Blog

39. edycja festiwalu Ale Kino! już za nami! Które z filmów masz jeszcze szansę zobaczyć w kinach?

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy udało Ci się obejrzeć w trakcie 39. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wszystkie zaplanowane seanse? Jeśli nie – przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, które z zaprezentowanych filmów znajdziesz już wkrótce w kinach lub na platformach streamingowych.

Czy udało Ci się obejrzeć w trakcie 39. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wszystkie zaplanowane seanse? Jeśli nie – przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, które z zaprezentowanych filmów znajdziesz już wkrótce w kinach lub na platformach streamingowych.


„Moja mama gorylica” (dla klas 1-3)

Szukasz filmowej propozycji dla klas 1-3, mogącej być bazą do rozmowy o rodzinnych wartościach, poszukiwaniu akceptacji i mocy do walki ze stereotypami? Sięgnij po animację, która zdobyła na festiwalu Ale Kino! wyróżnienie w konkursie filmów dla dzieci. „Moja mama gorylica” to ciepła i humorystyczna opowieść o małej dziewczynce z domu dziecka, adoptowanej przez… gorylicę. Czy istnieje szansa, by bohaterki nawiązały ze sobą więź – mimo oczywistych różnic?I jak zareagują na to lokalne władze? Okazja, by się o tym przekonać, pojawi się w kinach w nadchodzącym roku.

Kadr z filmu „Moja mama gorylica”(reż. Linda Hambäck, Szwecja 2020, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

„Jak ocalić smoka” (dla klas 1-3)

Kolejna festiwalowa rekomendacja nie tylko skonfrontuje uczniów klas 1-3 ze zgubnymi skutkami poszukiwania popularności w Internecie, ale także uwrażliwi na problemy, z którymi zmaga się główna bohaterka, Sara. Ta młoda uchodźczyni ukrywa się w cudzych domach, bojąc się konsekwencji odkrycia jej sekretu. Co może łączyć ją z Mortimerem – chłopcem, próbującym za wszelką cenę zdobyć sławę w Internecie? Losy bohaterów splatają się ze sobą za sprawą niesfornego, przysparzającego im wielu kłopotów smoka. W trakcie misji ratunkowej, która ma na celu ocalenie magicznego stworzenia, Mortimer i Sara poznają moc prawdziwej przyjaźni. Film „Jak ocalić smoka” zobaczysz w kinach od 17 grudnia. To doskonały wybór na wspólny przedświąteczny seans z klasą!

Jak zostać świętym Mikołajem 2” (dla klas 4-6)

Szukasz filmu w świątecznym klimacie dla klas 4-6, który pozwoli Ci porozmawiać z uczniami o tradycjach i zwyczajach Bożego Narodzenia oraz o tym, w jaki sposób je pielęgnować? Polecamy „Jak zostać świętym Mikołajem 2”. Perypetie Lucii, dwunastoletniej dziewczynki, pragnącej w przyszłości – podobnie jak jej tata – pełnić obowiązki Świętego Mikołaja, mogą być ponadto pretekstem do rozważań na temat krzywdzących stereotypów związanych z płcią. Jak można im przeciwdziałać? Podyskutuj o tym z uczniami po seansie. „Jak zostać świętym Mikołajem 2” pojawi się na ekranach kin już w wigilię, czyli 24 grudnia.

Kadr z filmu „Jak zostać świętym Mikołajem 2”(reż. Christian Dyekjær, Dania 2018, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Republika dzieci” (dla klas 4-6)

Kolejna propozycja dla klas 4-6 może być ciekawą bazą do rozmowy na temat słowiańskich legend, ekologii oraz twórczości znanych, polskich malarzy: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. „Republika dzieci” to opowieść o grupie młodych uciekinierów, którzy wspólnie z Tobiaszem (postacią z obrazu Malczewskiego) łączą siły, by ocalić teren zarzecza przed zalaniem w wyniku budowy wielkiej elektrowni. Czy bohaterom uda się dopiąć celu? I czy dzieci mogą naprawić świat stworzony przez dorosłych? Przekonaj się w trakcie seansu. „Republikę dzieci” obejrzysz TUTAJ za pośrednictwem platformy VOD.

„Mała mama” (dla klas 7-8)

Chcesz obejrzeć film dla klas 7-8, który może być pretekstem do refleksji na temat rodzicielskich relacji, przemijania i godzenia się ze śmiercią? Rekomendujemy „Małą mamę”. Czy uczniowie odnajdą w historii ośmioletniej Nelly, doświadczającej żałoby po śmierci babci, także część własnych przeżyć i doświadczeń? Kameralny, zachwycający wizualnie seans będzie także dobrym punktem wyjścia do rozmowy na temat potęgi wyobraźni i siły dziewczyńskich przyjaźni. Planowana premiera „Małej mamy” w szerokiej dystrybucji kinowej odbędzie się 11 marca 2022 roku.

Kadr z filmu „Mała mama”(reż. Céline Sciamma, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Szukasz innych propozycji, na które warto wybrać się z klasą do kina?

Wypatruj na bieżąco nowości na naszym BLOGU. Już wkrótce poinformujemy Cię o najciekawszych premierach sezonu i zawartych w nich walorach edukacyjnych, o których warto będzie porozmawiać po projekcjach.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)