Blog

5 nieoczywistych filmów na Dzień Kobiet

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kwiatki? Bombonierki? Komedie romantyczne? Wykrocz poza stereotypowy sposób świętowania Dnia Kobiet. Przypomnij sobie genezę święta i sięgnij po przygotowane przez nas specjalnie na tę okoliczność niesztampowe propozycje filmowe.

Kwiatki? Bombonierki? Komedie romantyczne? Wykrocz poza stereotypowy sposób świętowania Dnia Kobiet. Przypomnij sobie genezę święta i sięgnij po przygotowane przez nas specjalnie na tę okoliczność niesztampowe propozycje filmowe.

8 marca – to data, która większości z nas kojarzy się głównie z kolejkami do kwiaciarni, bombonierkami znikającymi w bezlitosnym tempie ze sklepowych półek czy też wieczornym relaksem w towarzystwie komedii romantycznych. Ten wyjątkowy czas jest także okazją,
by wspomnieć historyczne wydarzenia, jakie stoją za tradycją obchodów (celebrowanego w tym roku po raz 111!) Międzynarodowego Dnia Kobiet. Stanowi on bowiem symboliczny hołd dla amerykańskich obywatelek, które pod koniec I dekady XX wieku brały udział w masowych strajkach, dzielnie walcząc o prawa pracownicze, a także równość warunków ekonomicznych i politycznych.

Pamiętając o korzeniach tej szczególnej daty, chcielibyśmy namówić Cię do wykroczenia poza stereotypowy sposób jej świętowania. Zachęcamy w tym celu do sięgnięcia po przygotowane przez nas specjalnie na tę okoliczność niesztampowe filmowe propozycje. W ich centrum znajdują się bohaterki, które – podobnie jak emancypantki z początków XX wieku – odważnie poszukują swego miejsca w świecie, unikając utartych ścieżek i narzucanych przez społeczeństwo schematów.

Prezentowane filmy mogą posłużyć także za doskonały pretekst do dyskusji o znaczeniu dziewczyńskich relacji – zarówno rodzinnych, jak i przyjacielskich. Bo siła tkwi w siostrzeństwie!

 „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven

W centrum tej pełnej napięcia, snutej z niezwykłym wyczuciem filmowej opowieści, znajduje się pięć sióstr dorastających na tureckiej prowincji. Nie jest im jednak dane nacieszyć się urokami młodości. Zwiastująca rozpoczęcie upragnionych wakacji zabawa za sprawą niewinnego wybryku przeradza się w miejscowy skandal.

W wyniku tego zdarzenia dziewczęta zostają uwięzione w domu przez rodzinę, która w imię wierności tradycyjnym wartościom pragnie jak najprędzej wydać je za mąż. Bohaterki nie godzą się jednak na taki stan rzeczy, co w konsekwencji prowadzi do poruszającego finału…

„Mustang” to opowieść o próbie odnalezienia wolności w tradycyjnym, opresyjnym porządku społecznym, a także filmowy hołd złożony siostrzeństwu i kobiecej solidarności. Seans z pewnością skłoni do refleksji na temat konfliktu pokoleń i wpływu kręgu kulturowego na role, które odgrywamy w życiu codziennym.

Seans obowiązkowy!

„Najlepsze przyjaciółki”, reż. Olivier Ringer

Prawdziwe siostrzeństwo nie musi być rozumiane wyłącznie przez pryzmat więzów krwi, co w „Najlepszych przyjaciółkach” udowadnia Olivier Ringer. Reżyser skupia się bowiem na portretowaniu równie istotnej formy wspomnianej relacji, jaką jest… przyjaźń. Szlachetna więź, łącząca Kathy i jej kompankę, żyjącą z niepełnosprawnością Margoux, pomaga im stawiać czoła wszelkim przeciwnościom losu w trakcie wyprawy, która ma na celu uwolnienie zaginionego kaczątka.

Ten ciepły, bezpretensjonalny film drogi pozwala nie tylko docenić moc dziewczyńskiej sztamy, ale także uwrażliwia młodego widza na kwestie związane z niepełnosprawnością. W dyskusji na te tematy możesz podeprzeć się naszymi materiałami edukacyjnymi.

 „Kobieta idzie na wojnę”, reż. Benedikt Erlingsson

W rankingu silnych, zdeterminowanych postaci kobiecych z pewnością nie może zabraknąć Halli, bohaterki filmu „Kobieta idzie na wojnę”. Za dnia sympatyczna dyrygentka miejscowego chóru, po godzinach przeobraża się w „Kobietę z Gór” – niezłomną wojowniczkę, która za pomocą radykalnych środków walczy z koncernem, będącym zagrożeniem dla lokalnej fauny i flory.

Jej ekranowe perypetie, przyprawione specyficznym, islandzkim humorem, stanowią doskonały pretekst do trudnej dyskusji o problemach współczesnego świata, związanych z ekologią, aktywizmem i eksploatacją środowiska naturalnego. Dodatkowym wsparciem w tak istotnej debacie mogą być nasze materiały edukacyjne, w których omawiamy m.in. kwestie konsumpcjonizmu i kapitalizmu, a także medialnej manipulacji.    

 „Ania z Zielonego Wzgórza”, reż. John Kent Harrison

Kolejna filmowa odsłona historii marzycielskiej, osieroconej dziewczynki, która znajduje azyl u rodziny Cuthbertów, zachwyca kolejne pokolenia widzów. Spora w tym zapewne zasługa odważnej, zaradnej i pełnej uroku tytułowej bohaterki, lecz także podejmowania uniwersalnych tematów, niezmiennie bliskich młodym odbiorcom.

W toku kolejnych przygód poznajemy wraz z Anią wagę ponadczasowych wartości, takich jak przyjaźń, szczerość czy honorowość. W naszych opracowaniach znajdziecie również propozycje innych interesujących zagadnień, które warto poruszyć po seansie omawianej ekranizacji.

„Mulan”, reż. Niki Caro

Kto z nas, podobnie jak Mulan, odnalazłby w sobie wystarczająco dużo odwagi, by – próbując ocalić honor własnej rodziny – sprzeciwić się regułom tradycyjnego społeczeństwa?

Nowa odsłona słynnej (za sprawą animowanej adaptacji z 1998 roku) chińskiej legendy o młodej dziewczynie, która w męskim przebraniu broni kraju przed inwazją najeźdźców, kładzie jeszcze mocniejszy akcent na kwestie związane z poszukiwaniem własnej tożsamości i zgubnym oddziaływaniem społecznych stereotypów. Przy okazji doskonale obrazuje fakt, że cechy, takie jak męstwo, waleczność i determinacja, nie muszą być wcale przypisane konkretnej płci…

Celebruj Dzień Kobiet razem z nami!

Każdą z prezentowanych propozycji filmowych możesz obejrzeć z legalnego źródła. Podpowiedzi, gdzie znaleźć film, czekają na podstronach każdego z tytułów: „Mustang”, „Najlepsze przyjaciółki”, „Kobieta idzie na wojnę”, „Ania z Zielonego Wzgórza” i „Mulan”. Odkryjesz tam również bogatą bazę materiałów edukacyjnych, stworzoną przez naszych ekspertów – w tym scenariusze lekcji i zestawy zagadnień, które warto poruszyć z uczniami po projekcji.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).