Blog

Czarna Wdowa na ekranach kin! Czego możemy się nauczyć od filmowych superbohaterów?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Fani filmowych superbohaterów wstrzymują oddech. Na ekrany kin wchodzi bowiem „Czarna Wdowa” – długo oczekiwana superprodukcja z uniwersum Marvela. Spragnieni wrażeń widzowie udadzą się w końcu do kina, a my przypominamy, że filmy superbohaterskie dostarczają nie tylko rozrywki. Sprawdź, które z nich mają także potencjał edukacyjny. Od ekranowych herosów można się wiele nauczyć!

Fani filmowych superbohaterów wstrzymują oddech. Na ekrany kin wchodzi bowiem „Czarna Wdowa” – długo oczekiwana superprodukcja z uniwersum Marvela. Spragnieni wrażeń widzowie udają się do kina, a my korzystając z okazji przypominamy, że filmy superbohaterskie dostarczają nie tylko rozrywki. Sprawdź, które z nich mają także potencjał edukacyjny. Od ekranowych herosów można się wiele nauczyć!

Zdeterminowany jak Doktor Strange. O nadludzkiej sile i marzeniu o nieśmiertelności

Międzynarodowa sława, liczne zawodowe sukcesy – tak właśnie wygląda życie Doktora Strange’a. Tragiczny wypadek sprawia jednak, że ten utalentowany chirurg traci sprawność w rękach, niezbędną mu do wykonywania zawodu. W poszukiwaniu uzdrowienia przyjdzie mu stoczyć batalię zarówno z siłami ciemności, jak i słabościami własnego charakteru.

Jaką cenną wiedzę mogą wynieść z tej projekcji młodzi widzowie? Metamorfoza tytułowego bohatera może być dla nich lekcją o wartości determinacji, a zarazem pokory. Arogancja, pycha i egoizm to cechy, których nie warto pielęgnować.

Kadr z filmu „Doktor Strange”, reż. Scott Derrickson, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

O czym jeszcze możesz porozmawiać z uczniami po seansie? Polecamy nasz film edukacyjny oraz autorski scenariusz lekcji. Omawiamy w nich m.in. motyw marzenia o nieśmiertelności oraz cechy konwencji filmowych adaptacji komiksu.

Oddany sprawie jak Ant-Man. O różnych obliczach metamorfozy

A skoro mowa o filmowych metamorfozach… Warto sprawdzić, w jaki sposób motyw ten zostaje wykorzystany w filmie „Ant-Man”. Pomniejszenie bohatera do rozmiarów owada jest tylko jednym z aspektów przemiany. Bardziej interesująca transformacja zachodzi jednak na poziomie charakteru tytułowej postaci. Pod wpływem jakich wydarzeń cyniczny złodziejaszek może stać się wielkodusznym altruistą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym autorskim scenariuszu lekcji.

Kadr z filmu „Ant-Man”, reż. Peyton Reed, prod. USA 2015 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Jakie jeszcze walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Ant-Man”? Po projekcji możesz porozmawiać ponadto o analogiach łączących starożytne mity z współczesnym kinem superbohaterskim. Pomogą Ci w tym przygotowane przez nas materiały.

Nieustraszona jak Kapitan Marvel. O wartości samopoznania

Chcesz pokazać swoim uczniom postać superbohaterki, która łamie dotychczasowe stereotypy? A może pragniesz podyskutować o zjawisku girl power – zarówno w życiu codziennym, jak i w popkulturze? Zajrzyj do naszych materiałów do filmu „Kapitan Marvel”. Nasz autorski scenariusz lekcji będzie ponadto wsparciem w rozmowie o cechach komiksu, a także problematyce adaptacji filmowej.

Kadr z filmu „Kapitan Marvel”, reż. Anna Boden / Ryan Fleck, prod. Australia / USA 2019 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Czego młodzi widzowie mogą nauczyć się od Kapitan Marvel? Z pewnością sposobów na to, jak radzić sobie z krytyką i zewnętrzną presją. W toku rozwoju fabuły bohaterka zyskuje wiarę we własne siły i uczy się radzenia sobie z porażkami. To wyzwanie, które stoi przed każdą dorastającą osobą.

Odpowiedzialny jak Shazam. O dorastaniu i autokreacji

Szukasz przykładu superbohatera, z którym Twoi uczniowie mogliby się utożsamić? Dobrym wyborem będzie „Shazam!”. To historia nastoletniego chłopca, zyskującego w wyniku zbiegu okoliczności szereg potężnych mocy. Z niezwykłą siłą wiąże się jednak wielka odpowiedzialność – oto lekcja płynąca z ekranu.

Kadr z filmu „Shazam!”, reż. David F. Sandberg, prod. USA 2019 (dystrybucja w Polsce: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.)

Seans filmu „Shazam!” to także dobry punkt wyjścia do rozmowy o kreacji własnego wizerunku, a także o przemianach związanych z dojrzewaniem. Szczegółowe omówienie wspomnianych tematów znajdziesz w naszym filmie edukacyjnym i autorskim scenariuszu lekcji.

Chcesz poznać nasze materiały w wersji PREMIUM?

Z proponowanych przez nas materiałów możesz skorzystać zarówno w wersji podstawowej, jak PREMIUM. Wakacje to dobry czas, by zapoznać się z bogactwem naszych zasobów. Dzięki naszej promocji WAKACJE GRATIS zyskasz dostęp do nieograniczonej wersji naszego serwisu za jedyne 19,90 zł aż do listopada 2021.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).