Czarna Wdowa na ekranach kin! Czego możemy się nauczyć od filmowych superbohaterów?

Fani filmowych superbohaterów wstrzymują oddech. Na ekrany kin wchodzi bowiem „Czarna Wdowa” – długo oczekiwana superprodukcja z uniwersum Marvela. Spragnieni wrażeń widzowie udają się do kina, a my korzystając z okazji przypominamy, że filmy superbohaterskie dostarczają nie tylko rozrywki. Sprawdź, które z nich mają także potencjał edukacyjny. Od ekranowych herosów można się wiele nauczyć!

Zdeterminowany jak Doktor Strange. O nadludzkiej sile i marzeniu o nieśmiertelności

Międzynarodowa sława, liczne zawodowe sukcesy – tak właśnie wygląda życie Doktora Strange’a. Tragiczny wypadek sprawia jednak, że ten utalentowany chirurg traci sprawność w rękach, niezbędną mu do wykonywania zawodu. W poszukiwaniu uzdrowienia przyjdzie mu stoczyć batalię zarówno z siłami ciemności, jak i słabościami własnego charakteru.

Jaką cenną wiedzę mogą wynieść z tej projekcji młodzi widzowie? Metamorfoza tytułowego bohatera może być dla nich lekcją o wartości determinacji, a zarazem pokory. Arogancja, pycha i egoizm to cechy, których nie warto pielęgnować.

Kadr z filmu „Doktor Strange”, reż. Scott Derrickson, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

O czym jeszcze możesz porozmawiać z uczniami po seansie? Polecamy nasz film edukacyjny oraz autorski scenariusz lekcji. Omawiamy w nich m.in. motyw marzenia o nieśmiertelności oraz cechy konwencji filmowych adaptacji komiksu.

Oddany sprawie jak Ant-Man. O różnych obliczach metamorfozy

A skoro mowa o filmowych metamorfozach… Warto sprawdzić, w jaki sposób motyw ten zostaje wykorzystany w filmie „Ant-Man”. Pomniejszenie bohatera do rozmiarów owada jest tylko jednym z aspektów przemiany. Bardziej interesująca transformacja zachodzi jednak na poziomie charakteru tytułowej postaci. Pod wpływem jakich wydarzeń cyniczny złodziejaszek może stać się wielkodusznym altruistą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym autorskim scenariuszu lekcji.

Kadr z filmu „Ant-Man”, reż. Peyton Reed, prod. USA 2015 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Jakie jeszcze walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Ant-Man”? Po projekcji możesz porozmawiać ponadto o analogiach łączących starożytne mity z współczesnym kinem superbohaterskim. Pomogą Ci w tym przygotowane przez nas materiały.

Nieustraszona jak Kapitan Marvel. O wartości samopoznania

Chcesz pokazać swoim uczniom postać superbohaterki, która łamie dotychczasowe stereotypy? A może pragniesz podyskutować o zjawisku girl power – zarówno w życiu codziennym, jak i w popkulturze? Zajrzyj do naszych materiałów do filmu „Kapitan Marvel”. Nasz autorski scenariusz lekcji będzie ponadto wsparciem w rozmowie o cechach komiksu, a także problematyce adaptacji filmowej.

Kadr z filmu „Kapitan Marvel”, reż. Anna Boden / Ryan Fleck, prod. Australia / USA 2019 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Czego młodzi widzowie mogą nauczyć się od Kapitan Marvel? Z pewnością sposobów na to, jak radzić sobie z krytyką i zewnętrzną presją. W toku rozwoju fabuły bohaterka zyskuje wiarę we własne siły i uczy się radzenia sobie z porażkami. To wyzwanie, które stoi przed każdą dorastającą osobą.

Odpowiedzialny jak Shazam. O dorastaniu i autokreacji

Szukasz przykładu superbohatera, z którym Twoi uczniowie mogliby się utożsamić? Dobrym wyborem będzie „Shazam!”. To historia nastoletniego chłopca, zyskującego w wyniku zbiegu okoliczności szereg potężnych mocy. Z niezwykłą siłą wiąże się jednak wielka odpowiedzialność – oto lekcja płynąca z ekranu.

Kadr z filmu „Shazam!”, reż. David F. Sandberg, prod. USA 2019 (dystrybucja w Polsce: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.)

Seans filmu „Shazam!” to także dobry punkt wyjścia do rozmowy o kreacji własnego wizerunku, a także o przemianach związanych z dojrzewaniem. Szczegółowe omówienie wspomnianych tematów znajdziesz w naszym filmie edukacyjnym i autorskim scenariuszu lekcji.

Chcesz poznać nasze materiały w wersji PREMIUM?

Z proponowanych przez nas materiałów możesz skorzystać zarówno w wersji podstawowej, jak PREMIUM. Wakacje to dobry czas, by zapoznać się z bogactwem naszych zasobów. Dzięki naszej promocji WAKACJE GRATIS zyskasz dostęp do nieograniczonej wersji naszego serwisu za jedyne 19,90 zł aż do listopada 2021.

Paulina Kulesza