Blog

Bezpieczeństwo nie tylko w wakacje. 3 filmowe wskazówki dla (starszych) nastolatków

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Chcesz przekazać nastolatkom ważne wskazówki na temat bezpieczeństwa? Uniknij nieskutecznego moralizowania i ciężkawej dydaktyki. Na wyobraźnię młodych ludzi zadziałaj filmem – mocnym, poruszającym, działającym na wyobraźnię i trafiającym do ich wrażliwości. Właśnie takie są trzy produkcje z naszego zestawienia.

Chcesz przekazać nastolatkom ważne wskazówki na temat bezpieczeństwa? Uniknij nieskutecznego moralizowania i ciężkawej dydaktyki. Na wyobraźnię młodych ludzi zadziałaj filmem – mocnym, poruszającym i trafiającym do ich wrażliwości. Właśnie takie są trzy produkcje z naszego zestawienia.

Pisaliśmy już o filmowych lekcjach na temat bezpiecznych wakacji dla młodszych grup wiekowych. Ale przecież nastolatków – ciągle próbujących nowości, intensywnie poszukujących własnej tożsamości i działających nieraz na przekór zasadom – też warto uświadomić w temacie bezpieczeństwa – i to zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Jak to zrobić, aby uniknąć ich oporu? Polecamy wsparcie trzech poruszających i mądrych filmów, które dadzą im do myślenia.

„Amy” – muzyczne ostrzeżenie

Amy Winehouse: drapieżna i wrażliwa, niezależna i oddana, a przede wszystkim nieprawdopodobnie utalentowana. Nastolatkowie będą pod wrażeniem jej muzyki, którą usłyszą w dokumencie „Amy”.

Przejmująca historia zmagającej się z uzależnieniami dziewczyny skłoni ich do refleksji nad własnymi wyborami. Film przypomina, że z alkoholem w dużych dawkach i narkotykami nie ma żartów.

Po seansie porozmawiaj z młodymi widzami nie tylko o niszczącej potędze używek (tu wsparciem będzie nasz antydopalaczowy scenariusz lekcji opracowany przez psycholożkę i wieloletnią instruktorkę harcerską Agatę Pietras). Zapytaj ich o uczucia i potrzeby, które rozpoznali u bohaterki, a także o reakcje, które zauważyli u siebie. To może być początek bardzo ważnej rozmowy.

Kadr z filmu „Amy”, reż. Asif Kapadia, prod. Wielka Brytania 2015 (dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

„Combat Girls. Krew i Honor” – mocne uderzenie

Ten film działa na widzów mocno i na długo zostaje w pamięci. Zobacz go ze swoimi 18-letnimi i starszymi podopiecznymi. Po seansie pojawi się wiele pytań, które warto wspólnie omówić (a za pomoc w tym posłuży nasz scenariusz lekcji autorstwa literaturoznawczyni dr Magdaleny Bednarek). Jak kształtuje nas środowisko? Skąd biorą się nasze poglądy? Do czego potrzebna jest przemoc – tym, którzy po nią sięgają? Jak rozpoznać, że robimy coś nie tak? Co mogłoby wytrącić nas z naszych dotychczasowych przekonań?

Losy młodej neonazistki bez taniej sensacji alarmują: przyglądaj się swojemu otoczeniu i uważaj na mroczne zakamarki swojej osobowości.

Kadr z filmu „Combat girls. Krew i honor”, reż. David Wnendt, prod. Niemcy 2011)

„Żałuję!” – ważny apel

Proś o pomoc i usłysz, kiedy ktoś prosi o nią Ciebie. Nie bądź obojętny, kiedy widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Piętnuj przemoc. To ważna lekcja, którą nastolatkowie wyniosą z seansu przejmującego filmu o odtrąconym przez rówieśników nastolatku.

Młodzi widzowie z pewnością rozpoznają w tej opowieści kilka znajomych postaw. Każda z nich warta będzie przedyskutowania, mało która – naśladowania. W naszym scenariuszu opracowanym przez psycholożkę Marcelinę Westphal znajdziesz kilka ciekawych ćwiczeń o terapeutycznej mocy.

„Żałuję!”, reż. Dave Schram, prod. Holandia 2013 (dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Seans „Amy”, „Żałuję!” lub „Combat girls” będzie ważnym przeżyciem nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców i nauczycieli. Poszukujesz więcej propozycji takich jednoczących projekcji? Przejrzyj tytuły, które polecamy szkołom ponadpodstawowym. Dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych uzyskasz, decydując się na pakiet premium (miesiące wakacji dostajesz gratis!). 

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).