Egzamin ósmoklasisty z FILMEM W SZKOLE: 3 powody, dla których warto sięgnąć po scenariusz lekcji do „Player One” przed 25 maja

Dzieło wybitnego reżysera Stevena Spielberga. Niesamowite efekty specjalne. Wciągająca fabuła. Widowiskowa akcja. Aktualny i ważny dla nastolatków temat. Świetna rozrywka. I…  DOSKONAŁA OKAZJA DO POWTÓREK PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO dla Twoich uczniów. Masz wątpliwości? Poznaj 3 powody, dla których warto w najbliższym czasie sięgnąć po film „Player One” oraz nasze materiały edukacyjne.

1. Filmowa lekcja argumentacji

„Zabierz głos w dyskusji – napisz komentarz, w którym przedstawisz swoje stanowisko i poprzesz je jednym argumentem” – oto przykład krótkiego zadania pisemnego podany w „Informatorze o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego” Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podobne polecenie znajdziesz w scenariuszu lekcji do „Player One” (lekcja II, zadanie 5). Twoi uczniowie nie będą potrzebowali zachęty do jego wykonania. Przekonaj się, z jaką motywacją i łatwością zabiorą głos w dyskusji na temat tak porywającego filmu!

2. Rozprawka wokół filmowych dylematów

„Player One” zaprasza do rozważenia wielu zagadnień:

  • Czy życiowe problemy można rozwiązać, uciekając w świat fikcji?
  • Świat, w którym żyję i jego wartości. Spojrzenie z perspektywy młodego człowieka.
  • Świat wirtualny: czy warto przenieść się do Oasis?
  • Tożsamość w czasach awatarów.

W naszym scenariuszu zajęć znajdziesz jeszcze więcej problemów domagających się refleksji (i napisania rozprawki!). To tematy naprawdę ważne i życiowe dla uczniów coraz bardziej zaangażowanych w wirtualne światy. Warto, żeby je przemyśleli. A przy okazji poćwiczyli tworzenie wypowiedzi pisemnych o charakterze argumentacyjnym.

Steven Spielberg's Oblivious, Chilling Pop-Culture Nostalgia in “Ready Player  One” | The New Yorker
Kadr z filmu „Player One”, reż. Steven Spielberg, prod. USA 2018 (dystrybucja w Polsce: Warner Bros. Entertainment)

3. Wędrówka motywów i wypowiedź pisemna o charakterze twórczym

Tematy wypowiedzi pisemnych o charakterze twórczym wymagają wygimnastykowanej wyobraźni. Jak wyglądałoby spotkanie bohaterów z różnych epok? Co mieliby do powiedzenia bohaterowie z minionych czasów, gdyby zostali przeniesieni do współczesności? „Player One” uruchomi fantazję Twoich uczniów. W jego świecie przedstawionym – przestrzennej wersji zaawansowanego Internetu – mieszają się porządki czasowe, różne rejestry kultury, pojawiają się śmiałe aluzje do różnych utworów filmowych czy literackich.

Główni bohaterowie nieprzypadkowo noszą imiona Art3mis i Parzival. Zatem co by się stało, gdyby starożytna bogini i rycerz Okrągłego Stołu przenieśli się do współczesności? Jak ich cechy i wyznawane przez nich wartości sprawdziłyby się w czasach awatarów? Nasz scenariusz lekcji (lekcja I, zadanie 2) pomaga się nad tym zastanowić. Korzystając z gotowych materiałów i filmowego entuzjazmu uczniów, przeprowadzisz atrakcyjne ćwiczenie, które wzmocni kompetencje literackie i kulturowe Twoich podopiecznych.

Przejrzyj scenariusz lekcji do „Player One”, aby znaleźć te i inne propozycje zadań opracowanych dla nas przez Michalinę Butkiewicz, nauczycielkę języka polskiego, doradczynię metodyczną, ekspertkę MEN w zakresie podstawy programowej języka polskiego.

Inne pomysły na przygotowania do egzaminu ósmoklasisty znajdziesz tutaj.

Agnieszka Powierska