Blog

recenzja filmu Dancing Queen

„Dancing Queen”

Dowiedz się jak zamówić seans

Głód uznania

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Dancing Queen” to opowieść o drodze ku samoakceptacji w świecie, w którym nieustannie jesteśmy poddawani ocenie i porównaniom. Historia dwunastoletniej Miny dostarcza wielu trafnych refleksji na temat dorastania i problemów współczesnych nastolatków. Główna bohaterka mierzy się z kompleksami i pragnieniem przynależności do grupy tanecznej. W zamian za uznanie rówieśników testuje swoje granice i naraża zdrowie. Brak wiary w siebie i kompleksy sprawiają, że dziewczynka poddaje się bolesnej, przemocowej retoryce, która wyłącznie tych szczupłych uznaje za atrakcyjnych i wygranych. Norweski film o tytule nawiązującym do hitu Abby łączy ciepło z bólem, jednocześnie porywa do radosnego tańca i porusza do łez.

Zobacz zwiastun filmu „Dancing Queen”:

O czym jest film „Dancing Queen”?

Główna bohaterka filmu, dwunastoletnia Mina na co dzień jest wzorową uczennicą, wolny czas lubi spędzać ze swoim najlepszym przyjacielem „poczciwym Markusem”, a nutę szaleństwa w życiu zawdzięcza nietuzinkowej babci. Zjawienie się w szkole mistrza hip-hopu – Edwina, przystojniaka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny w szkole – rozbudza w niej aspiracje, chęć zmiany i pragnienie przynależności do nowego zespołu tanecznego. Taniec okazuje się dla Miny biletem wstępu do grupy rówieśniczej, w której wcześniej nie miała szansy się znaleźć, a także, jak odkrywa przy dźwiękach muzyki, jej wielką pasją i talentem. Udział w bitwie tanecznej staje się od tej pory jej największym marzeniem i celem.

W nastroju do tańca

„Dancing Queen” nie zawiedzie fanów najsłynniejszego hitu Abby. Podczas seansu kilkukrotnie usłyszymy słynny refren, a seans wyzwoli w widzu endorfiny. Pod wieloma względami norweski film (podobnie jak pobudzająca do tańca, tytułowa piosenka) jest uwalniający. Zadaje pytania o wolność od społecznych ograniczeń i tych granic, które sami sobie narzucamy przez własne głęboko zakorzenione kompleksy. Jedno zdanie babci – „masz potencjał” – motywuje Minę do ruchu i sprawia, że dziewczynka daje się ponieść  muzyce i zaczyna wierzyć we własne możliwości. Słowa mają moc, zarówno te negatywne (krytyka, uszczypliwe uwagi), jak i te, które znaczą coś dobrego (docenienie, uważność). Przełomowe momenty w życiu Miny wyznaczają właśnie chwile bezinteresownego wsparcia tych, którzy kochają ją taką, jaka jest. Zainspirowana artystyczną duszą babci odkrywa w sobie wcześniej nieujawnioną pasję, a chwile tańca z najbliższym przyjacielem są dla niej momentami prawdziwego szczęścia.

Kadr z filmu „Dancing Queen”, Norwegia 2023, dystrybucja w Polsce: Bomba Film

W pułapce społecznej presji

W toku fabuły Mina narzuca sobie coraz większą dyscyplinę ćwiczeń, skrupulatnie i sumiennie przygotowuje się do konkursu i rywalizacji w parze z jej sympatią – utalentowanym Edwinem.  Ambicje i presja otoczenia, pragnienie dopasowania, akceptacji i spróbowania czegoś nowego pchają bohaterkę do rozpoczęcia wymagających treningów oraz zmian w wyglądzie. Mina chce być coraz lepsza i coraz szybciej opanowywać choreografię. Pragnie, aby jej ciało odpowiadało oczekiwaniom innych członków grupy i przypominało ich odbicia w lustrze. Z uśmiechem przyjmuje „komplementy” chłopaka („nie jesteś najgorsza”) i z zaciśniętymi zębami znosi docinki i obraźliwe uwagi wygłaszane na forum grupy („ona nie jest na moim poziomie”). Sukces oznacza bycie podobnym, wpisanie się w jakieś ramy, normy i oczekiwania. Mina zmienia fryzurę, kupuje nowe ciuchy, okulary zastępuje soczewkami, a w końcu przechodzi na drastyczną dietę.

