Blog

Dlaczego warto zobaczyć „BLISKO” z klasą?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy udało Ci się już zobaczyć w kinie film „Blisko” – tegorocznego belgijskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy? Jeśli nie – rekomendujemy wspólny seans z klasą. To nastrojowa, poruszająca propozycja dla uczniów klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych, która w wyważony sposób podejmuje istotną, bliską młodym odbiorcom tematykę.

Czy udało Ci się już zobaczyć w kinie film „Blisko” – tegorocznego belgijskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy? Jeśli nie – rekomendujemy wspólny seans z klasą. To nastrojowa, poruszająca propozycja dla uczniów klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych. Twórca filmu w wyważony sposób podejmuje istotną, bliską młodym odbiorcom tematykę.

https://www.youtube.com/watch?v=GWN8XJHe27w

„Blisko” to historia Léo i Rémiego – 13-letnich chłopców, pary nierozłącznych przyjaciół. Poznajemy ich w trakcie beztroskich wakacji, kiedy spędzają ze sobą niemal każdą wolną chwilę. Lato wkrótce się jednak kończy, a wraz z nadejściem jesieni relacja bohaterów przejdzie nieodwracalną przemianę. Zmiana środowiska, nowa szkoła, a także niewybredne docinki kolegów dotyczące zażyłości między chłopcami sprawią, że Léo zacznie wyraźnie dystansować się od Rémiego. Chęć dopasowania się za wszelką cenę do grona rówieśników z jednej strony, z drugiej zaś – brak otwartej komunikacji z przyjacielem doprowadzą do eskalacji zdarzeń, która zakończy się tragedią…

Kadr z filmu: „Blisko”, reż. Lukas Dhont, prod. Belgia/Holandia/Francja, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Zachęcamy do tego, by po projekcji wychowawcy i pedagodzy porozmawiali z uczniami na temat uczuć, jakie wywołał w nich ten subtelny, kameralny film. Smutek, dyskomfort, a może związane z mechanizmem katharsis poczucie ukojenia – warto będzie przyjrzeć się tym emocjom i zastanowić się nad źródłem każdej z nich.

Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie „Blisko”?

Dorastanie i związane z nim zmiany.

Głównych bohaterów filmu „Blisko” poznajemy w momencie, kiedy mają 13 lat. Stoją więc u progu procesu dojrzewania, a także związanych z nim wyzwań. Wskutek tego łącząca ich przyjaźń także ulega przemianie. To ważny i uniwersalny temat, który warto będzie podjąć w rozmowie z klasą. W nawiązaniu do seansu warto będzie porozmawiać z uczniami o różnorodnych i, często, trudnych zmianach, jakie wiążą się z dorastaniem oraz o tym, jak wpływają one na samopoczucie, nastrój oraz relacje z innymi.

Przeciwdziałanie wykluczeniu rówieśniczemu.

Bliska więź między Léo i Rémim wzbudza podejrzenia nowych kolegów z klasy. Reakcje rówieśników na zażyłą przyjaźń łączącą chłopców są różne: poczynając od pozornie niewinnego pytania zadanego przez jedną z dziewczynek („Jesteście parą?”), kończąc na uszczypliwościach i szykanach. Léo nie chce zostać odtrącony przez grupę, więc odsuwa się od przyjaciela i wraz z nowymi znajomymi zaczyna się bardziej angażować w stereotypowo męskie aktywności (jak choćby treningi hokeja). Czy zachowanie bohatera jest jednak związane z naturalnymi zmianami zachodzącymi w okresie dorastania, czy jest raczej podyktowane strachem przed niedopasowaniem, przed byciem „innym” i wyśmianym? Po seansie warto będzie porozmawiać z uczniami o tym, że słowa mają ogromną moc, dlatego należy używać ich z rozwagą. Film ma szansę uwrażliwić młodych widzów na problemy związane z wykluczeniem rówieśniczym. Może zachęcić ich również do tego, by w stosunku do drugiej osoby kierować się empatycznym podejściem.

Kadr z filmu: „Blisko”, reż. Lukas Dhont, prod. Belgia/Holandia/Francja, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

„Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”.

Cytat lisa z „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego mógłby stać się naczelnym mottem filmu. Warto zastanowić się wspólnie z uczniami nad tym, czy Léo nie postępuje egoistycznie, bez wyjaśnienia odsuwając swojego przyjaciela na dalszy plan. Czy skupiając się wyłącznie na rozwijaniu nowych znajomości, na chęci zyskania akceptacji i aprobaty rówieśników nie zaniedbuje tego, co najważniejsze? Chłopiec odbiera trudną lekcję na temat odpowiedzialności w relacji z drugim człowiekiem. Dzieje się to jednak w momencie, kiedy jest już za późno, by mógł naprawić błąd. Może jedynie się z nim zmierzyć i wyciągnąć z niego cenną naukę na resztę życia. Mamy nadzieję, że seans zostawi także Twoich uczniów z mądrą refleksją na ten temat.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Ogromną zaletą filmu „Blisko” jest także opowiadanie o niełatwych emocjach w niezwykle zniuansowany sposób. Jak Rémi radzi sobie z odtrąceniem przez najlepszego kompana? Czy można było zapobiec tragedii, która się wydarzyła? Z drugiej strony – z jakimi emocjami musi zmierzyć się Léo, skonfrontowany z utratą bliskiej osoby? Po projekcji warto będzie uświadomić uczniów, że wszystkie uczucia – smutek, gniew, złość – są naturalne i potrzebne. I zawsze warto o nich rozmawiać. Życzymy więc przede wszystkim, by seans filmu zaowocował wieloma ważnymi i wartościowymi dyskusjami o emocjach (i nie tylko).

Na film „Blisko” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).