Blog

„Drogi Panie Dyktatorze” – walory edukacyjne filmu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Drogi Panie Dyktatorze” dotyczy wielu trudnych, ale niezmiennie aktualnych tematów. Pokazuje działanie takich mechanizmów, jak propaganda i manipulacja. Stawia pytania o bohaterstwo i patriotyzm

Końcówka II wojny światowej, Niemcy. 11-letni Felix wraz z mamą ucieka ze zbombardowanego Monachium na bawarską wieś. Jego tata walczy na froncie. Mama Felixa bardzo stara się trzymać go z dala od polityki i chronić syna przed nazistowską propagandą. Kiedy chłopiec poznaje na wsi swojego rówieśnika, Karriego – silnego i zafascynowanego Hitlerem – zaczyna ulegać niebezpiecznemu urokowi nazistowskiej ideologii…

Film „Drogi Panie Dyktatorze” jest dedykowany przede wszystkim uczniom starszych klas szkoły podstawowej, nadaje się również dla szkół ponadpodstawowych. Przedstawia wydarzenia II wojny światowej z perspektywy niemieckich cywili: oczekujących końca wojny i z niepokojem wypatrujących amerykańskich oraz sowieckich wojsk. Na to wszystko nakłada się też perspektywa głównego bohatera, czyli dziecka. Dzięki temu film jest przystępny dla młodego odbiorcy i czyni skomplikowaną tematykę bardziej zrozumiałą.

„Drogi Panie Dyktatorze” powstało na podstawie prawdziwych wspomnień z dzieciństwa scenarzysty. Dotyczy wielu trudnych, ale niezmiennie aktualnych tematów. Pokazuje działanie takich mechanizmów, jak propaganda i manipulacja. Stawia pytania o bohaterstwo i patriotyzm. Ponadto porusza tak bliskie uczniom kwestie, jak dorastanie, hierarchia w grupie, przemoc rówieśnicza, szukanie tożsamości, relacje z rodzicami.

Film „Drogi Panie Dyktatorze” w kinach już od 10 czerwca.

Walory edukacyjne filmu „Drogi Panie Dyktatorze”

  • Wprowadzenie dzieci w dojrzałe, złożone pojmowanie wojny i historii – bez łatwych odpowiedzi i prostego wskazywania wrogów. Film pokazuje, że nic nie jest czarno-białe. W hitlerowskich Niemczech również byli ludzie szlachetni, stawiający opór; lub przynajmniej starający się przetrwać, nie wychylając się. Cywile każdego kraju nie mają wpływu na decyzje swoich wojsk i polityków. List, który dzieci wysyłają do Adolfa Hitlera z prośbą o zakończenie wojny, nie może niczego zmienić.
Kadr z filmu: „Drogi Panie Dyktatorze”, reż. Ch. Lerch, Niemcy 2020, 94 min., dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
  • Pokazanie, że wojna jest tragedią dla wszystkich wmieszanych w nią stron. Każdy z bohaterów został w jakiś sposób doświadczony przez nazizm. Wojna niszczy też dzieciństwo: Martha straciła ojca, Tofan musiał uciec z kraju, Karri został zindoktrynowany. Wszyscy są pełni lęku, cierpią głód. Z filmu wypływa zdecydowany, antywojenny przekaz – zrozumiały dla dzieci i klarowny.
  • Wpływ manipulacji i propagandy na jednostkę. To film o tym, jak ideologie zmieniają życia, poglądy, podejście do bliskich i relacje, jak polityka miesza się w prywatne życie ludzi. Twórcy pokazują, jak niebezpieczna jest ślepa wiara w przywódców i jak łatwo można manipulować tłumem. Czym jest propaganda i jak się jej przeciwstawiać? To temat, który można przedyskutować z uczniami po seansie.
Kadr z filmu: „Drogi Panie Dyktatorze”, reż. Ch. Lerch, Niemcy 2020, 94 min., dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
  • Presja i przemoc rówieśnicza. Obok tematów historycznych „Drogi Panie Dyktatorze” porusza też wiele kwestii aktualnych, bliskich dzisiejszym nastolatkom. Felix ulega wpływowi silniejszego kolegi. W grupie dzieci dochodzi również do samosądów i tworzenia się hierarchii oraz podziałów: w pewnym momencie Rumun Tofan zostaje odtrącony. Film dobrze demonstruje mechanizm wyznaczania i prześladowania Innego w grupie.
  • Samopoznanie i samorealizacja. Ważne tematy filmu to szukanie tożsamości i błądzenie, jakiego doświadczamy w trakcie jej odkrywania. Głównego bohatera poznajemy w formacyjnym dla niego okresie: wkracza w czas dorastania, zaczyna kwestionować autorytet rodziców, szukać swojego miejsca w świecie, poddawać w wątpliwość sprawy uznawane dotychczas za pewnik.
  • Strata, żałoba i śmierć. Kiedy Felix dowiaduje się, że jego tata zginął na wojnie, musi nie tylko przepracować śmierć ojca, ale też zaopiekować się mamą, która przechodzi załamanie. Swój smutek przekuwa w gniew i złość na „zdrajców ojczyzny”, przede wszystkim na dezertera, który ukrywa się w wiosce. Zaczyna silniej ulegać wpływom kolegi-nazisty. Z kolei jego koleżanka, Marta, mierzy się z traumą po samobójstwie ojca.
Kadr z filmu: „Drogi Panie Dyktatorze”, reż. Ch. Lerch, Niemcy 2020, 94 min., dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
  • Fanatyzm jako zło. Karri, jego ojciec i poszczególni mieszkańcy wioski służą jako przykład tego, jak fanatyzm zaburza postrzeganie rzeczywistości, rodzi nienawiść i cierpienie.
  • Figura ojca i jej wpływ na dziecko. Felix przechodzi przez kolejne etapy: mitologizowanie nieobecnego ojca, budowanie w głowie wyidealizowanego wizerunku rodzica, a następnie konieczność zaakceptowania jego wad i dostrzeżenia, że jest on tylko człowiekiem. Wreszcie – zrozumienie postawy ojca. Wpływ rodzica na postawę dziecka jest również bardziej bezpośredni, czego przykładem jest Karri – ślepo słuchający się swojego ojca nazisty, bezkrytycznie powtarzający jego słowa i zachowania.
  • Odmowa walki za kraj: tchórzostwo czy moralnie słuszny wybór? Poruszenie w grupie dzieci wywołuje odkrycie kryjówki dezertera. Zastanawiają się, czy zostawić go w spokoju, czy zgodnie z zaleceniami partii wydać go funkcjonariuszom jako zdrajcę ojczyzny. Podobne dylematy dotyczą postawy ojca Marty, samobójcy, który powiesił się ze strachu przed ponownym wysłaniem na front. A największy dylemat wywoła ujawnienie tożsamości dezertera…. Zmusi ono głównego bohatera – oraz młodego widza – do przewartościowania spojrzenia na wojnę i bohaterstwo.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).