Blog

Drużyna A(A)

Dowiedz się jak zamówić seans

Przystępnie o problemie uzależnień

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Drużyna A(A)” to opowieść o determinacji w walce z własnymi słabościami, znaczeniu wspólnoty i empatycznej komunikacji. Seans pokaże uczniom, na czym polega uzależnienie i jak ważne jest wsparcie najbliższych w procesie terapii.

Kadr z filmu „Drużyna A(A)”, reż. Daniel Jaroszek, prod. Polska 2024, dystrybucja: Next Film (fot. M. Dabal)

O czym opowiada „Drużyna A(A)”? Doprawiona nutą absurdalnego humoru produkcja od twórców „Johnny’ego” skupia się wokół losów grupy alkoholików. Przed Leszkiem, Wiolą, Dominikiem i ich terapeutą, Wojtkiem, pojawia się nie lada zadanie. Aby uratować ośrodek terapeutyczny, będą musieli przeszmuglować dwie cysterny spirytusu. Tropem drużyny ruszy celniczka, która będzie próbowała pokrzyżować ich plany… W trakcie pełnej przygód podróży bohaterowie będą mierzyć się z własnymi słabościami. Wspólne perypetie zacieśnią ich więzi i pozwolą lepiej się nawzajem zrozumieć.

Zobacz zwiastun filmu „Drużyna A(A)”:

Dlaczego uważamy, że „Drużyna A(A)” będzie wartościową propozycją dla uczniów szkół średnich? Film wprowadzi uczniów w tematykę uzależnień, nie przytłaczając ich wagą problemu. Ta angażująca opowieść będzie dobrym punktem wyjścia także do rozmów m.in. na temat motywacji do walki z trudnościami i konsekwencji w dążeniu do celu.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Drużyna A(A)”?

  • O mechanizmach powstawania nałogu. Jakie czynniki mają wpływ na powstanie uzależnienia? Jaką rolę w tym procesie odgrywa m.in. presja otoczenia, środowisko rodzinne, poczucie odrzucenia, nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami? Film portretuje różnorodne przyczyny powstawania nałogów, co sprzyja lepszemu zrozumieniu problemu.
  • Znaczenie empatycznej komunikacji i społecznego wsparcia. W toku rozwoju akcji bohaterowie uczą się precyzyjnie nazywać swoje emocje, a także otwarcie mówić o swoich trudnych przeżyciach i doświadczeniach. Słuchają współuczestników terapii bez oceniania, co stanowi dobrą bazę do konstruktywnego rozwiązywania problemów. „Drużyna A(A)” pokazuje, jak dużą wartość mają więzi społeczne, które mogą być oparciem w trudnych życiowych sytuacjach.
  • Motywacja do walki z trudnościami. Jak odnaleźć w sobie siłę, by stawiać czoła codziennym wyzwaniom? Warto będzie poszukać odpowiedzi na to pytanie w trakcie seansu. Bohaterowie filmu codziennie mierzą się ze swoimi słabościami. Ich historia udowadnia, jak istotne są małe zwycięstwa na drodze do celu – nawet, jeśli ta droga jest wyboista.
drużyna aa
Kadr z filmu „Drużyna A(A)”, reż. Daniel Jaroszek, prod. Polska 2024, dystrybucja: Next Film (fot. M. Dabal)
  • Uzależnienie może dotknąć każdego. Film przełamuje stereotypy na ten temat, pokazując, że z nałogiem mogą walczyć osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym. „Drużyna A(A)” zachęci uczniów do czujności na problemy, których mogą doświadczać zarówno oni sami, jak i osoby w ich otoczeniu. Seans pokaże także, że choć uzależnienia mogą przyjmować także różne formy, to mechanizm ich powstawania jest podobny.
  • Waga empatii. Seans może zachęcić młodych widzów także do pozbawionego oceny, empatycznego spojrzenia na osoby walczące z nałogiem. Ich obecne problemy często mają bowiem źródło w dramatycznych historiach z przeszłości. „Drużyna A(A)” pokrzepia jednak także mądrym przesłaniem: o ile nie możemy zmienić przeszłych wydarzeń, nigdy nie jest za późno, by kształtować swoją przyszłość i teraźniejszość. Film może zainspirować widzów do przejęcia kontroli nad własnym życiem, by nadać mu odpowiedni cel i kierunek.

„Drużyna A(A)” dostępna jest dla grup szkolnych już od 16 września. Zapraszamy do kin!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowne życie

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowne życie” (reż. Ken Scott, Francja 2025, dystrybucja w Polsce: Best Film).

Edukatorzy o filmie
Scenariusz lekcji
napisy

Kayara niepokonana

Materiały edukacyjne do filmu „Kayara Niepokonana” (reż. César Zelada, Hiszpania, Peru 2025, dystrybucja: Kino Świat).

DZIADKU, WIEJEMY!

Materiały edukacyjne do filmu „Dziadku, wiejemy!” (reż. Olga Chajdas, Polska 2025, dystrybucja: Next Film).

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)