FILM W SZKOLE i na wakacjach: Polskie lokacje? Udane wakacje!

Nietypowe okoliczności tegorocznych wakacji sprawiły, że polskie destynacje cieszą się większym niż w minionych latach zainteresowaniem. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie wyściubiając nosa (szczególnie przecież narażonego w czasach pandemii) za granicę, można odkryć miejsca zaskakujące, wręcz egzotyczne, o niezwykłej historii. Czy nadal rozglądacie się za podróżniczymi inspiracjami? A może chcecie poznać ciekawostki o miejscach, w których już jesteście? Jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań proponuję trzy świetne filmy zrealizowane w polskich lokacjach.

Warszawa w „Tarapatach”. Lokalne tajemnice czekają na odkrycie

Czy wiecie, że Pablo Picasso podczas pobytu w Warszawie stworzył mural na jednej z kamienic na Woli? Namalowana przez niego syrenka istniała do 1953 roku, a potem… No właśnie, co się mogło z nią stać?

Na trop tej zagadki wpadają bohaterowie filmu „Tarapaty” – Julka i Olek, gdy w ich ręce trafia stara mapa. Dzięki śledztwu, które prowadzą, zapowiadające się nudno miejskie wakacje zamienią się w prawdziwą przygodę.

Zainspirujcie Wasze dzieci historią Julki i Olka lub innymi filmami wspomnianymi w naszych materiałach edukacyjnych na temat kina przygodowego. Gdziekolwiek mieszkacie, wyruszcie na zwiady w Waszej najbliższej okolicy – może i tam odkryjecie niezwykłe tajemnice?

Na marginesie warto wspomnieć, że mural z syrenką znów można podziwiać na warszawskiej Woli. Niedawno został zrekonstruowany. Będziecie mieli okazję odwiedzić Warszawę? Namówcie dzieci na poszukiwanie miejskich przygód i spróbujcie znaleźć dzieło.

Mamy dla Was jeszcze jedno wyzwanie. Jest ono związane z powstającą właśnie kolejną częścią „Tarapatów”. Jej fabuła wiąże się z zaginionym obrazem Claude’a Moneta i pewną tajemnicą Muzeum Narodowego w Poznaniu. Co to za tajemnica? Nie zdradzę! Może zdążycie przeprowadzić własne dochodzenie, zanim film wejdzie na ekrany kin?

Kadr z filmu „Tarapaty”, reż. Marta Karwowska, prod. Polska 2017 (dystrybucja: Next Film)

Puszcza Białowieska w „Królestwie”. Podróż w dzikie ostępy

Niektóre skarby są zaznaczone na wielu mapach i nie trzeba rozwiązywać skomplikowanych łamigłówek, aby do nich dotrzeć. Takim skarbem – a wręcz skarbcem! – jest Puszcza Białowieska – jedyny polski obiekt przyrodniczy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jego bogactwo składają się m.in. ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym.

Nie dziwi zatem, że kiedy Jacques Perrin i Jacques Cluzaud obrali sobie za cel opowiedzenie historii naturalnej poprzez piękne zdjęcia majestatycznych krajobrazów i budzących zachwyt zwierząt, wybrali się również tam.

Wypatrujcie widoków charakterystycznych dla Puszczy Białowieskiej w „Królestwie” (naszym FILMIE TYGODNIA), przypomnijcie sobie ich piękno. Uwaga: na wszelki wypadek zapakujcie bagaże przed seansem. Niewykluczone, że zaraz po projekcji zapragniecie wyruszyć do zjawiskowego Parku Narodowego!

Najpiękniejszy film przyrodniczy ostatnich lat dostępny za darmo w ...
Kadr z filmu „Królestwo”, reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, prod. Francja, Niemcy 2015 (dystrybucja: M2 Films)

Kotlina Kłodzka w „Pokocie”. Z dala od zatłoczonych szlaków

Łagodne zamglone wzniesienia i gęste lasy Sudetów są tłem nietypowej intrygi. Gdy życie traci kłusownik, a w pobliżu jego ciała odnalezione zostają wyłącznie tropy saren, pojawia się pytanie: czy to może być zemsta zwierząt? Kolejne morderstwa pasują do tej przedziwnej układanki. Zobaczcie „Pokot” i przekonajcie się, jak potoczy się ta sprawa.

Pierwowzorem thrillera ekologicznego w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, wyróżnionego Srebrnym Niedźwiedziem na prestiżowym Berlinale, jest powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Kotlina Kłodzka to nie tylko miejsce akcji obu dzieł, ale też region, w którym żyje noblistka. Mam nadzieję, że po seansie „Pokotu” zapragniecie zgłębiać nie tylko tajemnice tej urokliwej krainy, ale również samego filmu – dzieła złożonego i wieloaspektowego. Wsparciem mogą być treści zawarte w scenariuszu lekcji opracowanym przez dr Madgalenę Bednarek, literaturoznawczynię z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Die Spur - ASTOR Film Lounge im ARRI München
Kadr z filmu „Pokot”, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, prod. Polska 2017 (dystrybucja: Next Film)

Wybraliście już cel wyprawy? Życzymy Wam wielu zachwytów podczas Waszych filmowych podróży i prawdziwych krajoznawczych wycieczek.

A jak już wrócicie do domu, zajrzyjcie na FILM W SZKOLE. Na naszym blogu czekać będą kolejne inspiracje.

Agnieszka Powierska