Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Polskie lokacje? Udane wakacje!

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Nietypowe okoliczności tegorocznych wakacji sprawiły, że polskie destynacje cieszą się większym niż w minionych latach zainteresowaniem. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie wyściubiając nosa (szczególnie przecież narażonego w czasach pandemii) za granicę, można odkryć miejsca zaskakujące, wręcz egzotyczne, o niezwykłej historii. Czy nadal rozglądacie się za podróżniczymi inspiracjami? A może chcecie poznać ciekawostki o miejscach, w których już jesteście? Mam dla Was i Waszych dzieci punkt wyjścia do poszukiwań: trzy świetne propozycje filmowe zrealizowane w polskich lokacjach.

Nietypowe okoliczności tegorocznych wakacji sprawiły, że polskie destynacje cieszą się większym niż w minionych latach zainteresowaniem. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie wyściubiając nosa (szczególnie przecież narażonego w czasach pandemii) za granicę, można odkryć miejsca zaskakujące, wręcz egzotyczne, o niezwykłej historii. Czy nadal rozglądacie się za podróżniczymi inspiracjami? A może chcecie poznać ciekawostki o miejscach, w których już jesteście? Jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań proponuję trzy świetne filmy zrealizowane w polskich lokacjach.

Warszawa w „Tarapatach”. Lokalne tajemnice czekają na odkrycie

Czy wiecie, że Pablo Picasso podczas pobytu w Warszawie stworzył mural na jednej z kamienic na Woli? Namalowana przez niego syrenka istniała do 1953 roku, a potem… No właśnie, co się mogło z nią stać?

Na trop tej zagadki wpadają bohaterowie filmu „Tarapaty” – Julka i Olek, gdy w ich ręce trafia stara mapa. Dzięki śledztwu, które prowadzą, zapowiadające się nudno miejskie wakacje zamienią się w prawdziwą przygodę.

Zainspirujcie Wasze dzieci historią Julki i Olka lub innymi filmami wspomnianymi w naszych materiałach edukacyjnych na temat kina przygodowego. Gdziekolwiek mieszkacie, wyruszcie na zwiady w Waszej najbliższej okolicy – może i tam odkryjecie niezwykłe tajemnice?

Na marginesie warto wspomnieć, że mural z syrenką znów można podziwiać na warszawskiej Woli. Niedawno został zrekonstruowany. Będziecie mieli okazję odwiedzić Warszawę? Namówcie dzieci na poszukiwanie miejskich przygód i spróbujcie znaleźć dzieło.

Mamy dla Was jeszcze jedno wyzwanie. Jest ono związane z powstającą właśnie kolejną częścią „Tarapatów”. Jej fabuła wiąże się z zaginionym obrazem Claude’a Moneta i pewną tajemnicą Muzeum Narodowego w Poznaniu. Co to za tajemnica? Nie zdradzę! Może zdążycie przeprowadzić własne dochodzenie, zanim film wejdzie na ekrany kin?

Kadr z filmu „Tarapaty”, reż. Marta Karwowska, prod. Polska 2017 (dystrybucja: Next Film)

Puszcza Białowieska w „Królestwie”. Podróż w dzikie ostępy

Niektóre skarby są zaznaczone na wielu mapach i nie trzeba rozwiązywać skomplikowanych łamigłówek, aby do nich dotrzeć. Takim skarbem – a wręcz skarbcem! – jest Puszcza Białowieska – jedyny polski obiekt przyrodniczy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jego bogactwo składają się m.in. ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym.

Nie dziwi zatem, że kiedy Jacques Perrin i Jacques Cluzaud obrali sobie za cel opowiedzenie historii naturalnej poprzez piękne zdjęcia majestatycznych krajobrazów i budzących zachwyt zwierząt, wybrali się również tam.

Wypatrujcie widoków charakterystycznych dla Puszczy Białowieskiej w „Królestwie” (naszym FILMIE TYGODNIA), przypomnijcie sobie ich piękno. Uwaga: na wszelki wypadek zapakujcie bagaże przed seansem. Niewykluczone, że zaraz po projekcji zapragniecie wyruszyć do zjawiskowego Parku Narodowego!

Najpiękniejszy film przyrodniczy ostatnich lat dostępny za darmo w ...
Kadr z filmu „Królestwo”, reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, prod. Francja, Niemcy 2015 (dystrybucja: M2 Films)

Kotlina Kłodzka w „Pokocie”. Z dala od zatłoczonych szlaków

Łagodne zamglone wzniesienia i gęste lasy Sudetów są tłem nietypowej intrygi. Gdy życie traci kłusownik, a w pobliżu jego ciała odnalezione zostają wyłącznie tropy saren, pojawia się pytanie: czy to może być zemsta zwierząt? Kolejne morderstwa pasują do tej przedziwnej układanki. Zobaczcie „Pokot” i przekonajcie się, jak potoczy się ta sprawa.

Pierwowzorem thrillera ekologicznego w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, wyróżnionego Srebrnym Niedźwiedziem na prestiżowym Berlinale, jest powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Kotlina Kłodzka to nie tylko miejsce akcji obu dzieł, ale też region, w którym żyje noblistka. Mam nadzieję, że po seansie „Pokotu” zapragniecie zgłębiać nie tylko tajemnice tej urokliwej krainy, ale również samego filmu – dzieła złożonego i wieloaspektowego. Wsparciem mogą być treści zawarte w scenariuszu lekcji opracowanym przez dr Madgalenę Bednarek, literaturoznawczynię z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Die Spur - ASTOR Film Lounge im ARRI München
Kadr z filmu „Pokot”, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, prod. Polska 2017 (dystrybucja: Next Film)

Wybraliście już cel wyprawy? Życzymy Wam wielu zachwytów podczas Waszych filmowych podróży i prawdziwych krajoznawczych wycieczek.

A jak już wrócicie do domu, zajrzyjcie na FILM W SZKOLE. Na naszym blogu czekać będą kolejne inspiracje.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).