Blog

bajka arka noego potop animacja dla dzieci

„Arka Noego. Ahoj przygodo!”

Dowiedz się jak zamówić seans

Małe myszki i wielki Potop

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Znana historia opowiedziana nie z perspektywy Noego, a dwóch małych zwierzątek, które za wszelką cenę starają się dostać na pokład jego Arki. „Arka Noego. Ahoj przygodo!” łączy biblijną opowieść z latynoską kulturą i muzyką. Animacja opowiada o zaletach przyjaźni, współpracy, determinacji i woli walki o siebie.

Zobacz zwiastun filmu „Arka Noego. Ahoj przygodo!”

O czym jest film „Arka Noego. Ahoj przygodo!”

Dwie zawadiackie myszy Vini i Tito to przyjaciele na dobre i na złe. Jeden pisze świetne teksty piosenek, a drugi znakomicie gra na małej gitarce z łupiny orzecha, ale niestety ich kariera muzyczna leży i… popiskuje. Pewnego dnia dowiadują się, że staruszek o imieniu Noe będzie budował wielki statek, na którym zbiorą się przedstawiciele wszystkich gatunków zwierząt, aby ocalić się przed zbliżającym się potopem.

Niestety na pokład może wejść tylko jeden samiec i jedna samica tego samego rodzaju. Na szczęście, z pomocą pomysłowego karalucha, Vini i Tito przedostają się razem na Arkę. To jednak dopiero początek ich kłopotów. Na statku bowiem zaczyna rządzić groźny lew wraz ze swoją świtą złożoną z hien, węży oraz niedźwiedzia i goryla. Jeżeli myszy chcą powstrzymać ich mięsożerne apetyty, to muszą szybko coś wymyślić. Wpadają na pomysł, że o wszystkim rozstrzygnie konkurs piosenek. Czy tym mysim pasażerom na gapę uda się za pomocą muzyki rozładować napięcie i pomóc stłoczonym istotom przetrwać 40 dni i 40 nocy razem?

Dlaczego warto zobaczyć film „Arka Noego. Ahoj przygodo!”

To, co naprawdę wyróżnia „Arkę Noego”, to bardzo przyjemna, utrzymana w latynoskim klimacie ścieżka dźwiękowa. Nieczęsto mamy okazję zobaczyć w polskich kinach produkcję dla dzieci z tego kręgu kulturowego, dlatego brazylijsko-indyjski film jest tak oryginalny w swojej estetyce i poklatkowej technice animacji.

Katechetów należy uprzedzić, że film ma niewiele wspólnego z Biblią i swobodnie podchodzi do podania o Potopie. Historia została opowiedziana z perspektywy dwóch walczących o przetrwanie myszek. Młody widz z łatwością utożsami się z sytuacją dwójki małych, bezbronnych wobec nadciągającego kataklizmu bohaterów.

Animacja weszła do kin w ostatni dzień roku szkolnego, dlatego nauczyciele i nauczycielki obejrzą ją z uczniami już w ramach półkolonijnego wyjścia. Na tę okazję „Arka Noego. Ahoj przygodo!” będzie idealna. Zapewnia dobrą rozrywkę, naprawdę wpadającą do ucha muzykę, bardzo sympatyczną parę bohaterów i przekaz o korzyściach płynących ze współpracy, który przyda się na każdym etapie edukacyjnym.

Kadr z film „Arka Noego. Ahoj przygodo!” (dystrybucja w Polsce: KinoŚwiat).

Walory edukacyjne filmu „Arka Noego. Ahoj przygodo”:

  • Dlaczego nie warto dzielić innych na lepszych i gorszych? „Arka Noego. Ahoj przygodo!” pokazuje Potop z perspektywy tych zwierząt, które nie załapały się na miejsce na statku. Film mówi m.in. o tym, że każde życie jest ważne (w tym zwierzęce) i każdemu należy się podstawowy szacunek.
  • Radzenie sobie z trudnymi chwilami. Sytuacja pary głównych bohaterów nie jest godna pozazdroszczenia, a los sypie im kłody pod nogi. Jednak do każdego wyzwania pochodzą z optymizmem, nadzieją i odwagą. Dzięki swojej silnej przyjaźni i zespołowemu działaniu, a także kreatywności i inteligencji w wymyślaniu kolejnych metod przetrwania, są w stanie przetrwać wszystko.
  • Współpraca myszek kontra chęć dominacji lwa. Na statku sporo się dzieje, a głównym bohaterem tej historii nie jest Noe, tylko ratowanego przez niego zwierzęta. To współpraca myszek, gołąbków i innych istot, które starają się pokrzyżować plany złego lwa i uratować wszystkich, przyczynia się do bezpiecznego dopłynięcia arki na suchy ląd.

Na film „Arka Noego. Ahoj przygodo!” zapraszamy do kin od 21 czerwca.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)