Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: chwila wytchnienia. Kilka inspirujących pomysłów na przedwakacyjny seans

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Do końca roku szkolnego został nieco ponad tydzień. Nim odpoczniesz po trudach minionych semestrów, możesz zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem. Jest nim utrzymanie uwagi uczniów w ostatnim tygodniu nauki. Chcesz efektywnie wykorzystać ten czas? Mamy na to sposób!

Do końca roku szkolnego został nieco ponad tydzień. Nim odpoczniesz po trudach minionych semestrów, możesz zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem. Jest nim… utrzymanie uwagi uczniów w ostatnim tygodniu nauki. Chcesz efektywnie wykorzystać ten czas? Mamy na to sposób!

Kadr z filmu „Vaiana. Skarb oceanu” (reż. Ron Clements / John Musker, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Szukasz dobrego narzędzia, by zwiększyć zaangażowanie uczniów w przedwakacyjne zajęcia? Sądzimy, że może w tym pomóc filmowa projekcja. Wybraliśmy propozycje tytułów dla każdej grupy wiekowej, które uprzyjemnią czas oczekiwania na zasłużony odpoczynek. Czy skłonią przy okazji do refleksji i ożywionych dyskusji? Warto się przekonać!

Dla klas 1-3: „Vaiana. Skarb oceanu”

Uczysz w klasach 1-3? Dobrym pomysłem na filmowy seans przed wakacjami będzie Vaiana. Skarb oceanu”. Animacja ze studia Disney/Pixar zabierze Twoich uczniów w podróż do skąpanej w słońcu Oceanii. Czego będą mogli nauczyć się w trakcie tej letniej przygody? Zdradzimy kilka zagadnień:

  • Co się liczy przy wyborze własnej drogi? Rozmawiamy o wartościach.
  • Kim jestem? Kim są moi przodkowie?
  • Mity, legendy i opowieści rodzinne.

Sprawdź, czy przygody księżniczki z Oceanii rozbudzą w Twoich uczniach chęć do dyskusji!

Dla klas 4-6: „Chłopiec z burzy”

Uczysz w klasach 4-6 i szukasz inspiracji na letni seans, który przy okazji skłoni Twoich uczniów do refleksji na tematy związane z zasadami ekologicznego życia? Sprawdź nasze materiały do filmu Chłopiec z burzy”. To wzruszająca, rozgrywająca się w pejzażach nadmorskiej przyrody opowieść o chłopcu, zaprzyjaźniającym się z osieroconym pelikanem. Projekcja Chłopca z burzy” to okazja, by przeżyć wiele filmowych przygód – a także porozmawiać o tym, jak ważna jest dbałość o dobro naszej planety. Ciekawi cię, o czym jeszcze warto podyskutować po seansie? Inspiracje znajdziesz TUTAJ.

Dla klas 7-8: „Nasze miejsce na Ziemi”

Szukasz pomysłu na to, jak zorganizować ostatni tydzień zajęć dla klas 7-8? A co powiesz na filmową wizytę na ekologicznej farmie? Jeśli zaintrygował Cię ten pomysł, zajrzyj do naszych materiałów do filmu dokumentalnego Nasze miejsce na Ziemi”. Mogą być one punktem wyjścia do ciekawej rozmowy na temat relacji człowieka i natury. Zastanawia Cię, w jakich jeszcze tematach wesprą Cię nasze zasoby? Listę zagadnień edukacyjnych znajdziesz po kliknięciu w LINK.

Dla szkół ponadpodstawowych: „Córka trenera”

Jeśli szukasz filmu w letnim klimacie, który ma szansę przypaść do gustu uczniom szkół ponadpodstawowych, rekomendujemy Córkę trenera”. Ta bezpretensjonalna opowieść zabierze Was w wakacyjną trasę po zawodach tenisa młodzieżowego. Przy okazji będzie można porozmawiać o konflikcie pokoleń i rodzicielskich relacjach. O jakich jeszcze zagadnieniach warto podyskutować po seansie? Sprawdź, czy znajdziesz inspirację na poniższej liście:

  • Rodzicielskie ambicje i oczekiwania. Jak im sprostać – i czy zawsze warto?
  • Rada czy intuicja, marzenia czy realizm? Ku dojrzałym wyborom.
  • Sportowa rozgrywka – katalizator filmowych przemian i konfliktów.
  • Sport jako widowisko – w filmie i na żywo.
  • Asceta, celebryta, mistrz i ekspert – współczesne wcielenia sportowca.

Nie płać za wakacje!

Zbliżające się wakacje to doskonały moment, by poznać zalety naszego pakietu PREMIUM. Tylko teraz w ramach wakacyjnej promocji za 19,90 zł zyskasz nieograniczony dostęp do naszego serwisu aż do listopada 2021. Wśród naszych zasobów znajdziesz ponad 130 gotowych scenariuszy lekcji, 50 filmów edukacyjnych, 5 lekcji video oraz materiały dydaktyczne od dystrybutorów filmowych. Warto się przekonać, które z nich będą dla Ciebie dydaktyczną pomocą.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)