Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: TOP 6 filmów na drugą połowę wczasów [cz.1]

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Lato w pełni! Niezależnie od tego, czy Twoi podopieczni lubią spędzać wolny czas aktywnie, czy wolą oddawać się błogiemu lenistwu – sądzimy, że znajdą czas na dobry film. Szukasz wartych polecenia propozycji w wakacyjnym klimacie? Błądzisz w gąszczu tytułów i nie potrafisz podjąć decyzji? Redakcja Film w Szkole spieszy z pomocą. Dziś chcemy zarekomendować 3 filmy idealne na wakacyjne popołudnie. Sprawdź, jak wykorzystać ich dydaktyczny potencjał. Kolejna część już wkrótce pojawi się na blogu!

Lato w pełni! Niezależnie od tego, czy Twoi podopieczni  lubią spędzać wolny czas aktywnie, czy wolą oddawać się błogiemu lenistwu – sądzimy, że znajdą czas na dobry film. Szukasz wartych polecenia propozycji w wakacyjnym klimacie? Błądzisz w gąszczu tytułów i nie potrafisz podjąć decyzji? Redakcja Film w Szkole spieszy z pomocą. Dziś chcemy zarekomendować 3 filmy idealne na wakacyjne popołudnie. Sprawdź, jak wykorzystać ich dydaktyczny potencjał. Kolejna część cyklu już wkrótce pojawi się na blogu!

1. Kacper i Emma na safari

Czy Twoi podopieczni marzą o podróżach do odległych krain? A co powiedzą na filmową wyprawę w głąb Afyki? Seans „Kacpra i Emmy na safari” to szansa, by przeżyć wiele niezwykłych przygód. Wraz z młodymi bohaterami dzieci w wieku 6-9 lat odkryją bogactwo egzotycznej fauny i flory. To dobry punkt wyjścia do rozmowy na temat tego, jak należy właściwie postępować wobec dzikiej przyrody.

O czym jeszcze warto podyskutować po seansie? Z pewnością o innych kulturach i ich różnorodności. W trakcie pobytu na sawannie Kacper i Emma poznają bowiem nową koleżankę. Szybko przekonują się o tym, że mimo istniejących różnic są w stanie odnaleźć wspólny język. To świetna filmowa lekcja szacunku, otwartości i tolerancji. W naszym scenariuszu zajęć znajdziesz także szereg zoologicznych ciekawostek o Afryce, a także o zwyczajach innych kultur. Sprawdź, które z nich najbardziej zaciekawią Twoich uczniów.

Kadr z filmu „Kacper i Emma na safari”, reż. Arne Lindtner Næss, prod. Wielka Brytania 2015 (dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

2. Blanka

Egzotyczne podróże na odległe kontynenty nie muszą kojarzyć się wyłącznie z wakacyjną beztroską. Odkrywanie nowych miejsc pozwala przecież poszerzać horyzonty. Otwierać na różnorodność życiowych sytuacji. Uwrażliwiać na problemy, z którymi nie stykamy się na co dzień. Przekonuje o tym seans „Blanki”. Tytułowa bohaterka jest bezdomną dziewczynką, która każdego dnia walczy o przetrwanie w ubogiej dzielnicy Manili, stolicy Filipin. Największym marzeniem osieroconej dwunastolatki jest posiadanie rodziny. Czy odnajdzie swój dom wśród ludzi, których ma wokół siebie? Odpowiedzi poszukaj w naszym autorskim scenariuszu lekcji i filmie edukacyjnym. Dzięki naszym materiałom pokażesz uczniom klas 4-6, w jaki sposób mogą wspierać potrzebujących. Podróż w nieznane rejony będzie pretekstem do rozmowy na temat globalnych wyzwań i problemów.

3. Córka trenera

A co powiesz na upalne wakacje w podróży po Polsce? Zachęć uczniów szkół ponadpodstawowych, by udali się w nią wraz z bohaterami „Córki trenera”. Letnia trasa siedemnastoletniej Wiktorii i jej ojca jest wyznaczana przez zawody tenisa ziemnego. To dobry punkt wyjścia do refleksji na temat roli, jaką pełnią sportowe widowiska – nie tylko w filmie! Wspólne wakacje ambitnego trenera i poszukującej niezależności bohaterki będą obfitować w trudne do uniknięcia konflikty. Czy można je rozwiązać z korzyścią dla obu stron? Jak żyć w zgodzie z własnymi dążeniami, a jednocześnie zadbać o rodzinne relacje? Na te (i inne) pytania uczniowie znajdą odpowiedź w naszym filmie edukacyjnym i autorskim scenariuszu lekcji.

Szukasz innych propozycji?

Interesują Cię inne wakacyjne propozycje? Wypatruj naszego kolejnego tekstu! Chcesz mieć nieograniczony dostęp do bazy naszych materiałów? To doskonały moment: kupując teraz PAKIET PREMIUM, możesz korzystać z pełnej wersji naszego serwisu aż do końca listopada 2021. Sprawdź, które z naszych eksperckich zasobów będą dla Ciebie inspirującym wsparciem.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)