Blog

Festiwal ANIMATOR: 5 powodów, dla których warto zaplanować wizytę w Poznaniu

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Wychowawczyni, Wychowawco! Nauczycielko i Nauczycielu języka polskiego, plastyki, edukacji wczesnoszkolnej! Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR trwa w Poznaniu do 16 lipca. Nie ma co się zastanawiać: wpadnij do stolicy Wielkopolski chociaż na jeden dzień. Oto, co możesz zyskać…

Wychowawczyni, Wychowawco! Nauczycielko/Nauczycielu języka polskiego, plastyki, edukacji wczesnoszkolnej! Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR trwa w Poznaniu do 16 lipca. Nie ma co się zastanawiać: wpadnij do stolicy Wielkopolski chociaż na jeden dzień. Oto, co możesz zyskać…

1. Zobacz starannie wyselekcjonowane animacje dla dzieci

Na festiwalowe poranki Animator przygotował coś specjalnego dla najmłodszych widzów. Co zachwyci Twoje dzieci i zainspiruje Cię do pracy z podopiecznymi po powrocie do szkoły? Zachwycające animowane nowości czy niesłusznie zapomniana klasyka?

Ja miałam okazję zobaczyć pełnometrażowy lalkowy film Kwik – i świetnie się bawiłam.

To rozczulająca animacja o dziewczynce, która dostaje na urodziny… prosiaczka. Niesforny Kwik nie jest mile widziany przez jej mamę (podobnie jak niespodziewany gość, który go podarował). Świnka musi zawalczyć o miejsce w rodzinie. Dramaturgię podbija nadchodząca setna edycja dorocznego konkursu na najlepszą kiełbasę.

Seans daje okazję, by porozmawiać nie tylko o odpowiedzialności ludzi za zwierzęta (w tym: wyzwania związane z wychowywaniem domowych pupili), ale też o tym, co tworzy rodzinę i na czym polega prawdziwa przyjaźń.

Mam do tego filmu (i nie tylko zresztą tego) pewien zarzut: dlaczego twórcy animacji nadal próbują rozśmieszyć dzieci scenami potrącania pieszych? Na szczęście w Kwiku to motyw dość marginalny, który łatwo omówić z dziećmi. Dlatego też seans śmiało polecam. Zwłaszcza rodzinom, które nie mają nic przeciwko przejściu na dietę roślinną.

Zerknij w program – może znajdziesz coś równie intrygującego?

2. Wybierz krótkometrażowe animacje, które sprawdzą się na lekcji

Wiem, że chociaż pewnie wierzysz w edukacyjną moc kina – nie zawsze możesz sobie pozwolić na wyświetlenie pełnometrażowego filmu w klasie. Na pomoc przychodzą kilkuminutowe animacje – skondensowane, poetyckie, wizualnie nieoczywiste. Ich interpretacja będzie świetnym ćwiczeniem dla uczniów z klas 7-8 albo szkół ponadpodstawowych.

W pokazach polskiego i międzynarodowego konkursu Animatora znajdziesz sporo filmowych perełek i zagadek do rozgryzienia na lekcji. Mam nadzieję, że kiedy ich festiwalowe tournée dobiegnie końca, trafią do serwisów wideo i streamingowych. Przykładowo, zabawny i absurdalny niemy A Film About a Pudding można byłoby wykorzystać na godzinie wychowawczej o odpowiedzialności i prokrastynacji. Meblościanka zachęca do refleksji o sytuacji ludzi i ich relacji w świecie, w którym wszystko dostępne jest niemal na wyciągnięcie ręki, a reklamy obiecują łatwą zmianę dotychczasowego życia. Letter to a Pig stanowiłoby nieoczywiste uzupełnienie zajęć o Holocauście. Zresztą, filmy konkursowe będą dla Ciebie nie tylko inspiracją edukacyjną – ale przede wszystkim okazją do wielu zachwytów i zastanowień.

3. Odkryj gry wideo jako sztukę (i okazję do rozwoju)

Właśnie tak gry wideo potraktowane są na Animatorze w poświęconej im sekcji wykładowej. Część Twoich uczniów na pewno spędza całe godziny, grając na komputerze czy na konsoli. Co ich tak angażuje? Jak o tym rozmawiać? I co im zaproponować, aby granie było naprawdę rozwijające? Dołącz do spotkań z twórcami i teoretykami gier komputerowych i poznaj fascynujące światy, które wciągają Twoich podopiecznych!

4. Doświadcz wizyty w wirtualnej rzeczywistości

Jeśli nie podążacie wytrwale za technologicznymi nowinkami, być może nie mieliście jeszcze okazji „wejść” do wirtualnej rzeczywistości. Warto dać się jej porwać!

Po pierwsze ze względu na przeciekawe odczucia – olśniewające animacje oglądane przez gogle i doznawane poprzez kontrolery naprawdę skutecznie mamią zmysły.

Po drugie ze względu na to, że VR przestaje być technologiczną nowinką. Przeradza się w kolejne popularne medium o wielkim (edukacyjnym i artystycznym) potencjale.

Przekonaj się o tym w ramach wystaw towarzyszących Animatorowi. Zajrzyjcie do Galerii OKO/UCHO!

5. Doznaj artystycznej rozrywki w pięknych okolicznościach

Przyznaję, że to, co podają media, to prawda: prawie cały Poznań jest rozkopany (na wizytę w centrum weź więc najlepiej odporne na kurz buty trekkingowe – przed Tobą niejeden gruntowy szlak). Nie znaczy to, że w centrum nie ma uroczych zakątków, w których można odprężyć się przy pysznym trunku i poczęstunku! Takim miejscem stał się w tym sezonie Plac Wolności. To właśnie tam odbywają się plenerowe seanse i koncerty Animatora. Rozwijające spotkania ze sztuką w relaksujących okolicznościach – czy to nie spełnienie wakacyjnych marzeń każdego humanisty?

Brzmi ciekawie, ale nie zdążycie już w tym tygodniu odwiedzić Poznania? Namiastkę Animatora możesz zapewnić sobie dzięki internetowej wersji Festiwalu. Tu są podstawowe informacje dla publiczności online’owej. A jeśli rozsmakujesz się w sztuce animacji, pamiętaj, że u nas znajdziesz sporo ciekawych podpowiedzi, jak wykorzystać ją na lekcji.

Zapisz się do pakietu premium i zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów na naszej stronie.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)