Blog

Egzamin ósmoklasisty z FILMEM W SZKOLE: 3 powody, dla których warto sięgnąć po scenariusz lekcji do „Player One” przed 25 maja

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Dzieło wybitnego reżysera Stevena Spielberga. Niesamowite efekty specjalne. Wciągająca fabuła. Widowiskowa akcja. Aktualny i ważny dla nastolatków temat. Świetna rozrywka. I… DOSKONAŁA OKAZJA DO POWTÓREK PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO dla Twoich uczniów. Masz wątpliwości? Poznaj 3 powody, dla których warto w najbliższym czasie sięgnąć po film „Player One” oraz nasze materiały edukacyjne.

Dzieło wybitnego reżysera Stevena Spielberga. Niesamowite efekty specjalne. Wciągająca fabuła. Widowiskowa akcja. Aktualny i ważny dla nastolatków temat. Świetna rozrywka. I…  DOSKONAŁA OKAZJA DO POWTÓREK PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO dla Twoich uczniów. Masz wątpliwości? Poznaj 3 powody, dla których warto w najbliższym czasie sięgnąć po film „Player One” oraz nasze materiały edukacyjne.

1. Filmowa lekcja argumentacji

„Zabierz głos w dyskusji – napisz komentarz, w którym przedstawisz swoje stanowisko i poprzesz je jednym argumentem” – oto przykład krótkiego zadania pisemnego podany w „Informatorze o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego” Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podobne polecenie znajdziesz w scenariuszu lekcji do „Player One” (lekcja II, zadanie 5). Twoi uczniowie nie będą potrzebowali zachęty do jego wykonania. Przekonaj się, z jaką motywacją i łatwością zabiorą głos w dyskusji na temat tak porywającego filmu!

2. Rozprawka wokół filmowych dylematów

„Player One” zaprasza do rozważenia wielu zagadnień:

  • Czy życiowe problemy można rozwiązać, uciekając w świat fikcji?
  • Świat, w którym żyję i jego wartości. Spojrzenie z perspektywy młodego człowieka.
  • Świat wirtualny: czy warto przenieść się do Oasis?
  • Tożsamość w czasach awatarów.

W naszym scenariuszu zajęć znajdziesz jeszcze więcej problemów domagających się refleksji (i napisania rozprawki!). To tematy naprawdę ważne i życiowe dla uczniów coraz bardziej zaangażowanych w wirtualne światy. Warto, żeby je przemyśleli. A przy okazji poćwiczyli tworzenie wypowiedzi pisemnych o charakterze argumentacyjnym.

Steven Spielberg's Oblivious, Chilling Pop-Culture Nostalgia in “Ready Player  One” | The New Yorker
Kadr z filmu „Player One”, reż. Steven Spielberg, prod. USA 2018 (dystrybucja w Polsce: Warner Bros. Entertainment)

3. Wędrówka motywów i wypowiedź pisemna o charakterze twórczym

Tematy wypowiedzi pisemnych o charakterze twórczym wymagają wygimnastykowanej wyobraźni. Jak wyglądałoby spotkanie bohaterów z różnych epok? Co mieliby do powiedzenia bohaterowie z minionych czasów, gdyby zostali przeniesieni do współczesności? „Player One” uruchomi fantazję Twoich uczniów. W jego świecie przedstawionym – przestrzennej wersji zaawansowanego Internetu – mieszają się porządki czasowe, różne rejestry kultury, pojawiają się śmiałe aluzje do różnych utworów filmowych czy literackich.

Główni bohaterowie nieprzypadkowo noszą imiona Art3mis i Parzival. Zatem co by się stało, gdyby starożytna bogini i rycerz Okrągłego Stołu przenieśli się do współczesności? Jak ich cechy i wyznawane przez nich wartości sprawdziłyby się w czasach awatarów? Nasz scenariusz lekcji (lekcja I, zadanie 2) pomaga się nad tym zastanowić. Korzystając z gotowych materiałów i filmowego entuzjazmu uczniów, przeprowadzisz atrakcyjne ćwiczenie, które wzmocni kompetencje literackie i kulturowe Twoich podopiecznych.

Przejrzyj scenariusz lekcji do „Player One”, aby znaleźć te i inne propozycje zadań opracowanych dla nas przez Michalinę Butkiewicz, nauczycielkę języka polskiego, doradczynię metodyczną, ekspertkę MEN w zakresie podstawy programowej języka polskiego.

Inne pomysły na przygotowania do egzaminu ósmoklasisty znajdziesz tutaj.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).