Blog

Dlaczego warto zobaczyć film „Nel i tajemnica Kurokota”?

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Szukasz przygodowej animacji, która ma szansę zachwycić Twoich podopiecznych z klas 1-3 i 4-6? Wyruszcie we wspólną podróż z zuchwałą dziewczynką w przebraniu księżniczki i zgrają jej wiernych kompanów. „Nel i tajemnica Kurokokota” wchodzi na ekrany kin już 4 listopada. Czego młodzi widzowie mogą nauczyć się od niezwykłej bohaterki i jej towarzyszy?

Szukasz przygodowej animacji, która ma szansę zachwycić Twoich podopiecznych z klas 1-3 i 4-6? Wyruszcie we wspólną podróż z zuchwałą dziewczynką w przebraniu księżniczki i zgrają jej wiernych kompanów. „Nel i tajemnica Kurokota” wchodzi na ekrany kin już 4 listopada. Czego młodzi widzowie mogą nauczyć się od niezwykłej bohaterki i jej towarzyszy?

Hej ho, przygodo!

Twoi uczniowie lubią barwne opowieści pełne fantastycznych stworzeń i niesamowitych wydarzeń? Jeśli tak, „Nel i tajemnica Kurokota” będzie strzałem w dziesiątkę. Animacja pełnymi garściami czerpie ze schematów klasycznego kina przygodowego, a ponadto wykorzystuje elementy typowe dla baśni. Seans będzie świetnym pretekstem do omówienia cech wspomnianych gatunków – zarówno w filmie, jak i w literaturze.

„Nel i tajemnica Kurokota” (reż. Julien Fournet, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Kształtowanie wrażliwości społecznej

Akcja animacji rozgrywa się w średniowiecznym mieście zwanym Mgiełkogrodem. Społeczeństwo jest tu silnie zhierarchizowane: na szczycie społecznej drabiny znajduje się król, na jej najniższych szczeblach – najubożsi obywatele miasta. Reprezentantką tej warstwy społecznej jest Nel – osierocona, zdana wyłącznie na siebie dziewczynka. Młodzi widzowie będą mieli okazję poznać świat przedstawiony z perspektywy bohaterki, która każdego dnia musi wykazywać się nie lada sprytem, by przetrwać.

„Nel i tajemnica Kurokota” (reż. Julien Fournet, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Seans filmu ma szansę uwrażliwić Twoich podopiecznych na codzienne problemy osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dlaczego tak ważny jest powszechny dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej? Uczniowie będą mieli szansę lepiej zrozumieć to zagadnienie za sprawą skarbu króla Teobalda, który odkrywa Nel. Animacja zachęci ponadto do budowania społeczeństwa opartego na idei równości i solidarności, a także do kierowania się w życiu takimi wartościami, jak empatia, współczucie i miłosierdzie wobec bliźniego.

Być szlachetnym – co to oznacza?

Seans animacji „Nel i tajemnica Kurokota” może być intrygującym wstępem do rozmowy o cechach takich jak uczciwość, prawość i bezinteresowność. Czy Twoi uczniowie wiedzą, co znaczą te określenia? Którego z bohaterów filmu możemy bez wątpienia nazwać szlachetną osobą? Pod wpływem jakich wydarzeń Nel odkrywa w sobie tą cechę? Dlaczego wspomniane pojęcie było tak ważnym elementem rycerskiego etosu? Po projekcji porozmawiaj z podopiecznymi o tym, że nie warto oceniać drugiej osoby po pozorach, tytułach czy statusie społecznym. Prawdziwa szlachetność kryje się w sercu, czego najlepszym przykładem jest filmowy Kacper. Ten niepozorny strażnik w krytycznej sytuacji wykazał się większym męstwem, honorem i poświęceniem, niż niejeden „prawdziwy” rycerz.

Girl power: dziewczyny mają moc!

Kto podbija świat? Dziewczyny! Tytułowa bohaterka „Nel i tajemnicy Kurokota” udowadnia, że mogą one osiągnąć wszystko – wystarczy tylko odrobina odwagi i wiary we własne siły. Osierocona Nel od wczesnych lat wiedziała, że jest zdana wyłącznie na siebie. Kiedy okazuje się, że trzeba wyruszyć w daleką podróż, by przywrócić zaklętemu w Kurokota następcy tronu jego dawną postać, dziewczynka podejmuje decyzję bez wahania.

„Nel i tajemnica Kurokota” (reż. Julien Fournet, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Nieustraszona, nieco buńczuczna postać bohaterki zainspiruje Twoje uczennice do tego, by z odwagą podejmowały różne życiowe wyzwania. Animacja w ciekawy sposób przełamuje także schemat znany z klasycznych  baśni. W końcu kto powiedział, że to książę zawsze musi ratować księżniczkę, a nie na odwrót? Nel z pewnością przekona Twoich podopiecznych, że większość stereotypów związanych z płcią można włożyć między bajki.

Zagadnienia edukacyjne do filmu „Nel i tajemnica Kurokota”:

  • Girl power! O odważnych bohaterkach, które ruszają na podbój świata.
  • Szlachetność, honorowość, poświęcenie, oddanie, czyli cechy prawdziwego rycerza.
  • Fantastyczny świat baśni – jakie cechy gatunku odnajdziemy w filmie i w literaturze?
  • Nie oceniaj po okładce. Dlaczego powierzchowne osądy są tak krzywdzące?
  • Hej ho, przygodo! O cechach i wyznacznikach kina przygodowego,

Kliknij TU i skorzystaj z darmowych scenariuszy lekcji od dystrybutora filmu.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)