Blog

recenzja filmu Cień komendanta

CIEŃ KOMENDANTA

Dowiedz się jak zamówić seans

Strefa interesów

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Dokument Danieli Volker to poruszający portret osobistych, traumatycznych doświadczeń z obu stron muru obozu koncentracyjnego w Auschwitz i ich dalekosiężnych reperkusji. Filmowy obraz składa się z zebranych rozproszonych śladów przeszłości, losów rodzin – poddanych deportacji, mierzących się z utratą czy trudną do zaakceptowania biografią swoich przodków. Seans filmu da nauczycielowi niepowtarzalną okazję do przybliżenia uczniom istoty tragicznej historii XX wieku, zmierzenia ich z tematem ludobójstwa, a także szukania uniwersalnych powiązań między przeszłością a teraźniejszością.

Zobacz zwiastun filmu „Cień komendanta”:

„Cień komendanta” to faktograficzne uzupełnienie artystycznego filmu Jonathana Glazera „Strefa interesów”. Historia rodziny komendanta obozu Auschwitz wzbudziła emocje najpierw za sprawą książki, a później oscarowej produkcji. Dzięki dokumentowi zyskuje nowy punkt widzenia – syna i wnuka Rudolfa Hössa, a także rodziny ocalałych z Zagłady. Konfrontacja perspektyw – sprawców i ofiar obozu śmierci – skłania do namysłu nad granicami wzajemnego zrozumienia, różnicami w spojrzeniach na problem pamięci i winy. Film problematyzuje kwestie odpowiedzialności za czyny naszych bliskich, porusza temat dziedziczenia traumy i mierzenia się z trudną przeszłością, która rzuca cień na całe życie świadków, a także losy kolejnych pokoleń.        

Walory edukacyjne filmu „Cień komendanta”:

  • Wprowadzenie do tematyki II wojny światowej, a w szczególności – Zagłady. Film może być dobrym kontekstem do omówienia z uczniami źródeł antysemityzmu w Europie i Niemczech lat 30. XX wieku, korzeni nazizmu i machiny eksterminacji.
Kadr z filmu „Cień komendanta”, reż. Daniela Volker, 2024, dystrybucja: Warner Bros.
  • Nowoczesność i Zagłada – narodziny zbrodni w warunkach cywilizacyjnego rozwoju – warto omówić z uczniami aktualność spojrzenia Zygmunta Baumanna na działanie systemów totalitarnych i wykorzystać kontekst filmu do refleksji nad nowoczesnymi instytucjami organizującymi naszą codzienność. Czy Holocaust mógłby się dziś powtórzyć?
  • Historia z perspektywy jednostki. Jak zniekształcenia poznawcze i pamięć mogą wpływać na jednostkową relację? Po seansie warto podjąć temat nie tylko działania ludzkiej pamięci i mechanizmów obronnych, ale także krytycznego podejścia do niezweryfikowanych informacji.
  • Trauma pokoleniowa. Jak doświadczenia przodków wpływają na życie kolejnych pokoleń? „Cień komendanta” to nie tylko tragiczna opowieść dotycząca II wojny światowej, to także mocna, jak najbardziej współczesna, rozprawa z traumą drugiego pokolenia – naznaczonego strachem, odrzuceniem czy wyparciem. 
Kadr z filmu „Cień komendanta”, reż. Daniela Volker, 2024, dystrybucja: Warner Bros.
  • „Banalność zła”. Film pozbawia postaci sprawców i ofiar anonimowości, zarówno Rudolf Hoss, jak i ocalała Anita Lasker-Wallfisch zyskują dla widzów na realności. Twórcy filmu zadają więc pytanie o naturę zła, wartość dialogu i możliwość przebaczenia.  
  • Autobiografizm i literatura poobozowa. Film można zestawić z innymi narracjami o życiu w cieniu doświadczenia II wojny światowej czy biograficznymi opowieściami o traumatycznych przeżyciach (np. Irit Amiel, Tadeusz Borowski, Zofia Nałkowska).

Obejrzyj film „Cień komendanta” razem ze swoją klasą. Seanse dostępne dla grup w wybranych kinach.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)