Film podejmuje więc refleksję na temat stawiania granic w relacjach rówieśniczych oraz słów i obrazów, które zapuszczają (szczególnie w nastolatkach) korzenie i nie pozwalają polubić siebie takich, jacy jesteśmy. Kwestionowanie własnej wartości, szukanie tożsamości, zastanawianie się nad tym, komu się podobam… to oczywiście naturalne etapy dojrzewania. Warto jednak od najmłodszych lat rozmawiać z dziećmi o akceptowaniu innych, nieoceniającym spojrzeniu i sprzeciwie wobec przedmiotowemu traktowaniu, zarówno dziewczyn, jak i chłopaków. Obsesja piękna wpływa na młodych ludzi, ich zdrowie psychiczne i społeczne funkcjonowanie. W jaki sposób przekierowywać ich uwagę od ciała i wyglądu? Jak rozmawiać o takich sprawach z klasą? Film nie podaje gotowych odpowiedzi, ale jego najważniejszym dla młodego widza przesłaniem jest zdanie: jesteś wystarczający.

Kadr z filmu „Dancing Queen”, Norwegia 2023, dystrybucja w Polsce: Bomba Film

Jak wspierać samoakceptację u nastolatków?

Mina słucha tych, do których chce się upodobnić, tracąc w ten sposób zdolność racjonalnej oceny, co jest dla niej i dla jej zdrowia dobre. Uczy się za to samoograniczania, silnej woli przy stole i ćwiczeń ponad wytrzymałość. Chęć pokazania się od jak najlepszej strony i widzenia siebie w lustrze – szczuplejszej, „atrakcyjniejszej” stają się dla niej niebezpieczne, ostatecznie prowadząc do fizycznego wycieńczenia i utraty sił. Nielubienie siebie, niezadowolenie ze swojego wyglądu i obwinianie z powodu odrzucenia rówieśników mogą w jej przypadku mieć tragiczne konsekwencje. Seans to więc także ważna lekcja uważności na swoje potrzeby i znaki, jakie wysyła ciało. Mina nie docenia siebie, nie akceptuje własnej cielesności, a co za tym idzie – ignoruje nawet tak podstawowe potrzeby jak głód, pragnienie czy zmęczenie. Jej główną motywacją jest chęć podobania się i bycia dostrzeżoną.

Kadr z filmu „Dancing Queen”, Norwegia 2023, dystrybucja w Polsce: Bomba Film

Film podejmuje temat kultury, w której walutą i warunkiem (przynależności, społecznej akceptacji czy dobrego samopoczucia) jest wygląd, a ciało postrzegane jest jako przestrzeń, którą należy kontrolować. Warto podjąć z uczniami rozmowę po seansie na temat uważności na swoje ciało i jego potrzeby. Wspólnie zastanowić się nad sposobami reagowanie na przykre komentarze dotyczące wyglądu, a także radzenia sobie w świecie mediów społecznościowych, w którym osobista wartość często jest utożsamiana z aspektem wyglądu. Budowanie relacji z własnym ciałem i kształtowanie stałego, niezależnego poczucia własnej wartości to ważne procesy w czasie dorastania, które warto wspierać otwartą dyskusją, pomagającą uodpornić się na działanie społecznych mechanizmów (czy dodającym otuchy i siły seansem filmowym).  

Kadr z filmu „Dancing Queen”, Norwegia 2023, dystrybucja w Polsce: Bomba Film

You can dance!

„Dancing Queen” stawia pytania o sposoby na rozbrajanie własnych lęków i pokonywaniu nieśmiałości. Mina ostatecznie odkrywa, że warto być sobą i pielęgnować najbliższe relacje.To wspomnienia o babci, dotyk dłoni przyjaciela, uścisk mamy wspierają ją w podejmowaniu trudnych decyzji i w odważnym dążeniu do celu, a także pomagają radzić sobie z trudnymi emocjami podczas publicznego występu czy  po doświadczeniu dotkliwej straty. Seans filmu pozostawia widza silniejszym, daje otuchy wszystkim tym, którzy kwestionują swoją wartość i szukają aprobaty w tych, którzy nie potrafią ich docenić. Ważnym wątkiem filmu jest relacja i zaufanie do rodziców, Mina nie dzieli się z nimi swoją nową pasją, ukrywa problemy i dystansuje.

Identyfikacja z główną bohaterką filmu „Dancing Queen” da młodym widzom możliwość przepracowania własnych problemów i skonfrontowania z trudnymi emocjami. Z jednej strony fabuła filmu pozwala na oderwanie od rzeczywistości, motywuje do działania i porywa do  tańca, z drugiej oscyluje między tak ważnymi, aktualnymi tematami, jak pragnienie akceptacji czy granica bezpieczeństwa.

Film „Dancing Queen” w kinach od 7 czerwca 2024 roku.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)