Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: film czy książka? Garść propozycji dla młodych widzów (i czytelników)

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Z czym kojarzy Ci się udany, letni dzień? Może z relaksującą atmosferą, wylegiwaniem się w hamaku i dobrą lekturą? Czy Twoi podopieczni w wakacyjnym czasie równie chętnie sięgają po książki, czy wolą raczej inne formy rozrywki? Mamy pomysł, jak zachęcić ich do czytania! Wybraliśmy kilka filmowych tytułów. To intrygujące adaptacje literackich klasyków, dzięki którym młodzi widzowie przeżyją wiele niezapomnianych przygód. Czy któraś z naszych rekomendacji skłoni młodych widzów do sięgnięcia po książkowy pierwowzór? Warto się przekonać!

Z czym kojarzy Ci się udany, letni dzień? Może z relaksującą atmosferą, wylegiwaniem się w hamaku i dobrą lekturą? Czy Twoi podopieczni w wakacyjnym czasie równie chętnie sięgają po książki, czy wolą raczej inne formy rozrywki? Mamy pomysł, jak zachęcić ich do czytania! Wybraliśmy kilka filmowych tytułów. To intrygujące adaptacje literackich klasyków, dzięki którym młodzi widzowie przeżyją wiele niezapomnianych przygód. Czy któraś z naszych rekomendacji skłoni ich do sięgnięcia po książkowy pierwowzór? Warto się przekonać!

Wakacje z Lisą, Lassem i Bossem, czyli „Dzieci z Bullerbyn”

Szukasz sprawdzonego pomysłu na wakacyjny seans dla dzieci w wieku 6-9 lat? Sięgnij po „Dzieci z Bullerbyn”! Ta ponadczasowa opowieść o przyjaźni z powodzeniem podbija serca kolejnych pokoleń młodych widzów (i czytelników!). Filmowa adaptacja prozy Astrid Lindgren emanuje ciepłym humorem i beztroską atmosferą książkowego oryginału. Z tą niesforną gromadką nie sposób się nudzić!

Kadr z filmu „Dzieci z Bullerbyn”, reż. Lasse Hallström, prod. Szwecja 1986 (dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Zastanawiasz się, czy to dobry wybór na letnie popołudnie? Przekona Cię o tym nasz autorski scenariusz lekcji. Znajdziesz w nim m.in. ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji wskazówki dotyczące bezpiecznej zabawy. To dobry moment, by podyskutować o nich z podopiecznymi.  

Egzotyczna podróż, czyli „Księga Dżungli”

Chcesz podsunąć dzieciom z klas 4-6 pomysł na prawdziwie pasjonującą, wakacyjną lekturę? A może warto zacząć od seansu? Jedno jest pewne: „Księga Dżungli” zabierze młodych widzów w niezapomnianą letnią przygodę. Perypetie Mowgliego, walczącego o przetrwanie z siłami nieposkromionej, dzikiej natury, zainteresują zarówno czytelników książki Rudyarda Kiplinga, jak i odbiorców filmowej adaptacji w reżyserii Jona Favreau z 2016 roku.

Seans „Księgi Dżungli” to nie tylko szansa przeżycia niezapomnianej wyprawy w głąb egzotycznej krainy, lecz również okazja do mądrej refleksji na temat relacji człowieka z naturą. Czym różnimy się od innych zwierząt? Jak można zadbać o ochronę dzikiej przyrody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym autorskim scenariuszu lekcji. 

Wyprawa z Szalonym Kapelusznikiem, czyli „Alicja po drugiej stronie lustra”

A może Twoim podopiecznym z klas 4-6 zamiast odległych eskapad marzy się podróż… w czasie? Mogą się w nią udać wraz bohaterami „Alicji po drugiej stronie lustra”. Filmowa adaptacja klasycznej powieści Lewisa Carrolla obfituje w wiele niezwykłych perypetii i barwnych postaci. Przy okazji może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy na temat tego, w jaki sposób czas kształtuje nasze życiowe doświadczenia.

Kadr z filmu „Alicja po drugiej stronie lustra”, reż. James Bobin, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

O czym jeszcze warto porozmawiać z podopiecznymi po seansie? Z pewnością o zagadkach czasu, a także o tym, gdzie poza literaturą można znaleźć bohaterów znanych z kart powieści. Podpowiedź znajdziesz w naszym autorskim scenariuszu zajęć.

Szukasz innych pomysłów?

Kliknij w tag ADAPTACJA lub KLASYKA LITERATURY, by odkryć więcej ciekawych propozycji. Chcesz zyskać nieograniczony dostęp do naszych zasobów? Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z naszego serwisu w wersji PREMIUM. Czeka na Ciebie ponad 200 gotowych rozwiązań dydaktycznych, a to wszystko w cenie 19,90 zł za kwartał.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).