Blog

Drodzy Nauczyciele, o sytuacji, w której się znaleźliście nie jest nam łatwo pisać…

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Po ubiegłorocznych rozczarowaniach związanych z potyczkami o uznanie wagi Waszej zawodowej misji (wykraczającej przecież poza pensum i skutecznie wdzierającej się w życie prywatne) nastąpiła pandemia. Nagle okazało się, że Wasza praca to nie 12-miesięczna swawola (w tym 2-miesięczne wakacje). Świat wreszcie odkrył, że nie umie sobie bez Was poradzić. Czy zatem po tym odkryciu stał się dla Was bardziej przychylny?

Po ubiegłorocznych rozczarowaniach związanych z potyczkami o uznanie wagi Waszej zawodowej misji (wykraczającej przecież poza pensum i skutecznie wdzierającej się w życie prywatne) nastąpiła pandemia. Nagle okazało się, że Wasza praca to nie 12-miesięczna swawola (w tym 2-miesięczne wakacje). Świat wreszcie odkrył, że nie umie sobie bez Was poradzić. Czy zatem po tym odkryciu stał się dla Was bardziej przychylny?

Czy może przeciwnie – rzucił Was na głęboką wodę i zmusił do kilkudniowego przeskoku ze szkoły stacjonarnej do zdalnej edukacji przyszłości – bez niezbędnych kursów, dodatkowych rozwiązań sprzętowych i  wsparcia psychologicznego?

Do całego repertuaru nauczycielskich dramatów dochodzi trwające w większości szkół od minionego tygodnia stacjonarne nauczanie w czasach zarazy oparte na chaotycznych zasadach. Skąd powinny płynąć konkretne, mierzalne rozwiązania – płyną szczerozłote rady. Skąd powinien płynąć płyn do dezynfekcji… no mamy nadzieję, że chociaż on jest na swoim miejscu…

Z czym więc musicie zmagać się jako pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy?

Grafika udostępniona na profilu społecznościowym Pan Belfer – Nauczyciel z Internetów

Na Waszych barkach niespodziewanie spoczywają odpowiedzialność za zdrowie publiczne, obawy rodziców, własny niepokój, brak informacji. Dodajmy do tego szkolne zamieszanie i uczniowską miksturę niefrasobliwości z nadwrażliwością. I wypełnioną zobowiązaniami, bezwzględną podstawę programową, która wyjątków nie uznaje.

Drodzy Nauczyciele, nie wiadomo, jak potoczy się ten rok (czy w rodzicielskich kolejkach do wejścia do szkoły 1 września również toczyły się zakłady, jak długo edukacja stacjonarna wytrzyma swój upragniony przez wszystkich, i brawurowy zarazem, powrót?). Wiadomo, że będzie to rok nietuzinkowy i niezwykle wyzwaniowy.

Chcielibyśmy podzielić się z Wami ważną wskazówką Marcina Zaroda – Nauczyciela Roku 2013, członka grupy Superbelfrzy RP. W eseju „Jak nauczyciele mogą obecnie zadbać o swój dobrostan” w publikacji „Edukacja w czasach pandemii COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele” (red. Jacek Pyżalski, Warszawa: EduAkcja), wydanej w pierwszych tygodniach społecznej izolacji, pisał:

„[…] profesjonalnie podchodzący do swojego zawodu ratownicy medyczni i lekarze doskonale wiedzą, że bezpieczeństwo ratownika zawsze jest na pierwszym miejscu. Obowiązująca w samolotach podczas sytuacji awaryjnych reguła dotycząca zakładania masek z tlenem mówi o tym, że w pierwszej kolejności dorośli powinni założyć je sobie, a dopiero potem, zadbawszy o własne bezpieczeństwo, mogą zająć się swoim dzieckiem lub innymi osobami potrzebującymi pomocy […]. Podobnie i my w sytuacji trwającej pandemii […] świadomi konieczności niesienia pomocy naszym uczniom powinniśmy właśnie dla ich dobra zadbać o siebie” (s. 82-83).

Postulat ten wydaje się aktualny także obecnie, mimo że lockdown został już zniesiony.

TEDx Talks, Kelly Hopkinson, ‘Learn to shine bright – the importance of self-care for teachers’
(„Naucz się jasno świecić – o wadze nauczycielskiego dbania o siebie”
– automatyczne tłumaczenie dostępne w opcji napisów)

Trzymamy za Was kciuki. Abyście byli w tym roku waleczni jak „Mulan”. Niepowstrzymani jak „Creed”. Ostrożni jak Marlin z „Gdzie jest Dory”. Pełni wiary w swoich uczniów jak Brigitte ze „Szkoły Babel”. Emanujący łagodnym optymizmem w Paddingtonowym typie. W Wasze niezwykłe moce nadzieje pokładamy nie tylko my. I pewnie właśnie to bywa dla Was bardziej obciążające niż dodające otuchy…

Może zatem nie nasze słowa, a wyselekcjonowane przez nas filmy, będą dla Was wsparciem: emocjonujące fabuły jednoczące widzów i pomagające omówić sytuacje kryzysowe.

Szczególnie serdecznie polecamy Waszej uwadze nowe pakiety edukacji z filmem, których koncepcja zarysowała się właśnie w odpowiedzi na nieoczekiwane skutki pandemii. Opracowana przez nas Akademia Filmowa realizowana jest w kinach Multikino i Cinema3D w całej Polsce. Za sprawą systemu JEDNA SALA = JEDNA KLASA oraz innych rozwiązań sanitarnych kino jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w każdym mieście. Przekonajcie się:

Z wyrazami szacunku i podziwu,
Redakcja FILMU W SZKOLE

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).