Blog

Dzień Dziecka: na co pójść do kina?

Dowiedz się jak zamówić seans

Najlepsze filmy do zobaczenia z klasą

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Wycieczka do kina z okazji Dnia Dziecka to zawsze dobry pomysł. Jakie filmy czekają na Twoją klasę w tym roku? Przeczytaj nasz przegląd polecanych premier dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych.

Przedszkola

Wszystkie osoby uczące w przedszkolu serdecznie zachęcam do szukania w kinach seansów przedpremierowych filmu „Basia. Jestem w sam raz” (artykuł o filmie), który swoją oficjalną premierę ma 7 czerwca. To już kolejna część przygód rezolutnej pięciolatki. Podobnie jak w przypadku poprzednich filmów mamy do czynienia z kompilacją odcinków, która łącznie trwa niecałą godzinę. Polska produkcja zręcznie łączy edukacyjny przekaz z atrakcyjną dla maluchów formą oraz wyrazistą bohaterką, która przypomina mi nieco postaci Astrid Lindgren.

basia jestem w sam raz polska animacja dla dzieci
Kadr z filmu „Basia. Jestem w sam raz” (dystrybucja: Młode Horyzonty)

Klasy 1-3

Na naszej stronie znajdziesz już artykuł o filmie „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (TU). Od czasu sukcesu serii o Puffinach żadnemu dziecku nie trzeba tłumaczyć, kim jest maskonur. Animcja nie jest częścią serii, ale spodoba się młodym widzom, którzy na Puffiny są już troszkę za duzi – czyli właśnie uczniom I-III. „Jurek Maskonurek” zabierze ich w podróż do mroźnej Arktyki i pozwoli schłodzić się w środku czerwcowych upałów, przypomni także o znaczeniu dbałości o środowisko i klimat.

Z kolei „Ucieczka ze zwierzowersum” (artykuł o filmie) to połączenie kryminału, komedii, filmu akcji i superbohaterskiego widowiska w formie animacji dla dzieci. Rozrywkowa produkcja zahacza także o bardziej skomplikowane tematy, np. wpływ wirtualnej rzeczywistości i mediów na życie jednostki.

Kadr z filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (dystrybucja: Forum Film Poland)

Klasy 4-6

Chcesz pokazać swoim uczniom nieco poważniejszą animację, coś w stylu studia Ghibli albo klasycznych, mrocznych baśni? „Strażniczka smoków” (artykuł o filmie) na podstawie popularnej powieści fantasy zabierze Was w podróż do starożytnych Chin. Razem z dziecięcą bohaterką tej animacji uratujecie dumną rasę smoków przed wyginięciem, mierząc się przy tym z wieloma niebezpieczeństwami. Dla Twoich podopiecznych będzie to wyprawa do świata wyobraźni i przygody.

Grupy szkolne już od 1 czerwca mogą obejrzeć na specjalnych seansach mający premierę 13 września film „Leonardo. Odkrywca” (artykuł o filmie). Serdecznie polecamy tę animowaną opowieść o życiu i twórczości Leonarda Da Vinci. Spotkanie z ekscentrycznym, pełnym dziecięcej ciekawości geniuszem to najlepszy sposób, by przekonać swoich uczniów o pięknie nauki i frajdzie, jaką daje zgłębianie tajemnic świata. To pochwała kreatywności, indywidualizmu, pasji.

Warto zwrócić uwagę również na „Istoty fantastyczne” (artykuł o filmie). Amerykańska, pogodna produkcja to opowieść o dziewczynce, która odkrywa, że widzi wyimaginowanych przyjaciół innych dzieci. Skoro jednak jest w stanie ich zobaczyć, to może faktycznie istnieją? I mają nam coś ważnego do przekazania?

Kadr z filmu „Strażniczka smoków” (dystrybucja: Forum Film Poland)

Klasy 7-8

Wprost idealną propozycją dla tej grupy wiekowej będzie „Lars jest LOL” (artykuł o filmie już wkrótce na stronie). Norweska produkcja opowiada o przyjaźni dziewczynki i chłopca z zespołem Downa. Bohaterka nie od razu zaakceptuje inność swojego kolegi, ale widzowie razem z nią przekonają się o tym, jak wspaniałe potrafią być osoby z niepełnosprawnością i że każdemu należy się szacunek. „Lars jest LOL” to sympatyczne, pełne humoru kino młodzieżowe z przesłaniem na temat wrażliwości, tolerancji i odwagi.

Inną ciekawą, zdecydowanie lżejszą propozycją będą „Supersiostry” (artykuł o filmie). To bodaj pierwszy od czasu „Hydrozagadki” polski film superbohaterski. Tym razem nadnaturalne moce posiada dziewczyna: zwyczajna nastolatka Alicja. Akcja jest osadzona w latach 90. i mocno korzysta z estetyki tej epoki. Film spodoba się fanom Marvela i „Stranger Things”.

bajka o leoanrdo da vinci dla dzieci
Kadr z filmu „Leonardo. Odkrywca” (dystrybucja: Best Film)

Szkoły średnie

Nastolatki to też jeszcze dzieci i też mogą jeszcze świętować 1 czerwca 😉

Zdrowie psychiczne to temat, którego nigdy nie za wiele w pracy z młodzieżą. „Lato, kiedy go zabrakło” (artykuł o filmie) opowiada o samobójstwie młodej osoby oraz o tym, jak z tą tragedią radzi sobie jej otoczenie. Temat oczywiście jest niełatwy, ale wspólny, poruszający seans może się okazać niezapomnianym przeżyciem dla Twojej klasy. Pomoże także otworzyć Twoich uczniów na szczerą rozmowę i zadbanie tak o siebie, jak o koleżanki i kolegów.

Kontrowersyjnym, ale niewzykle intrygującym wyborem jest z kolei duńskie „Nic”. To historia nastolatków z jednej klasy, których spokojne, nudne życie przerywa dziwna decyzja ich kolegi – chłopiec przestaje przychodzić na lekcje i zaczyna mieszkać na drzewie, twierdząc, że i tak nic w życiu nie ma znaczenia. Zaintrygowani jego postawą uczniowie i uczennice zaczną zadawać sobie nawzajem niewygodne pytania i testować własne granice. To nie jest przyjemny film dla i o młodzieży, nie brakuje w nim mocnych i szokujących scen. Powinni jednak zwrócić na niego uwagę nauczyciele przedmiotów humanistycznych, przede wszystkim filozofii, którzy chcieliby porozmawiać z swoimi uczniami poważnie m.in. o nihilizmie, cynizmie, kryzysie egzystencjalnym, młodzieńczym buncie, wartościach i lękach.

Jeśli nie chcemy iść do kina na film poruszający tak trudne tematy, warto zainteresować się tytułem „The Old Oak” (artykuł o filmie). Najnowszy obraz Kena Loacha, mistrza kina społecznego, to portret małego miasteczka w Wielkiej Brytanii i różnych postaw, jakie lokalna społeczność przyjmuje względem imigrantów. Humanitarna, obyczajowa opowieść będzie dla nastolatków lekcją empatii i zachęci do dostrzegania w innych ludziach przede wszystkim dobra.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).