Blog

Beetlejuice Beetlejuice

Dowiedz się jak zamówić seans

Groza łączy pokolenia?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

To jedna z bardziej oczekiwanych premier września. „Sok z żuka” powrócił na wielkie ekrany! Mieliście już okazję zobaczyć kontynuację kultowej czarnej komedii Tima Burtona? A może zastanawiacie się, czy warto zabrać klasę do kina? W naszym artykule znajdziesz omówienie kilku wątków, które mogą być intrygującym punktem wyjścia do rozmowy z uczniami.

Spotkanie trzech pokoleń bohaterek, mierzenie się z rodzinną tragedia i powrót do nawiedzonej posiadłości – tak w kilku słowach można streścić fabułę „Beetlejuice Beetlejuice”. Jeśli Twoi uczniowie lubią mroczne opowieści z dreszczykiem i odrobiną humoru, ten film powinien spełnić ich oczekiwania. Seans będzie świetnym wyborem zarówno dla dorosłych fanów kultowej komedii, którzy po latach wraz z bohaterami pierwszej części (na ekranie ponownie zobaczymy m.in. Winonę Ryder w roli Lydii oraz Catherine O’Harę wcielającą się w Delię) będą mogli powrócić do domostwa Winter River, ale również dla nastolatków (w jednej z głównych ról występuje Jenna Ortega, którą młodzi widzowie mogą kojarzyć m.in. z serialu „Wednesday”). Film ma szansę stać się pomostem łączącym różne pokolenia widzów.

Zobacz zwiastun filmu „Beetlejuice Beetlejuice”:

„Beetlejuice Beetlejuice” łączy rozrywkę z przystępnym przesłaniem – z tego powodu będzie niebanalnym wyborem na wyjście do kina z uczniami klas 7-8 i szkół średnich.

Sprawdź, jakie wartościowe wątki można znaleźć w filmie:

  • Groza, groteska, humor. Trudno wyobrazić sobie lepszy wstęp do omówienia wspomnianych kategorii estetycznych niż seans „Beetlejuice Beetlejuice”. Warto będzie wspólnie z uczniami zastanowić się, które elementy świata przedstawionego wpisują się we wspomniane kategorie. Przy okazji seans może być punktem wyjścia do refleksji na temat konwencji horroru – w trakcie rozmowy z uczniami można będzie przywołać m.in. motyw nawiedzonego domu, obecność duchów i innych zjawisk paranormalnych.
  • Konflikt pokoleniowy. Nastoletni widzowie z łatwością będą mieli szansę utożsamić się z córką Lydii, Astrid. Dziewczyna buntuje się przeciwko matce, która przez wiele lat zaniedbywała ich relację na rzecz kariery (Lydia prowadziła bowiem program, w trakcie którego, wykorzystując swoje paranormalne zdolności, kontaktowała się z duchami). Dziewczyna pragnie większej autonomii i poszukuje własnej tożsamości. Czy bohaterkom uda się odbudować utraconą więź? Wątek ten może skłonić nastolatków do zastanowienia się, jak zadbać o ważne relacje z bliskimi.
  • Godzenie się ze stratą. Każda z bohaterek filmu doświadcza żałoby – Delia niedawno pochowała męża, Astrid tęskni za ojcem, którego straciła w tragicznych okolicznościach (był on zarazem partnerem Lydii). Bohaterki wspólnie przepracowują trudne uczucia związane ze stratą. Film pokazuje, że żałoba jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Warto jednak dopuścić do głosu trudne uczucia i otaczać się wsparciem bliskich osób.
  • Pierwsza miłość. Astrid po raz pierwszy się zakochuje. Bezgranicznie ufa swojemu wybrankowi. Okazuje się jednak, że mroczna przeszłość bohatera komplikuje ich relację. Czy chłopak ma czyste intencje wobec dziewczyny? Seans może zachęcić nastolatków do zachowania ostrożności i rozwagi w kontaktach z innymi. Zanim zaangażujemy się w relację, warto lepiej poznać daną osobę.
  • Pożegnanie z duchami przeszłości. Seans pokaże młodym widzom, że czasem nie warto kurczowo trzymać się przeszłości – to blokuje nas przed pójściem dalej i docenieniem tego, co mamy obecnie. Lekcję tę odbiera każda z filmowych bohaterek, która mierzy się z żałobą. Lydia, Delia i Astrid zauważają, że czasem nie można odzyskać tego, co utracone. Warto natomiast zadbać o teraźniejszość i o wartościowe relacje z innymi. To cenne przesłanie, które może pozostać na długo z Twoimi uczniami.

Na film „Beetlejuice Beetlejuice” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)