rozwiązać z korzyścią dla obu stron? Jak żyć w zgodzie z własnymi dążeniami, a jednocześnie zadbać o rodzinne relacje? Na te (i inne) pytania uczniowie znajdą odpowiedź w naszym filmie edukacyjnym i autorskim scenariuszu lekcji.

Szukasz innych propozycji?

Interesują Cię inne wakacyjne propozycje? Wypatruj naszego kolejnego tekstu! Chcesz mieć nieograniczony dostęp do bazy naszych materiałów? To doskonały moment: kupując teraz PAKIET PREMIUM, możesz korzystać z pełnej wersji naszego serwisu aż do końca listopada 2021. Sprawdź, które z naszych eksperckich zasobów będą dla Ciebie inspirującym wsparciem.