Blog

park jurajski 2022

Dajcie się namówić uczniom na nowy „Park Jurajski”! Dlaczego warto pójść do kina?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Zalety edukacyjne seansu „Jurrasic World: Dominion”. Dlaczego warto pokazać dzieciom nowy film z serii „Park Jurajski”?

Mądrzy nauczyciele, rodzice i wychowawcy – a tylko tacy czytają naszego bloga – wiedzą doskonale, że na dziecięce zainteresowania nie należy patrzeć z politowaniem i wyższością. Fascynacja dinozaurami to nie „głupoty”, a dowód bogatej wyobraźni i początek zainteresowania nauką u młodego człowieka. Psychologowie i kognitywiści są zgodni: wszystkie ucieczki do fikcyjnej rzeczywistości są korzystne dla rozwoju inteligencji i kreatywności u dziecka.

Kadr z filmu: „Jurrasic World: Dominion”, reż. Colin Trevorrow, USA 2022, dystrybucja w Polsce: United International Pictures.

Z pozoru banalne filmowe historie mogą też stanowić wstęp do gromadzenia konkretnej wiedzy. Zasada jest prosta. Chcesz zainteresować kogoś nieobeznanego z tematem jakimś trudnym zagadnieniem naukowym – znajdź sposób zaprezentowania mu go w przyjemnej formie. Tak, żeby sam doszedł do wniosku, że temat jest pasjonujący i warto go zgłębiać. Kino rozrywkowe ma moc inspirowania młodych – i nie tylko – ludzi do odnajdywania własnej ścieżki w życiu. Wielu pilotów za powód zainteresowania się lotnictwem podaje „Top Gun”, astrofizycy to fani „Star Treka”, archeolodzy fascynowali się Indianą Jonesem. To filmy, które pokazują, że wiedza i intelekt są cool.

Seria „Park Jurajski”, zapoczątkowana filmem Spielberga z 1993 roku i stale rozwijana o kolejne produkcje, od trzydziestu lat wychowuje młodocianych paleontologów i przyrodników. Na ekranach kin można aktualnie oglądać najnowszą odsłonę franczyzy, „Jurrasic World: Dominion”. Film już widzieliśmy i uważamy, że to dobra propozycja na czerwcową wycieczkę szkolną dla uczniów w różnym wieku. Idealna propozycja na czas tuż przed końcem roku, kiedy razem z klasą chcecie przede wszystkim się zrelaksować i wprowadzić w wakacyjny klimat, a która przy okazji – kto wie – może zaszczepi w części podopiecznych żyłkę naukowca i badacza.

Miłość do paleontologii

Eksplorowanie świata dinozaurów, nawet na czysto rozrywkowym poziomie, ma praktycznie same zalety. Szukając informacji na temat poszczególnych gatunków pokazanych w „Parku Jurajskim”, porównując ich wielkości, style życie, siłę – dziecko mimochodem przyswaja sobie wiedzę na temat biologii, chemii, historii, klimatologii, ewolucji. Paleontologia to dziedzina łącząca w sobie dorobek wielu nauk i wymagająca szerokiej wiedzy. Fascynacja dinozaurami w cudowny sposób rozwija także wyobraźnię dziecka: budzi chęć poznawania innych miejsc i światów, wymaga od niego zwizualizowania sobie zwierząt, o których wyglądzie mamy jedynie mgliste pojęcie i które z naszej perspektywy mają więcej wspólnego ze smokami rodem z literatury fantasy niż ze swoimi dzisiejszymi bezpośrednimi potomkami, czyli między innymi z… kurami.

Rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych

Od zainteresowania się przeszłością Ziemi już tylko krok do fascynacji aktualnym bogactwem fauny i flory. „Park Jurajski” to zachęta do zgłębienia skomplikowania zwierzęcego świata. W „Jurrasic World: Dominion” mamy oprócz tego poruszonych kilka intrygujących tematów z zakresu futurologii, inżynierii genetycznej, biologii molekularnej (tworzenie hybryd gatunkowych, manipulacje genami), a także stawianie związanych z nimi pytań natury etycznej.

Kadr z filmu: „Jurrasic World: Dominion”, reż. Colin Trevorrow, USA 2022, dystrybucja w Polsce: United International Pictures.

Myśl ekologiczna

„Jurrasic World: Dominion” jest pierwszym filmem w serii, w którym tak silnie wybrzmiewa wątek ekologiczny. Z filmu płynie wyraźny morał – nie możemy egoistycznie eksploatować środowiska i nie troszczyć się o dobrostan innych gatunków, bo wyginiemy jak dinozaury. Nasza planeta ma kilka miliardów lat, kolejne gatunki pojawiały się na niej i odchodziły w niepamięć; nasze istnienie nie jest w tej skali niczym wyjątkowym i nigdzie nie powiedziano, że wiecznym. Taka pełna pokory perspektywa i zrozumienie własnej małości w skali historii oraz kosmosu dla wielu uczniów może okazać się szokującą, prowokująca do dojrzałych przemyśleń rewelacją; i zachęcającić do większej troski o środowisko.

Fantazja i wyobraźnia

Sceptycy i cynicy mogą jednak powiedzieć, że przecież wydarzenia pokazane w serii „Park Jurajski” są bardzo odległe od realizmu naukowego. To prawda – to filmy fantastycznonaukowe, nie naukowe dokumenty. Ich moc leży w rozbudzaniu naszej wyobraźni i zachęcie do samodzielnego zgłębiania tematu, nie w przedstawianiu niepodważalnych faktów. To zresztą świetny pomysł na lekcję dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: analiza filmu pod kątem zgodności z nauką, wskazanie błędów i uproszczeń, wytłumaczenie uczniom, „jak to by wyglądało naprawdę”.

Serię materiałów poświęconych zestawieniu wydarzeń pokazanych w filmach z serii „Park Jurajski” z faktyczną wiedzą o dinozaurach można znaleźć na kanale na You Tube Naukowo TV. Można je wykorzystać na lekcji po seansie „Jurrasic World: Dominion”. Do końca roku szkolnego w sieci Multikino i Cinema 3D można też rezerwować seanse grupowe filmu „Jurrasic World: Dominion” z edukacyjną prelekcją video wykonaną przez prowadzącego kanał Naukowo TV we współpracy z edukatorami serwisu Film w Szkole – serdecznie zapraszamy na pokazy!

Katarzyna Kebernik

Zachęcamy do zakupu pakietu premium i zyskania nieograniczonego dostępu do wszystkich naszych materiałów edukacyjnych za jedyne 19.99 zł.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).