Dlaczego warto zobaczyć film „Nel i tajemnica Kurokota”?

Szukasz przygodowej animacji, która ma szansę zachwycić Twoich podopiecznych z klas 1-3 i 4-6? Wyruszcie we wspólną podróż z zuchwałą dziewczynką w przebraniu księżniczki i zgrają jej wiernych kompanów. „Nel i tajemnica Kurokota” wchodzi na ekrany kin już 4 listopada. Czego młodzi widzowie mogą nauczyć się od niezwykłej bohaterki i jej towarzyszy?

Hej ho, przygodo!

Twoi uczniowie lubią barwne opowieści pełne fantastycznych stworzeń i niesamowitych wydarzeń? Jeśli tak, „Nel i tajemnica Kurokota” będzie strzałem w dziesiątkę. Animacja pełnymi garściami czerpie ze schematów klasycznego kina przygodowego, a ponadto wykorzystuje elementy typowe dla baśni. Seans będzie świetnym pretekstem do omówienia cech wspomnianych gatunków – zarówno w filmie, jak i w literaturze.

„Nel i tajemnica Kurokota” (reż. Julien Fournet, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Kształtowanie wrażliwości społecznej

Akcja animacji rozgrywa się w średniowiecznym mieście zwanym Mgiełkogrodem. Społeczeństwo jest tu silnie zhierarchizowane: na szczycie społecznej drabiny znajduje się król, na jej najniższych szczeblach – najubożsi obywatele miasta. Reprezentantką tej warstwy społecznej jest Nel – osierocona, zdana wyłącznie na siebie dziewczynka. Młodzi widzowie będą mieli okazję poznać świat przedstawiony z perspektywy bohaterki, która każdego dnia musi wykazywać się nie lada sprytem, by przetrwać.

„Nel i tajemnica Kurokota” (reż. Julien Fournet, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Seans filmu ma szansę uwrażliwić Twoich podopiecznych na codzienne problemy osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dlaczego tak ważny jest powszechny dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej? Uczniowie będą mieli szansę lepiej zrozumieć to zagadnienie za sprawą skarbu króla Teobalda, który odkrywa Nel. Animacja zachęci ponadto do budowania społeczeństwa opartego na idei równości i solidarności, a także do kierowania się w życiu takimi wartościami, jak empatia, współczucie i miłosierdzie wobec bliźniego.

Być szlachetnym – co to oznacza?

Seans animacji „Nel i tajemnica Kurokota” może być intrygującym wstępem do rozmowy o cechach takich jak uczciwość, prawość i bezinteresowność. Czy Twoi uczniowie wiedzą, co znaczą te określenia? Którego z bohaterów filmu możemy bez wątpienia nazwać szlachetną osobą? Pod wpływem jakich wydarzeń Nel odkrywa w sobie tą cechę? Dlaczego wspomniane pojęcie było tak ważnym elementem rycerskiego etosu? Po projekcji porozmawiaj z podopiecznymi o tym, że nie warto oceniać drugiej osoby po pozorach, tytułach czy statusie społecznym. Prawdziwa szlachetność kryje się w sercu, czego najlepszym przykładem jest filmowy Kacper. Ten niepozorny strażnik w krytycznej sytuacji wykazał się większym męstwem, honorem i poświęceniem, niż niejeden „prawdziwy” rycerz.

Girl power: dziewczyny mają moc!

Kto podbija świat? Dziewczyny! Tytułowa bohaterka „Nel i tajemnicy Kurokota” udowadnia, że mogą one osiągnąć wszystko – wystarczy tylko odrobina odwagi i wiary we własne siły. Osierocona Nel od wczesnych lat wiedziała, że jest zdana wyłącznie na siebie. Kiedy okazuje się, że trzeba wyruszyć w daleką podróż, by przywrócić zaklętemu w Kurokota następcy tronu jego dawną postać, dziewczynka podejmuje decyzję bez wahania.

„Nel i tajemnica Kurokota” (reż. Julien Fournet, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Nieustraszona, nieco buńczuczna postać bohaterki zainspiruje Twoje uczennice do tego, by z odwagą podejmowały różne życiowe wyzwania. Animacja w ciekawy sposób przełamuje także schemat znany z klasycznych  baśni. W końcu kto powiedział, że to książę zawsze musi ratować księżniczkę, a nie na odwrót? Nel z pewnością przekona Twoich podopiecznych, że większość stereotypów związanych z płcią można włożyć między bajki.

Zagadnienia edukacyjne do filmu „Nel i tajemnica Kurokota”:

  • Girl power! O odważnych bohaterkach, które ruszają na podbój świata.
  • Szlachetność, honorowość, poświęcenie, oddanie, czyli cechy prawdziwego rycerza.
  • Fantastyczny świat baśni – jakie cechy gatunku odnajdziemy w filmie i w literaturze?
  • Nie oceniaj po okładce. Dlaczego powierzchowne osądy są tak krzywdzące?
  • Hej ho, przygodo! O cechach i wyznacznikach kina przygodowego,

Kliknij TU i skorzystaj z darmowych scenariuszy lekcji od dystrybutora filmu.

Paulina Kulesza