Blog

Copernicus

Dowiedz się jak zamówić seans

Naukowa droga do gwiazd

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Krótkometrażowy film fabularny o Mikołaju Koperniku opowiada o ostatnich latach wybitnego astronoma, jego niewyczerpanej pasji i odwadze do kwestionowania zastanych przekonań i dogmatów. Seans nie tylko przybliży uczniom pomnikową postać naukowca, który dzięki swojej ciekawości i dociekliwości zrewolucjonizował naukę i zmienił świat, ale też zainspiruje ich do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

„Copernicus” to film dedykowany wszystkim tym, którzy chcą lepiej poznać postać autora przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Obraz przedstawia słynnego naukowca jako osobę wyprzedzającą swoje czasy, która dzięki prawdziwej pasji, uporowi i wiedzy zmieniła na zawsze nasze postrzeganie kosmosu. Autor teorii heliocentrycznej nie był jednak tylko miłośnikiem i badaczem nocnego nieba, w swojej społeczności pełnił różnorodne role, był powszechnie szanowanym lekarzem i duchownym, znał się na prawie, matematyce, ekonomii, tłumaczył literaturę, został strategiem wojskowym w czasie wojen krzyżackich. Mikołaj Kopernik pozostaje symbolem odwagi intelektualnej i kreatywności, prawdziwym człowiekiem renesansu, który do dziś inspiruje młodych ludzi do poszerzania horyzontów, ciekawości i kwestionowania zastanych schematów.

Kadr z filmu „Copernicus”, reż. Miłosz Kozioł

Film „Copernicus” świetnie się sprawdzi jako początek interdyscyplinarnej lekcji, zbierającej zagadnienia z różnych przedmiotów: matematyki, historii, astronomii, języka polskiego, geografii, etyki… Nienasycona ciekawość i wszechstronne zainteresowania Kopernika, który łączył naukowe, matematyczne myślenie z humanistycznym duchem utrwaliły jego nazwisko jako autora rewolucyjnej teorii, a w czasach dużej specjalizacji promują postawę otwartości i erudycji. Zapraszamy do odkrycia tego niesamowitego umysłu, poznania jego marzeń i głębokiej mądrości!    

Walory edukacyjne filmu „Copernicus”:

  • Biografia geniusza, który wstrzymał Słońce. Krótkometrażowy film „Copernicus” to świetne narzędzie do przybliżenia klasie (zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej) postaci astronoma, jego naukowych pasji i ambicji, marzeń i codziennych rozterek, a także ideałów i celów, jakie mu przyświecały.
  • Historia z początku XVI wieku. Urodzony w Toruniu Kopernik, sprawował w ciągu swojego życia ważne funkcje w społeczności. Film o jego biografii zarysuje kontekst epoki, w której żył, pozwoli wyjaśnić uczniom przyczyny ówczesnych napięć politycznych, a także wprowadzi ich do tematu wojen krzyżackich, na których przebieg miał wpływ.
Kadr z filmu „Copernicus”, reż. Miłosz Kozioł
  • Ciekawość to pierwszy stopień do… wielkich odkryć! Już w dzieciństwie Mikołaj Kopernik lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd i zadawał mnóstwo pytań, gdy coś budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki swojej niezaspokojonej ciekawości świata i kosmosu, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię na całym świecie.
  • Kształtowanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków. Seans przekona widzów o wartości dociekliwego poszukiwania odpowiedzi. Udowodni, że w proces pracy (nawet pełen dyscypliny i uważności) jest wpisane popełnianie błędów i często to właśnie one prowadzą do największych odkryć.
  • Wartość doświadczeń i eksperymentów. Jak Kopernik prowadził swoje badania i co doprowadziło go do tak rewolucyjnych odkryć? Domeną naukowca było wyjaśnianie dotąd niewytłumaczalnych zjawisk. Dzięki swoim skrupulatnym badaniom i eksperymentom pokazywał, że wszystkie zjawiska, nawet te z pozoru najbardziej niecodzienne mają swoje konkretne przyczyny i następstwa.
Kadr z filmu „Copernicus”, reż. Miłosz Kozioł
  • Dlaczego warto „bujać w obłokach”? Kopernik nie tylko badał piękno gwiazd i uważnie obserwował zjawiska atmosferyczne. Jego największym marzeniem było zobaczenie Ziemi z kosmosu. Historia udowadnia, że upływ czasu czyni niewyobrażalne rzeczy możliwymi, warto więc puszczać wodze fantazji.
  • „Liczenie to nie tylko kwestia posiadania”. Już w XV wieku liczby nie były tylko narzędziem handlu, ale także nauki i organizacji całej społeczności. Postawa Kopernika udowadnia, jak przydatną i uniwersalną umiejętnością jest analiza i logiczne myślenie.
  • Jak kształtować umiejętność uczenia się? Seans filmu można wykorzystać do zainicjowania w klasie ćwiczeń koncentracji i umiejętności skupiania się na wykonywanej czynności, a także kształtowania dobrych nawyków w procesie przyswajania wiedzy i zapamiętywania.
  • Dlaczego warto wzorować się na innych? Choć słowo autorytet nie jest dzisiaj zbyt popularne, film pokazuje, jak wiele możemy nauczyć się od innych, jak ważna jest postać nauczyciela, przekaziciela wiedzy i nawiązywanie z uczniami relacji polegającej na czymś więcej niż podległość.

Krótkometrażowy film „Copernicus” dostępny od 18 września na stronie Fundacji Edukacji i Sztuki. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)