Blog

Egzamin ósmoklasisty z Filmem w Szkole: znajomość lektur i innych tekstów literackich. Garść filmowych inspiracji

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego zostały zaledwie dwa tygodnie. To dobry czas na ostatnie powtórki. Chcesz przypomnieć swoim uczniom najważniejsze zagadnienia? W naszych artykułach z serii „Egzamin ósmoklasisty z Filmem w Szkole” znajdziesz garść przydatnych inspiracji. W centrum dzisiejszego zestawienia znajdują się szkolne lektury… w filmowym wydaniu.

Do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego zostały zaledwie dwa tygodnie. To dobry czas na ostatnie powtórki. Chcesz przypomnieć swoim uczniom najważniejsze zagadnienia? W naszych artykułach z serii „Egzamin ósmoklasisty z Filmem w Szkole” znajdziesz garść przydatnych inspiracji. W centrum dzisiejszego zestawienia znajdują się szkolne lektury… w filmowym wydaniu.

Zadania sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych dla klas 7 i 8 – to jedno z wyzwań, z którym ósmoklasiści zmierzą się w trakcie egzaminu z języka polskiego. Zastanawiasz się, jak w przystępny sposób przypomnieć uczniom tematykę najważniejszych dzieł literackich? Nasze rekomendacje filmowe mogą być ciekawą inspiracją. Sprawdź, które z pomysłów warto wykorzystać w ostatnich powtórkach przed egzaminem.

Kadr z filmu „Kamienie na szaniec”, reż. Robert Gliński, prod. Polska 2014 (dystrybucja: Monolith Films)

„Kamienie na szaniec” na filmowym ekranie

„Kamienie na szaniec” to jedna z lektur, od której warto rozpocząć proces powtarzania materiałów przed egzaminem. Książka Aleksandra Kamińskiego stanowiła materiał wyjściowy do współczesnej adaptacji filmowej. Dowodzi ona uniwersalności i ponadczasowości problemów, podjętych w literackim pierwowzorze. Chcesz wybrać zagadnienia do powtórki przed 25 maja? Oto kilka z naszych propozycji:

  • Ponadpokoleniowy świat wspólnych wartości. Tęsknoty pokolenia Kolumbów i współczesnej młodzieży.
  • Patriotyzm wczoraj i dziś.
  • Wszyscy oni (…) wychowywali się przez wzajemne oddziaływanie – „Kamienie na szaniec” jako lekcja szacunku i zaufania.
  • Działalność Szarych Szeregów w okresie okupacji na przykładzie losów filmowych bohaterów.

Szczegółowe omówienie powyższych tematów znajdziesz w naszych materiałach edukacyjnych do filmu Kamienie na szaniec”.

Filmowy i literacki motyw poświęcenia życia dla idei

A skoro o „Kamieniach na szaniec” mowa – jednym z istotniejszych zagadnień, podejmowanych zarówno w książce, jak i filmowej adaptacji, jest problem poświęcenia życia w imię walki o wolność jednostki i narodu. Szersze omówienie tego motywu można odnaleźć w materiałach do filmu „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. Znajdziesz w nim także odwołania do innych lektur i tekstów literackich, wartych przypomnienia przed egzaminem. Ciekawi Cię, które z literackich utworów pojawiają się w naszym autorskim scenariuszu? Uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy kilka tytułów:

  • „Pieśń o Rolandzie”
  • „Romeo i Julia”
  • „Śmierć Pułkownika”
  • „Kamienie na szaniec”

Chcesz poznać szczegóły? Kliknij TU, by sprawdzić nasze materiały edukacyjne do filmu Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”.

Pragniesz omówić motyw poświęcenia dla idei na przykładzie innej lektury? Warto sięgnąć po zestaw materiałów edukacyjnych od dystrybutora filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Filmowa adaptacja powieści Arkadego Fiedlera może być ponadto punktem wyjścia do dyskusji o postawie heroicznej i różnych sposobach upamiętniania bohaterskich czynów. 

Kadr z filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, reż. Denis Delić, prod. Polska / Wielka Brytania 2018 (dystrybucja: Mówi Serwis)

Twórczość Agathy Christie a konwencja filmowego thrillera. Materiały edukacyjne do filmu „Winni”

Na liście lektur uzupełniających dla klas 7 i 8 można odnaleźć także wybraną powieść kryminalną Agathy Christie. Szukasz niebanalnej inspiracji, by porozmawiać o twórczości angielskiej pisarki? Zajrzyj do scenariusza lekcyjnego do filmu „Winni”. Znajdziesz w nim pakiet ćwiczeń, w których fragmenty powieści „Śmierć w chmurach” zostały zestawione z filmową produkcją. To przy okazji dobry pretekst, by porozmawiać o cechach konwencji kryminału, a także potrenować umiejętności analityczne i porównawcze przed egzaminem.  

Chcesz zyskać dostęp do nieograniczonej bazy materiałów?

Z naszych edukacyjnych zasobów możesz korzystać zarówno w wersji podstawowej, jak i PREMIUM. Za mniej niż 6,64 zł miesięcznie zyskasz nieograniczony dostęp do treści, które będą wartościowym, dydaktycznym wsparciem – nie tylko przed egzaminem ósmoklasisty.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).