Blog

recenzja filmu Cień komendanta

CIEŃ KOMENDANTA

Dowiedz się jak zamówić seans

Strefa interesów

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Dokument Danieli Volker to poruszający portret osobistych, traumatycznych doświadczeń z obu stron muru obozu koncentracyjnego w Auschwitz i ich dalekosiężnych reperkusji. Filmowy obraz składa się z zebranych rozproszonych śladów przeszłości, losów rodzin – poddanych deportacji, mierzących się z utratą czy trudną do zaakceptowania biografią swoich przodków. Seans filmu da nauczycielowi niepowtarzalną okazję do przybliżenia uczniom istoty tragicznej historii XX wieku, zmierzenia ich z tematem ludobójstwa, a także szukania uniwersalnych powiązań między przeszłością a teraźniejszością.

Zobacz zwiastun filmu „Cień komendanta”:

„Cień komendanta” to faktograficzne uzupełnienie artystycznego filmu Jonathana Glazera „Strefa interesów”. Historia rodziny komendanta obozu Auschwitz wzbudziła emocje najpierw za sprawą książki, a później oscarowej produkcji. Dzięki dokumentowi zyskuje nowy punkt widzenia – syna i wnuka Rudolfa Hössa, a także rodziny ocalałych z Zagłady. Konfrontacja perspektyw – sprawców i ofiar obozu śmierci – skłania do namysłu nad granicami wzajemnego zrozumienia, różnicami w spojrzeniach na problem pamięci i winy. Film problematyzuje kwestie odpowiedzialności za czyny naszych bliskich, porusza temat dziedziczenia traumy i mierzenia się z trudną przeszłością, która rzuca cień na całe życie świadków, a także losy kolejnych pokoleń.        

Walory edukacyjne filmu „Cień komendanta”:

  • Wprowadzenie do tematyki II wojny światowej, a w szczególności – Zagłady. Film może być dobrym kontekstem do omówienia z uczniami źródeł antysemityzmu w Europie i Niemczech lat 30. XX wieku, korzeni nazizmu i machiny eksterminacji.
Kadr z filmu „Cień komendanta”, reż. Daniela Volker, 2024, dystrybucja: Warner Bros.
  • Nowoczesność i Zagłada – narodziny zbrodni w warunkach cywilizacyjnego rozwoju – warto omówić z uczniami aktualność spojrzenia Zygmunta Baumanna na działanie systemów totalitarnych i wykorzystać kontekst filmu do refleksji nad nowoczesnymi instytucjami organizującymi naszą codzienność. Czy Holocaust mógłby się dziś powtórzyć?
  • Historia z perspektywy jednostki. Jak zniekształcenia poznawcze i pamięć mogą wpływać na jednostkową relację? Po seansie warto podjąć temat nie tylko działania ludzkiej pamięci i mechanizmów obronnych, ale także krytycznego podejścia do niezweryfikowanych informacji.
  • Trauma pokoleniowa. Jak doświadczenia przodków wpływają na życie kolejnych pokoleń? „Cień komendanta” to nie tylko tragiczna opowieść dotycząca II wojny światowej, to także mocna, jak najbardziej współczesna, rozprawa z traumą drugiego pokolenia – naznaczonego strachem, odrzuceniem czy wyparciem. 
Kadr z filmu „Cień komendanta”, reż. Daniela Volker, 2024, dystrybucja: Warner Bros.
  • „Banalność zła”. Film pozbawia postaci sprawców i ofiar anonimowości, zarówno Rudolf Hoss, jak i ocalała Anita Lasker-Wallfisch zyskują dla widzów na realności. Twórcy filmu zadają więc pytanie o naturę zła, wartość dialogu i możliwość przebaczenia.  
  • Autobiografizm i literatura poobozowa. Film można zestawić z innymi narracjami o życiu w cieniu doświadczenia II wojny światowej czy biograficznymi opowieściami o traumatycznych przeżyciach (np. Irit Amiel, Tadeusz Borowski, Zofia Nałkowska).

Obejrzyj film „Cień komendanta” razem ze swoją klasą. Seanse dostępne dla grup w wybranych kinach.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)