Elli i ekipa straszaków
Dowiedz się jak zamówić seansKażdy z nas jest wyjątkowy!
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Poznajcie Elli! To wrażliwa i empatyczna bohaterka, która czasem czuje się bardzo samotna. Jej jedynym towarzyszem jest wuj, który wraz z nią mieszka w starym domostwie. Elli często marzy o tym, żeby mieć prawdziwych przyjaciół, którzy będą dla niej niczym rodzina. Dlaczego dziewczynce o tak otwartym, empatycznym sercu trudno jest znaleźć lojalnego kompana? Otóż Elli jest duszkiem, a w świecie, w którym żyje, ludzie są bardzo nieprzychylnie nastawieni wobec straszaków…
Zobacz zwiastun animacji „Elli i ekipa straszaków”:
Strach przed wszelką odmiennością sprawił, że zaczęto budować maszyny, których celem była likwidacja nietypowych stworzeń – nawet tak niegroźnych jak Elli, która, wbrew odwiecznej tradycji, nie chciała straszyć ludzi. Jak w tak wrogim świecie stworzyć udane relacje z innymi? Elli znajdzie odpowiedź na to pytanie, kiedy wyruszy w niesamowitą podróż, by odnaleźć swojego zaginionego wuja. Właśnie wtedy na jej drodze stanie nietuzinkowa ekipa straszaków. Bohaterka przekona się, że moc tkwi w drużynie, a otwartość na innych i umiejętność doceniania cudzej wyjątkowości umożliwiają budowanie wartościowych więzi.
„Elli i ekipa straszaków” to wspaniała, pełna humoru animacja z mądrym, uniwersalnym przesłaniem. Seans ma szansę pokazać młodym widzom, że strach ma czasem wielkie oczy i że nie warto oceniać innych po pozorach.
Walory edukacyjne „Elli i ekipy straszaków”:
Wykluczenie społeczne i akceptacja inności
Filmowe straszaki – mimo, że są nieszkodliwe i niegroźne – muszą się ukrywać się przed ludźmi z powodu swojej „inności”, niedopasowania do normy. Specjalne jednostki kontrolują bowiem teren i usuwają potwory z pola widzenia człowieka. Seans może być pretekstem do rozmowy na temat problemu wykluczenia w grupie. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Dlaczego nie warto oceniać innych po pozorach?
Rozwijanie empatii
Elli, mimo że jest duchem, nie chce straszyć ludzi. Dostrzega, że mają swoje uczucia, marzenia oraz plany i nie chce działać na ich szkodę. Stanowczo przeciwstawia się swojemu wujkowi, który próbuje nakłonić ją do zachowywania się zgodnie z naturą prawdziwego ducha. Seans przypomni, że współodczuwanie i zdolność rozumienia perspektywy innych osób to umiejętności, które warto rozwijać. Postawa Elli udowadnia, że warto być, tak po prostu, miłym i przyjaznym wobec innych.
Oswajanie trudnych emocji
Prawdziwą supermocą Elli jest jej… złość, która pojawia się wtedy, gdy ktoś nie szanuje jej granic i/lub traktuje innych niesprawiedliwie. Film pokazuje, że tzw. trudne emocje mają swoją funkcję, sygnalizują nam określone rzeczy i nie muszą (choć mogą, jeśli odpowiednio się nimi nie zaopiekujemy) być destruktywne.
O poszukiwaniu rodziny
W toku akcji Elli odkrywa, że rodzina to nie tylko więzy krwi – liczy się lojalność, przywiązanie, zaufanie i wsparcie w trudnych sytuacjach.
Wiara w siebie i odkrywanie swojego potencjału
Każdy z bohaterów w trupie straszaków ma swoje unikalne talenty. Każdy z nich jednak, na pewnym etapie, zwątpił w swoje umiejętności. Seans przypomina, jak ważne jest, by wierzyć w siebie i dążyć do wybranego celu mimo przeciwności.
Współdziałanie
Jak dogadać się w grupie, w której każdy ma inne cechy i inne spojrzenie na rzeczywistość? Czy można tworzyć zgrany team mimo różnic? Animacja udowadnia, że w zgranej drużynie uzupełniają się różne talenty i umiejętności – być może dlatego niełatwo jest ją pokonać.
Paulina Kulesza