Dzień Babci i Dziadka z Filmem w Szkole. Czego możemy nauczyć się od filmowych bohaterów?
Dowiedz się jak zamówić seansGrupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Zbliża się niezwykła okazja, by uczcić święto naszych Babć i Dziadków. W jaki sposób Twoi uczniowie zamierzają celebrować ten niezwykły dzień?
Zbliża się niezwykła okazja, by uczcić święto naszych Babć i Dziadków. Za co chcemy im podziękować? Za ich niebywałą cierpliwość, poświęconą uwagę, bezwarunkowe wsparcie w trudnych chwilach? A może za przekazywaną nam wiedzę o poprzednich pokoleniach, czar ciekawych (i pouczających!) opowieści z ich młodości, dzielenie się radami i doświadczeniem? Lista cennych rzeczy, które zawdzięczamy naszym babciom i dziadkom, mogłaby być naprawdę długa.
W jaki sposób Twoi uczniowie zamierzają uczcić ten niezwykły dzień? To dobra okazja, by przypomnieć, że wspólnie spędzony z dziadkami czas, okazanie im troski i pamięci będą najcenniejszym prezentem. Przesłanie to możesz umocnić filmowym seansem. Przy okazji warto będzie się zastanowić, czego możemy się nauczyć od ekranowych seniorów.
Pielęgnuj pamięć o przodkach
(„Coco”, propozycja dla klas 1-3)
Co możemy zyskać, dowiadując się o szczegółach z historii naszej rodziny? Dlaczego pamięć o przodkach jest ważna? Dwunastoletni Miguel, pierwszoplanowy bohater animacji „Coco”, już wkrótce pozna odpowiedzi na te pytania.Chłopiec wskutek niezwykłego zdarzenia spotka w Krainie Zmarłych swoją praprababcię, która zdradzi mu kilka skrzętnie dotąd ukrywanych rodzinnych sekretów. Czy dziedziczymy po naszych przodkach nie tylko cechy wyglądu, ale również talenty? Wykorzystaj scenariusz lekcji autorstwa Martyny Harland, by porozmawiać o tym z uczniami. Zachęć ich przy okazji do rozmowy z babciami i dziadkami o historii familii i poprzednich pokoleń. Znajomość własnych korzeni to wiedza bezcenna!
Ucz się z opowieści o przeszłości
(„Chłopiec z burzy”, propozycja dla klas 4-6)
Michaela, głównego bohatera filmu „Chłopiec z burzy”, poznajemy w momencie, gdy jest już dziadkiem. Mężczyzna snuje niezwykłą opowieść o czasach swej młodości. Jej zaangażowaną słuchaczką jest 17-letnia ekolożka Madeline, wnuczka Michaela. Jaką wartość wyniesie młoda dziewczyna z dawnej historii o przyjaźni chłopca z pelikanem? Czy dostrzeże w niej bezcenny morał o odpowiedzialności, mierzeniu się z własnymi emocjami, pielęgnowaniu relacji z bliskimi i, co niemniej ważne, z naturą? Podyskutuj o tym z uczniami klas 4-6, wykorzystując zestaw materiałów edukacyjnych od dystrybutora filmu. Wspólnie z młodymi widzami zastanów się, jaka wartość kryje w dawnych opowieściach i dlaczego doświadczenia naszych dziadków mogą być dla nas niezastąpioną życiową lekcją.
Nie bój się prosić o wsparcie
(„Cudowny chłopak”, propozycja dla klas 4-6 i 7-8)
Bohater „Cudownego chłopaka”, Auggie, różni się nieco od swoich rówieśników. Zawsze może jednak liczyć na bezwarunkową akceptację i miłość swoich najbliższych. Jego mama, Isabel, angażuje większość swych sił, by pomóc zaaklimatyzować się Auggiemu wśród nowych szkolnych kolegów. Zdarza jej się jednak nie zauważać, że sama również potrzebuje czasu dla siebie, odpoczynku i wsparcia. Uświadamia ją o tym babcia głównego bohatera, przy okazji zapewniając zapracowaną Isabel, że zawsze może liczyć na jej pomoc. To ważne przesłanie o sile rodzinnych więzi dla klas 7-8. Umocnij je z pomocą naszego filmu edukacyjnego i autorskiego scenariusza lekcji.
Dbaj o więzi z najbliższymi
(„Pokój”, propozycja dla szkół ponadpodstawowych)
Jack, główny bohater filmu „Pokój”, po raz pierwszy widzi babcię, mając 5 lat. Wcześniej znał tylko swoją mamę, wraz z którą od dnia swych narodzin był uwięziony w niewielkim pokoju. Chłopiec w naturalny sposób nawiązuje jednak relację z nestorką rodziny, która zapewnia mu wsparcie i opiekę. Jednocześnie uczy się od niej cennych rzeczy o otaczającym go, nieznanym dotąd świecie. W jaki sposób budować rodzinne więzi od podstaw? Dlaczego pomocną rolę odgrywa w tym cierpliwość, zainteresowanie i zaangażowanie? Na czym polega wyjątkowość relacji między babcią a wnukiem? Zobacz nasz film edukacyjny oraz scenariusz lekcji autorstwa Michaliny Butkiewicz do filmu „Pokój” i podejmij te tematy z uczniami szkół ponadpodstawowych.
Szukasz innych materiałów o sile rodzinnych relacji?
Kliknij tag RODZINA lub RELACJE , by znaleźć interesujące Cię artykuły z walorami edukacyjnymi oraz materiały, które pomogą Ci zorganizować niezapomniane zajęcia.
Paulina Kulesza