Obdaruj siebie i uczniów filmem na Dzień Dziecka (to przyjemne i pożyteczne!)

Od lat nie zmieniam zdania: seans filmowy to jeden z lepszych prezentów na Dzień Dziecka! Obdaruj swoich uczniów filmowymi emocjami i spotkaniem z inspirującymi bohaterami. Siebie obdarujesz przy okazji: klasowa projekcja filmowa będzie atrakcyjnym wsparciem przy realizacji tegorocznych podstawowych kierunków polityki oświatowej – na ostatniej prostej. A zresztą, rekomendowane przez nas tytuły i Tobie z pewnością przypadną do gustu!

Poniżej przypominam świetne filmy (dostępne w serwisach streamingowych lub kinach), które warto odświeżyć w Dzień Dziecka. Na filmwszkole.pl znajdziesz materiały edukacyjne opracowane na ich podstawie. Zainspiruj się nimi i przeprowadź zajęcia po seansie.

„Cudowny chłopak” – dla uczniów w każdym wieku

Świetną zabawę, mnóstwo emocji  i wiele ważnych tematów do omówienia zapewni seans kultowego „Cudownego chłopaka”. To pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, nauczyciela i ucznia!

Stańcie się świadkami spektakularnej przemiany Auggiego – chłopca o zniekształconej twarzy. Dzięki swojej wewnętrznej sile i zaraźliwej dobroci z odepchniętego przez klasę samotnika przerodzi się w docenionego przez przyjaciół bohatera. Przy okazji uwrażliwi Twoich podopiecznych na prawdę i dobro, a także zachęci do szlachetności i zaangażowania społecznego. Ostrzegam, że zaleją Was łzy wzruszenia!

„Mój przyjaciel smok” – dla klas III-VI szkoły podstawowej

Szukacie filmowej przygody, która przyniesie Twoim uczniom dreszcze ekscytacji? „Mój przyjaciel smok” spełni Wasze oczekiwania. Za sprawą produkcji niezawodnego Disneya przeniesiecie się do wielkiej puszczy, a w niej traficie na zagubionego chłopca i… przyjaznego smoka o psim usposobieniu. To, co zagraża temu wspaniałemu miejscu, dotyczy niestety też polskich lasów. Gwarantuję, że seans zmotywuje Waszych uczniów do proekologicznych działań!

„Shazam!” – dla klas VII-VII szkoły podstawowej

Ciekawy koncept do przemyślenia w Dzień Dziecka: jak by to było jako nastolatek znaleźć się nagle w ciele dorosłego… I to obdarzonego magicznymi mocami? Charyzmatyczni młodzi bohaterowie (trudno mi przywołać lepszego nastoletniego aktora niż drugoplanowy Jack Dylan Grazer) dostają taką szansę. Jak ją wykorzystają? I co będzie trudniejsze: pokonanie superzłego przeciwnika czy odnalezienie prawdziwej rodziny dla głównego bohatera – Billy’ego?

„Shazam!” łączy najlepsze cechy kina superbohaterskiego i familijnego, dając widzom dużo wrażeń, śmiechu, refleksji i wzruszeń. Opiekunów klas zachęcamy do wykorzystania wychowawczo-profilaktycznego potencjału filmu i porozmawiania o roli rodziny w życiu człowieka.

„Sonata” – dla klas VII-VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych

Seans „Sonaty” to szansa dla Twoich uczniów na dawkę mądrej i rozwijającej opowieści tożsamej z poznawaniem wybitnych osiągnięć polskiej kultury filmowej ostatnich lat. Film podejmuje tematy ważne i bliskie dla dorastających osób: odmienności w percepcji i ekspresji, terapeutycznego wymiaru twórczości artystycznej, dyskryminacji. Dzięki klasowej projekcji i materiałom edukacyjnym z łatwością spleciesz je z omawianiem zagadnień filozoficznych (rola języka w kształtowaniu obrazu świata) i literaturoznawczych (biografia jako gatunek).

A może Twoja klasa dobrze zna te filmy, więc chcesz zaproponować jej coś innego? Spokojnie, na naszej stronie inspiracji znajdziesz o wiele więcej.

Agnieszka Powierska