Blog

Obdaruj siebie i uczniów filmem na Dzień Dziecka (to przyjemne i pożyteczne!)

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Seans filmowy to jeden z lepszych prezentów na Dzień Dziecka! Obdaruj swoich uczniów filmowymi emocjami i spotkaniem z inspirującymi bohaterami. Siebie obdarujesz przy okazji: klasowa projekcja filmowa będzie atrakcyjnym wsparciem przy realizacji tegorocznych podstawowych kierunków polityki oświatowej – na ostatniej prostej. A zresztą, rekomendowane przez nas tytuły i Tobie z pewnością przypadną do gustu!

Od lat nie zmieniam zdania: seans filmowy to jeden z lepszych prezentów na Dzień Dziecka! Obdaruj swoich uczniów filmowymi emocjami i spotkaniem z inspirującymi bohaterami. Siebie obdarujesz przy okazji: klasowa projekcja filmowa będzie atrakcyjnym wsparciem przy realizacji tegorocznych podstawowych kierunków polityki oświatowej – na ostatniej prostej. A zresztą, rekomendowane przez nas tytuły i Tobie z pewnością przypadną do gustu!

Poniżej przypominam świetne filmy (dostępne w serwisach streamingowych lub kinach), które warto odświeżyć w Dzień Dziecka. Na filmwszkole.pl znajdziesz materiały edukacyjne opracowane na ich podstawie. Zainspiruj się nimi i przeprowadź zajęcia po seansie.

„Cudowny chłopak” – dla uczniów w każdym wieku

Świetną zabawę, mnóstwo emocji  i wiele ważnych tematów do omówienia zapewni seans kultowego „Cudownego chłopaka”. To pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, nauczyciela i ucznia!

Stańcie się świadkami spektakularnej przemiany Auggiego – chłopca o zniekształconej twarzy. Dzięki swojej wewnętrznej sile i zaraźliwej dobroci z odepchniętego przez klasę samotnika przerodzi się w docenionego przez przyjaciół bohatera. Przy okazji uwrażliwi Twoich podopiecznych na prawdę i dobro, a także zachęci do szlachetności i zaangażowania społecznego. Ostrzegam, że zaleją Was łzy wzruszenia!

„Mój przyjaciel smok” – dla klas III-VI szkoły podstawowej

Szukacie filmowej przygody, która przyniesie Twoim uczniom dreszcze ekscytacji? „Mój przyjaciel smok” spełni Wasze oczekiwania. Za sprawą produkcji niezawodnego Disneya przeniesiecie się do wielkiej puszczy, a w niej traficie na zagubionego chłopca i… przyjaznego smoka o psim usposobieniu. To, co zagraża temu wspaniałemu miejscu, dotyczy niestety też polskich lasów. Gwarantuję, że seans zmotywuje Waszych uczniów do proekologicznych działań!

„Shazam!” – dla klas VII-VII szkoły podstawowej

Ciekawy koncept do przemyślenia w Dzień Dziecka: jak by to było jako nastolatek znaleźć się nagle w ciele dorosłego… I to obdarzonego magicznymi mocami? Charyzmatyczni młodzi bohaterowie (trudno mi przywołać lepszego nastoletniego aktora niż drugoplanowy Jack Dylan Grazer) dostają taką szansę. Jak ją wykorzystają? I co będzie trudniejsze: pokonanie superzłego przeciwnika czy odnalezienie prawdziwej rodziny dla głównego bohatera – Billy’ego?

„Shazam!” łączy najlepsze cechy kina superbohaterskiego i familijnego, dając widzom dużo wrażeń, śmiechu, refleksji i wzruszeń. Opiekunów klas zachęcamy do wykorzystania wychowawczo-profilaktycznego potencjału filmu i porozmawiania o roli rodziny w życiu człowieka.

„Sonata” – dla klas VII-VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych

Seans „Sonaty” to szansa dla Twoich uczniów na dawkę mądrej i rozwijającej opowieści tożsamej z poznawaniem wybitnych osiągnięć polskiej kultury filmowej ostatnich lat. Film podejmuje tematy ważne i bliskie dla dorastających osób: odmienności w percepcji i ekspresji, terapeutycznego wymiaru twórczości artystycznej, dyskryminacji. Dzięki klasowej projekcji i materiałom edukacyjnym z łatwością spleciesz je z omawianiem zagadnień filozoficznych (rola języka w kształtowaniu obrazu świata) i literaturoznawczych (biografia jako gatunek).

A może Twoja klasa dobrze zna te filmy, więc chcesz zaproponować jej coś innego? Spokojnie, na naszej stronie inspiracji znajdziesz o wiele więcej.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)