Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Filmowe zagadki dla młodych detektywów

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Przed dziećmi i młodzieżą jeszcze tyle odkryć! Choć tymczasowo młodzi ludzie mają przerwę od szkoły, z pewnością nie mają wakacji od nauki. Zdobywają nowe umiejętności, ciągle się czegoś dowiadują i nieustannie zadają ważne pytania prowadzące do rozwikłania wielkich zagadek. Wzorem zarówno dla dociekliwych kilkulatków, jak i wnikliwych nastolatków, mogą być filmowi detektywi. Może zainspirują Ciebie i Twoje dzieci do wspólnych odkrywczych aktywności?

Przed dziećmi i młodzieżą jeszcze tyle odkryć! Choć tymczasowo młodzi ludzie mają przerwę od szkoły, z pewnością nie mają wakacji od nauki. Zdobywają nowe umiejętności, ciągle się czegoś dowiadują i nieustannie zadają ważne pytania prowadzące do rozwikłania wielkich zagadek. Wzorem zarówno dla dociekliwych kilkulatków, jak i wnikliwych nastolatków, mogą być filmowi detektywi. Może zainspirują Ciebie i Twoje dzieci do wspólnych odkrywczych aktywności?

„Superagentka”, czyli jak zostać detektywem
(rekomendacja wiekowa: 7+)

Prowadzenie własnego śledztwa to znacznie więcej niż doskonała zabawa. To bardzo pouczające doświadczenie! Uczy na przykład tego, że… nie wszystko musimy wiedzieć! Należy uszanować prywatność innych osób. A na pewno nie powinno się oceniać drugiego człowieka po powierzchownych obserwacjach. Tę ważną lekcję odbywa Agatha-Christine, bohaterka „Superagentki” – dziewczynka marząca o karierze w dziedzinie kryminologii.

Wywiadowczą przygodę z najmłodszymi widzami zaczynamy od przyjrzenia się słynnym detektywom o literackim rodowodzie. Krótki film edukacyjny poprzedzający seans „Superagentki” zapozna dzieci ze znanymi dociekliwymi bohaterami, ich atrybutami, a przede wszystkim cechami, ułatwiającymi rozwiązywanie zagadek. Pamiętajmy, jak ważny dla kultury jest motyw tajemnic domagających się rozwikłania! Konwencja opowieści detektywistycznych pojawia się nawet w podstawie programowej języka polskiego dla szkoły podstawowej!

Superagentka 2018 Dubbing PL online - VOD
Kadr z filmu „Superagentka”, reż. Karla von Bengdson, prod. Dania 2017 (dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” – tajemnice drzemią w książkach
(rekomendacja wiekowa: 7+)

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje zachęty do czytania książek, koniecznie obejrzyj z nim uroczy film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Rozważny Lasse i roztrzepana Maja zostają wplątani w intrygę związaną ze zniknięciem starożytnego poradnika przyjaźni. To początek ich długiej znajomości, a zarazem pierwsze śledztwo założonej przez nich nieformalnej organizacji. Kolejne przygody detektywistycznego duetu odnajdziecie w poczytnej serii powieści Martina Widmarka, na którą składa się ponad 20 tytułów!

Tajemniczy wolumin, będący obiektem pierwszej zagadki rozwikłanej przez Lassego i Maję, może stać się dla Twojej rodziny elementem innego ważnego śledztwa. Podążając za wskazówkami Martyny Łukasiewicz, autorki scenariusza zajęć, możecie się sporo dowiedzieć na temat cennych zabytkowych książek. Scenariusz zachęca ponadto do rozmów o przełomowych dla Was lekturach, a także do stworzenia własnej „Księgi rozwiązywania sporów”. A ta może się przydać na lata!

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica" w kinach ...
Kadr z filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, reż. Josephine Bornebusch, prod. Szwecja 2018 (dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

„Tarapaty” – na tropie rodzimej zagadki
(rekomendacja wiekowa: 9+)

Na tropie zagadki związanej z kulturą są także bohaterowie udanego polskiego filmu „Tarapaty”. Julka poznaje Olka, a potem w ich ręce wpada plan prowadzący do skarbu. Wtedy właśnie dziewczynka żegna się z perspektywą najgorszych w życiu wakacji. Łatwo jednak nie będzie: na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, nieprzewidywalna niania i podejrzany smakosz cukierków.

Młodych widzów z pewnością zainteresuje fakt, że zagadka z „Tarapatów” zainspirowana jest prawdziwą historią! Które z jej elementów są zgodne z autentycznymi wydarzeniami? Tę tajemnicę pozostawimy do rozwikłania dorastającym detektywom!

„Tarapaty” mogą być ważnym rodzinnym doświadczeniem – film edukacyjny na ich temat zachęci rodziców do filmowych wspomnień. Pamiętasz „Szaleństwa Majki Skowron”? „Szatana z siódmej klasy”? „Wakacje z duchami”? Chętnie przypomnimy Ci coś więcej na ich temat!

Tarapaty (2017). Wszystko o filmie | Viva.pl
Kadr z filmu „Tarapaty”, reż. Marta Karwowska, prod. Polska 2017 (dystrybucja: Next Film)

„Twój Vincent” – tajemnice sztuki
(rekomendacja wiekowa: 13+)

A skoro o kulturze i śledztwie mowa – nie możemy pominąć „Twojego Vincenta”. Zainteresowanie tajemnicami nie kończy się przecież wraz ze szkołą podstawową! Historia tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha została opowiedziana w artystycznej animacji poprzez kadry naśladujące styl wielkiego malarza i odtwarzające jego słynne kompozycje.

Filmowy protagonista nie jest rasowym detektywem. Podejmuje prywatne śledztwo i podąża śladami najbardziej intrygującego artysty wszech czasów. Czy na podstawie rozmów z osobami, wśród których żył wielki malarz, uda mu się rozwikłać tajemnicę wieloaspektowej osobowości van Gogha?

Zagadki związane ze słynnym postimpresjonistą nie ograniczają się do tematów podejmowanych w filmie. Zajrzyj do naszego scenariusza lekcji, żeby się o tym przekonać.

Twój Vincent nominowany do Oscara [WIDEO] - Region - Radio Szczecin
Kadr z filmu „Twój Vincent”, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, prod. Polska, Wielka Brytania 2017 (dystrybucja: Next Film)

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)