Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: film czy książka? Garść propozycji dla młodych widzów (i czytelników)

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Z czym kojarzy Ci się udany, letni dzień? Może z relaksującą atmosferą, wylegiwaniem się w hamaku i dobrą lekturą? Czy Twoi podopieczni w wakacyjnym czasie równie chętnie sięgają po książki, czy wolą raczej inne formy rozrywki? Mamy pomysł, jak zachęcić ich do czytania! Wybraliśmy kilka filmowych tytułów. To intrygujące adaptacje literackich klasyków, dzięki którym młodzi widzowie przeżyją wiele niezapomnianych przygód. Czy któraś z naszych rekomendacji skłoni młodych widzów do sięgnięcia po książkowy pierwowzór? Warto się przekonać!

Z czym kojarzy Ci się udany, letni dzień? Może z relaksującą atmosferą, wylegiwaniem się w hamaku i dobrą lekturą? Czy Twoi podopieczni w wakacyjnym czasie równie chętnie sięgają po książki, czy wolą raczej inne formy rozrywki? Mamy pomysł, jak zachęcić ich do czytania! Wybraliśmy kilka filmowych tytułów. To intrygujące adaptacje literackich klasyków, dzięki którym młodzi widzowie przeżyją wiele niezapomnianych przygód. Czy któraś z naszych rekomendacji skłoni ich do sięgnięcia po książkowy pierwowzór? Warto się przekonać!

Wakacje z Lisą, Lassem i Bossem, czyli „Dzieci z Bullerbyn”

Szukasz sprawdzonego pomysłu na wakacyjny seans dla dzieci w wieku 6-9 lat? Sięgnij po „Dzieci z Bullerbyn”! Ta ponadczasowa opowieść o przyjaźni z powodzeniem podbija serca kolejnych pokoleń młodych widzów (i czytelników!). Filmowa adaptacja prozy Astrid Lindgren emanuje ciepłym humorem i beztroską atmosferą książkowego oryginału. Z tą niesforną gromadką nie sposób się nudzić!

Kadr z filmu „Dzieci z Bullerbyn”, reż. Lasse Hallström, prod. Szwecja 1986 (dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Zastanawiasz się, czy to dobry wybór na letnie popołudnie? Przekona Cię o tym nasz autorski scenariusz lekcji. Znajdziesz w nim m.in. ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji wskazówki dotyczące bezpiecznej zabawy. To dobry moment, by podyskutować o nich z podopiecznymi.  

Egzotyczna podróż, czyli „Księga Dżungli”

Chcesz podsunąć dzieciom z klas 4-6 pomysł na prawdziwie pasjonującą, wakacyjną lekturę? A może warto zacząć od seansu? Jedno jest pewne: „Księga Dżungli” zabierze młodych widzów w niezapomnianą letnią przygodę. Perypetie Mowgliego, walczącego o przetrwanie z siłami nieposkromionej, dzikiej natury, zainteresują zarówno czytelników książki Rudyarda Kiplinga, jak i odbiorców filmowej adaptacji w reżyserii Jona Favreau z 2016 roku.

Seans „Księgi Dżungli” to nie tylko szansa przeżycia niezapomnianej wyprawy w głąb egzotycznej krainy, lecz również okazja do mądrej refleksji na temat relacji człowieka z naturą. Czym różnimy się od innych zwierząt? Jak można zadbać o ochronę dzikiej przyrody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym autorskim scenariuszu lekcji. 

Wyprawa z Szalonym Kapelusznikiem, czyli „Alicja po drugiej stronie lustra”

A może Twoim podopiecznym z klas 4-6 zamiast odległych eskapad marzy się podróż… w czasie? Mogą się w nią udać wraz bohaterami „Alicji po drugiej stronie lustra”. Filmowa adaptacja klasycznej powieści Lewisa Carrolla obfituje w wiele niezwykłych perypetii i barwnych postaci. Przy okazji może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy na temat tego, w jaki sposób czas kształtuje nasze życiowe doświadczenia.

Kadr z filmu „Alicja po drugiej stronie lustra”, reż. James Bobin, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

O czym jeszcze warto porozmawiać z podopiecznymi po seansie? Z pewnością o zagadkach czasu, a także o tym, gdzie poza literaturą można znaleźć bohaterów znanych z kart powieści. Podpowiedź znajdziesz w naszym autorskim scenariuszu zajęć.

Szukasz innych pomysłów?

Kliknij w tag ADAPTACJA lub KLASYKA LITERATURY, by odkryć więcej ciekawych propozycji. Chcesz zyskać nieograniczony dostęp do naszych zasobów? Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z naszego serwisu w wersji PREMIUM. Czeka na Ciebie ponad 200 gotowych rozwiązań dydaktycznych, a to wszystko w cenie 19,90 zł za kwartał.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)