Emma Odważna
Dowiedz się jak zamówić seansMały może wiele
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Jak zaakceptować siebie? Dlaczego tak ważne jest to, by poznać swoje korzenie? Jak wiele potrafimy poświęcić, by zyskać poczucie przynależności? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiada pełna uroku animacja o dziewczynce, która wyrusza w podróż, by poznać swoją przeszłość.
Emma to miniaturkowa dziewczynka wychowywana przez lamy. Choć kocha swoich rodziców i ceni troskę, którą ją otaczają, czuje, że bardzo się od nich różni. Dojrzewa w niej pragnienie odnalezienia środowiska, do którego będzie pasować, w którym znajdzie istoty podobne do niej samej. Wyruszając w podróż, Emma nie spodziewa się, że wyprawa będzie pełna niespodzianek i niebezpieczeństw, które na zawsze zmienią jej życie.
Zobacz zwiastun filmu „Emma Odważna”:
„Emma Odważna” to niezwykle dynamiczna i pełna zwrotów akcji animacja, która przypomina momentami dobry film sensacyjny, pełen nieoczekiwanych wydarzeń, pościgów i ucieczek. Opowieść nie tylko wciąga widzów w wir przygody, ale porusza tez wiele problemów wartych tego, by przedyskutować je w klasie.
Potrzeba buntu
Wątek relacji Emmy z rodzicami-lamami doskonale metaforyzuje dorastanie – okres, w którym często wydaje nam się, że najbliżsi są od nas zupełnie różni. Głównej bohaterce nie wystarczają już odpowiedzi udzielane przez opiekunów i proponowane przez nich wzorce. Szuka własnej drogi życiowej, a przede wszystkim – odpowiedzi na pytanie, gdzie jest jej miejsce. Młodzieńczy bunt Emmy zostaje zaprezentowany jako naturalny i konieczny etap dorastania. Co przy tym szczególnie istotne, potrzeba niezależności bohaterki przechodzi próbę. Emma uczy się, jak brać odpowiedzialność za swoje decyzje i jak – w dążeniu do samodzielności – nie zapominać o innych.
Dużą zaletą animacji jest również ukazanie dojrzałych reakcje dorosłych bohaterów, towarzyszących dziewczynce na drodze emancypacji. Rodzice Emmy kochają córkę, ale godzą się na jej niezależność i w kluczowym momencie historii pozwalają jej odejść bez złości czy rozpaczy. „Emma Odważna” to więc nie tylko obraz normalizujący dorastanie, ale także pełen ciepła portret rodzicielskiej mądrości.
Z wrażliwością o innych
W „Emmie Odważnej” każdy czegoś szuka. Główna bohaterka – swoich korzeni, rodziny, z której pochodzi. Wilk Edward – odpowiedzi na pytanie o pochodzenie miniaturowych ludzi. Grono nieuczciwych naukowców – egzemplarzy nieznanych gatunków. Animacja zwraca uwagę na to, by próbując odnaleźć to, co dla nas cenne, spełniając swoje marzenia, kierować się empatią i wrażliwością. Bohaterowie uczą się, że nie można dążyć do sukcesu kosztem innych, a cel nie uświęca środków.
Skonfrontowanie obrazów uznanych naukowców, realizujących za wszelką cenę swoje ambicje z Wilkiem, który potrafi zachwycić się urokiem nieznanego, a w dążeniu do prawdy uwzględnia dobro innych bohaterów, może stać się punktem wyjścia do ciekawej rozmowy w klasie. W „Emmie Odważnej” mocno wybrzmiewa krytyka instrumentalnego traktowania słabszych. Każdy – żółwik z niepełnosprawnością, maleńcy ludzie – jest tu zaprezentowany jako istota o niepowtarzalnej wartości, godna szacunku i uwagi. Twórcy animacji podkreślają, że wszyscy, niezależnie od wielkości, zdolności czy statusu, mają prawo do godności i sprawiedliwego traktowania. O które – w razie potrzeby – trzeba się upominać.
Nic nie jest większe niż… przyjaźń i odwaga
Emma odkrywa, że prawdziwa przyjaźń nie tylko dodaje sił w trudnych chwilach, ale również pozwala lepiej rozumieć siebie. To dzięki wsparciu bliskich dziewczynka ma odwagę stawić czoła wyzwaniom, które napotyka na swojej drodze. Wspólnie z Żółwiem i WIlkiem przełamuje bariery strachu i niepewności. Ich zgrany zespół udowadnia, że w obliczu trudności najważniejsza jest przyjaźń i wiara we wspólny cel. Odwaga, którą odkrywa w sobie główna bohaterka to nie tylko heroiczne czyny, ale także gotowość do otwarcia się na innych i stawiania czoła własnym lękom w imię solidarności.
Na film „Emma Odważna” zapraszamy do kin od 25 października!
Agata Szulc-Woźniak