Blog

Bezpieczeństwo nie tylko w wakacje. 3 filmowe wskazówki dla (starszych) nastolatków

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Chcesz przekazać nastolatkom ważne wskazówki na temat bezpieczeństwa? Uniknij nieskutecznego moralizowania i ciężkawej dydaktyki. Na wyobraźnię młodych ludzi zadziałaj filmem – mocnym, poruszającym, działającym na wyobraźnię i trafiającym do ich wrażliwości. Właśnie takie są trzy produkcje z naszego zestawienia.

Chcesz przekazać nastolatkom ważne wskazówki na temat bezpieczeństwa? Uniknij nieskutecznego moralizowania i ciężkawej dydaktyki. Na wyobraźnię młodych ludzi zadziałaj filmem – mocnym, poruszającym i trafiającym do ich wrażliwości. Właśnie takie są trzy produkcje z naszego zestawienia.

Pisaliśmy już o filmowych lekcjach na temat bezpiecznych wakacji dla młodszych grup wiekowych. Ale przecież nastolatków – ciągle próbujących nowości, intensywnie poszukujących własnej tożsamości i działających nieraz na przekór zasadom – też warto uświadomić w temacie bezpieczeństwa – i to zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Jak to zrobić, aby uniknąć ich oporu? Polecamy wsparcie trzech poruszających i mądrych filmów, które dadzą im do myślenia.

„Amy” – muzyczne ostrzeżenie

Amy Winehouse: drapieżna i wrażliwa, niezależna i oddana, a przede wszystkim nieprawdopodobnie utalentowana. Nastolatkowie będą pod wrażeniem jej muzyki, którą usłyszą w dokumencie „Amy”.

Przejmująca historia zmagającej się z uzależnieniami dziewczyny skłoni ich do refleksji nad własnymi wyborami. Film przypomina, że z alkoholem w dużych dawkach i narkotykami nie ma żartów.

Po seansie porozmawiaj z młodymi widzami nie tylko o niszczącej potędze używek (tu wsparciem będzie nasz antydopalaczowy scenariusz lekcji opracowany przez psycholożkę i wieloletnią instruktorkę harcerską Agatę Pietras). Zapytaj ich o uczucia i potrzeby, które rozpoznali u bohaterki, a także o reakcje, które zauważyli u siebie. To może być początek bardzo ważnej rozmowy.

Kadr z filmu „Amy”, reż. Asif Kapadia, prod. Wielka Brytania 2015 (dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

„Combat Girls. Krew i Honor” – mocne uderzenie

Ten film działa na widzów mocno i na długo zostaje w pamięci. Zobacz go ze swoimi 18-letnimi i starszymi podopiecznymi. Po seansie pojawi się wiele pytań, które warto wspólnie omówić (a za pomoc w tym posłuży nasz scenariusz lekcji autorstwa literaturoznawczyni dr Magdaleny Bednarek). Jak kształtuje nas środowisko? Skąd biorą się nasze poglądy? Do czego potrzebna jest przemoc – tym, którzy po nią sięgają? Jak rozpoznać, że robimy coś nie tak? Co mogłoby wytrącić nas z naszych dotychczasowych przekonań?

Losy młodej neonazistki bez taniej sensacji alarmują: przyglądaj się swojemu otoczeniu i uważaj na mroczne zakamarki swojej osobowości.

Kadr z filmu „Combat girls. Krew i honor”, reż. David Wnendt, prod. Niemcy 2011)

„Żałuję!” – ważny apel

Proś o pomoc i usłysz, kiedy ktoś prosi o nią Ciebie. Nie bądź obojętny, kiedy widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Piętnuj przemoc. To ważna lekcja, którą nastolatkowie wyniosą z seansu przejmującego filmu o odtrąconym przez rówieśników nastolatku.

Młodzi widzowie z pewnością rozpoznają w tej opowieści kilka znajomych postaw. Każda z nich warta będzie przedyskutowania, mało która – naśladowania. W naszym scenariuszu opracowanym przez psycholożkę Marcelinę Westphal znajdziesz kilka ciekawych ćwiczeń o terapeutycznej mocy.

„Żałuję!”, reż. Dave Schram, prod. Holandia 2013 (dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Seans „Amy”, „Żałuję!” lub „Combat girls” będzie ważnym przeżyciem nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców i nauczycieli. Poszukujesz więcej propozycji takich jednoczących projekcji? Przejrzyj tytuły, które polecamy szkołom ponadpodstawowym. Dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych uzyskasz, decydując się na pakiet premium (miesiące wakacji dostajesz gratis!). 

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).