Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Odwiedziny w niezwykłych krainach

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Niezwykłe krainy czekają na nas w zaskakujących miejscach – nie tylko po drugiej stronie lustra czy w króliczej norce. W wakacje mamy dużo czasu, aby wreszcie się nimi nacieszyć. Wystarczy jedynie znaleźć do nich przejście. Jak to zrobić? FILM W SZKOLE chętnie podpowie. Co więcej – z pomocą filmów edukacyjnych i scenariuszy zajęć – pomoże zrozumieć, co mieszkańcy fantastycznych światów próbują przekazać odwiedzającym je turystom.

Niezwykłe krainy czekają na nas w zaskakujących miejscach – nie tylko po drugiej stronie lustra czy w króliczej norce. W wakacje mamy dużo czasu, aby wreszcie się nimi nacieszyć. Wystarczy jedynie znaleźć do nich przejście. Jak to zrobić? FILM W SZKOLE chętnie Wam podpowie. Co więcej – z pomocą filmów edukacyjnych i scenariuszy zajęć – pomoże zrozumieć, co mieszkańcy fantastycznych światów próbują przekazać odwiedzającym je turystom.

Za niektórymi fantastycznymi krainami bardzo na co dzień tęsknimy. Do innych – choć są hipnotyzujące i intrygujące – nie mamy ochoty szybko wracać. W każdej z nich czeka nas przygoda, którą – patrząc wstecz – utożsamimy z dorastaniem, rozwojem, zdobywaniem wiedzy i samoświadomości. Motywy i anturaż zaczerpnięte z baśni, legend i literatury fantasy świetnie czują się także na ekranie – w filmach dla dzieci i młodzieży. Wiadomo to nie od dziś, ale od kiedy do głosu dochodzą najnowsze osiągnięcia w dziedzinie efektów komputerowych i animacji CGI, magiczne krainy ze szczególną mocą zapierają dech piersiach.

Zachęcamy Was do rodzinnych wizyt w kilku takich niesamowitych miejscach. Drogowskazami do nich będą dla Was linki umożliwiające zobaczenie filmów z legalnych źródeł, dostępne na karcie poświęconej każdemu z tytułów. Równie ważne, jak sama przygoda przeżyta w fantastycznych krainach, okażą się zarówno odpowiednie przygotowania do wyprawy, jak i staranne przepracowanie doświadczeń po powrocie. Dlatego gorąco polecamy Waszej uwadze materiały edukacyjne – filmy i scenariusze zajęć, które – choć pomyślane jako pomoc przede wszystkim dla nauczyciela – kryją wiele wskazówek dla kreatywnych rodziców.

Co znajdziecie po drugiej stronie lustra?

Najsłynniejsza podróżniczka po zaczarowanych miejscach to także bohaterka disnejowskiego filmu „Alicja po drugiej stronie lustra”, swobodnie odnoszącego się do pierwowzoru autorstwa Lewisa Carrolla. W jaskrawej, groteskowej i pełnej kuriozów, a mimo wszystko zachwycającej wdziękiem i elegancją Krainie Czarów sprawy nie mają się dobrze. Aby pomóc swoim nietuzinkowym przyjaciołom, Alicja musi zmierzyć się z groźnym uosobieniem czasu.

Po seansie fascynującego filmu – propozycji przede wszystkim dla widzów w wieku 10-13 lat – zachęcamy do refleksji nad czasem i do odkrywania jego magii. Może zaskoczycie swoje dzieci opowieściami o tym, co zmieniło się od momentu, kiedy sami byliście w ich wieku? Albo podejmiecie się wspólnego odnalezienia prawdziwych wehikułów czasu we własnym domu? Inspiracji szukajcie w scenariuszu lekcji 3 z opracowania literaturoznawczyni dr Magdaleny Bednarek oraz w filmie edukacyjnym.

Kadr z filmu „Alicja po drugiej stronie lustra”, reż. James Bobin, prod. USA 2016
(dystrybucja: Disney)

Tajemnica za niebieskimi drzwiami

Łukasz trafia na czas wakacji do willi niesympatycznej ciotki i odkrywa, że niebieskie drzwi w jego pokoju prowadzą do niezwykłego świata – intrygującego, niepokojącego, a nawet… przerażającego. Tajemnicza druga rzeczywistość okazuje się niezwykłą metaforą – by nie demaskować ważnych twistów fabularnych, nie możemy jednak zdradzić jej znaczeń. Uwierzcie nam na słowo, że „Za niebieskimi drzwiami” w mądry sposób podejmuje istotne, choć rzadko omawiane zagadnienie. Pogłębia świadomość na temat ważnego problemu oraz uwrażliwia na sytuację ludzi nim dotkniętych.

