Blog

„Fabelmanowie” – piękny film o podążaniu za pasją

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Hołd dla rodziny, wyobraźni i odwagi do spełniania własnych marzeń – w „Fabelmanach”, najnowszym dziele Stevena Spielberga, każdy z tych elementów odgrywa znaczącą rolę. Ta niezwykła opowieść jest inspirowana wspomnieniami wybitnego reżysera z lat młodości.

Hołd dla rodziny, wyobraźni i odwagi do spełniania własnych marzeń – w „Fabelmanach”, najnowszym dziele Stevena Spielberga, każdy z tych elementów odgrywa znaczącą rolę. Ta niezwykła opowieść jest inspirowana wspomnieniami wybitnego reżysera z lat młodości. Ciepły humor, czułość wobec bohaterów, uniwersalne dylematy osób wchodzących w dorosłość – wszystko to składa się na wartościowe, familijne kino.

W centrum przedstawionej w „Fabelmanach” historii znajduje się Sammy. Młody pasjonat kina z zapałem dąży do tego, by w przyszłości samemu zająć się tworzeniem filmów. Towarzyszymy bohaterowi w jego niezwykłej drodze do tego celu – poczynając od czasów dzieciństwa, kiedy w trakcie pierwszego kinowego seansu z rodzicami chłopiec odkrywa swoją fascynację dziesiątą muzą. Poznajemy jego najbliższych – rodzinę oraz przyjaciół – którzy przez większość czasu motywują go do działania. Główny bohater przekonuje się jednak, że droga do spełnienia marzeń nie zawsze usłana jest różami. W życiu Sammy’ego przyjdzie moment, w którym będzie musiał podjąć najważniejszą decyzję – czy żyć w zgodzie z oczekiwaniami innych, czy podjąć ryzyko i pójść za głosem serca.

Kadr z filmu „Fabelmanowie” (reż. Steven Spielberg, USA 2022, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Polecamy film „Fabelmanowie” na klasowe wyjścia

„Fabelmanowie” to seans, który szczególnie polecamy wychowawcom i opiekunom pragnącym pomóc swoim podopiecznym odkrywać i rozwijać pasje. To również fantastyczna i wartościowa propozycja dla grup szkolnych. Młodzi widzowie z łatwością będą mogli utożsamić się z Sammym, kibicować mu w jego twórczych działaniach i wraz z nim mierzyć się z uniwersalnymi dylematami, które będą bliskie zwłaszcza osobom u progu dorosłości. Film zainspiruje uczniów do eksplorowania własnego potencjału i predyspozycji. Zachęci ich także do poszukiwania swojej pasji i podążania za głosem marzeń.

Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie?

  • Dlaczego warto szukać swojej pasji? Poczucie samorealizacji, radości i satysfakcji – z czym jeszcze wiąże się posiadanie pasji? „Fabelmanowie” zachęcą Twoich uczniów do podjęcia inicjatywy i poszukiwania lub rozwijania własnych zainteresowań. Przy okazji pokażą Twoim podopiecznym, że pasja nadaje życiu cel i kierunek, pomaga zdobyć akceptację rówieśników i może zmieniać świat – na lepsze.
  • Odkryj w sobie filmowego twórcę! Seans filmu może być doskonałym pretekstem do zorganizowania warsztatów filmowych. „Fabelmanowie” mają szansę rozbudzić w uczniach zainteresowanie dziesiątą muzą. Po projekcji warto będzie także porozmawiać także o tym…
  • …czym się zajmuje reżyser, montażysta, kostiumograf? Seans filmu może być także ciekawym punktem wyjścia do omówienia najważniejszych zawodów filmowych. Lekcja kina ze Stevenem Spielbergiem – czyż sam pomysł nie brzmi intrygująco?
Kadr z filmu „Fabelmanowie” (reż. Steven Spielberg, USA 2022, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)
  • O dorastaniu i sztuce dokonywania wyborów. Twoim uczniom na pewno zdarza się zastanawiać, czym chcieliby zajmować się w życiu. To jedno z trudniejszych pytań, z którymi musi zmierzyć się każdy młody człowiek. Film pokaże Twoim podopiecznym, że warto podążać za swoimi marzeniami. Talent, upór, odwaga i praca nad rozwijaniem własnych predyspozycji z pewnością przyniosą owoce w przyszłości.
  • Relacje bywają skomplikowane. Mama głównego bohatera, Mitzi Fabelman, w pewnym momencie także musi zmierzyć się z koniecznością podjęcia trudnej decyzji. Poświęcić własne szczęście dla dobra rodziny? Czy może jednak podążać za głosem serca? Film uzmysłowi Twoim uczniom, że życie niejednokrotnie stawia przed nami skomplikowane dylematy. Jednocześnie pokaże, że można dokonać wyboru w zgodzie ze sobą, zachowując szacunek dla najbliższych osób.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)