Obejrzyjcie film ze swoimi dziećmi (10-14 lat) i koniecznie porozmawiajcie z nimi po seansie. Pomocą może być scenariusz zajęć poświęcony przeżywaniu doświadczeń kryzysowych. Jego autorką jest Magdalena Golędzinowska – psycholożka z doświadczeniem pracy w Telefonie Zaufania Dzieci i Młodzieży.

Za niebieskimi drzwiami (2016)
Kadr z filmu „Za niebieskimi drzwiami”, reż. Mariusz Palej, prod. Polska 2016
(dystrybucja: Mówi Serwis)

Odwiedziny w czterech królestwach

Filmowa przygoda z odważną i bystrą Klarą to wizyta nie w jednej, a w czterech niezwykłych krainach! W olśniewających Królestwach Słodyczy, Śnieżynek, Kwiatów i w mrocznym, zwaśnionym z pozostałymi, Czwartym Królestwie czeka Was niejedno zaskoczenie. Klara dociera do nich znanym skądinąd sposobem – przez tajemniczą szafę ukrytą w wielkiej willi. Dzięki doświadczeniom zdobytym po przejściu na drugą stronę przekonuje się o własnej sprawczości i wewnętrznym pięknie, odkrywa nowe umiejętności i uczy się, że nie warto oceniać po pozorach.

Rodzinny seans „Dziadka do orzechów i czterech królestw” może być ważnym przeżyciem również dla Was (szczególnie polecamy go widzom w wieku 9-13 lat i ich rodzicom). Martyna Harland, psycholożka, autorka projektu Filmoterapia.pl i redaktorka rubryki filmoterapuetycznej w magazynie „Sens”, podpowiada, co zrobić, aby wynieść z tej lekcji jak najwięcej. Jak rozmawiać o ważnych emocjach? Jak wyciągać z tych rozmów wnioski? Jak umocnić więzi z pomocą filmu? Odpowiedzi znajdziecie w pierwszym z autorskich scenariuszy lekcji.

Twardy orzech do zgryzienia - recenzja filmu „Dziadek do orzechów ...
Kadr z filmu „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”, reż. Lasse Hallström, Joe Johnston, prod. USA 2018
(dystrybucja: Disney)

Magiczny świat jest bliżej niż myślimy?

Niezwykły świat z „Naprzód” (dla widzów w każdym wieku) zamieszkany jest przez centaury, krasnoludy i syreny. Jednorożce łapią okazję i wyjadają z niedomkniętych śmietników, a smoki pełnią rolę domowych pupili. Mimo to elf Janko, mieszkaniec krainy, nie za bardzo wierzy w czary. Bardzo nam bliska przyziemna codzienność rozwiniętej cywilizacji skutecznie odciąga jego uwagę od magii. Bohater zmieni zdanie dopiero, gdy na urodziny dostanie czarodziejską laskę i instrukcję, jak z jej pomocą spotkać się z nieżyjącym ojcem. Podczas eksperymentów coś jednak pójdzie nie tak…

Najnowsza animacja mistrzowskiego tandemu Disney/Pixar zaprasza do odkrywania magii w najbliższym otoczeniu. Niesamowite światy i ich czarujących mieszkańców można spotkać na co dzień – w baśniach, legendach, mitach, powieściach, książkach, filmach i na obrazach. W naszej lekcji wideo (premiera FILMU W SZKOLE!) podpowiadamy, jak zacząć poszukiwania.

Naprzód - zwiastun. Pixar i urban-fantasy - to się może udać ...
Kadr z filmu „Naprzód”, reż. Dan Scanlon, prod. USA 2020
(dystrybucja: Disney)

Podróż? Magia? Przygoda? Gdyby Wasze dzieci były spragnione kolejnych filmowych wrażeń, nie tylko związanych z wizytami w fantastycznych krainach, na FILM W SZKOLE znajdziecie mnóstwo pomysłów. Już wkrótce na naszym blogu kolejne wakacyjne inspiracje!

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).