Blog

39. edycja festiwalu Ale Kino! już za nami! Które z filmów masz jeszcze szansę zobaczyć w kinach?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy udało Ci się obejrzeć w trakcie 39. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wszystkie zaplanowane seanse? Jeśli nie – przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, które z zaprezentowanych filmów znajdziesz już wkrótce w kinach lub na platformach streamingowych.

Czy udało Ci się obejrzeć w trakcie 39. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wszystkie zaplanowane seanse? Jeśli nie – przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, które z zaprezentowanych filmów znajdziesz już wkrótce w kinach lub na platformach streamingowych.


„Moja mama gorylica” (dla klas 1-3)

Szukasz filmowej propozycji dla klas 1-3, mogącej być bazą do rozmowy o rodzinnych wartościach, poszukiwaniu akceptacji i mocy do walki ze stereotypami? Sięgnij po animację, która zdobyła na festiwalu Ale Kino! wyróżnienie w konkursie filmów dla dzieci. „Moja mama gorylica” to ciepła i humorystyczna opowieść o małej dziewczynce z domu dziecka, adoptowanej przez… gorylicę. Czy istnieje szansa, by bohaterki nawiązały ze sobą więź – mimo oczywistych różnic?I jak zareagują na to lokalne władze? Okazja, by się o tym przekonać, pojawi się w kinach w nadchodzącym roku.

Kadr z filmu „Moja mama gorylica”(reż. Linda Hambäck, Szwecja 2020, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

„Jak ocalić smoka” (dla klas 1-3)

Kolejna festiwalowa rekomendacja nie tylko skonfrontuje uczniów klas 1-3 ze zgubnymi skutkami poszukiwania popularności w Internecie, ale także uwrażliwi na problemy, z którymi zmaga się główna bohaterka, Sara. Ta młoda uchodźczyni ukrywa się w cudzych domach, bojąc się konsekwencji odkrycia jej sekretu. Co może łączyć ją z Mortimerem – chłopcem, próbującym za wszelką cenę zdobyć sławę w Internecie? Losy bohaterów splatają się ze sobą za sprawą niesfornego, przysparzającego im wielu kłopotów smoka. W trakcie misji ratunkowej, która ma na celu ocalenie magicznego stworzenia, Mortimer i Sara poznają moc prawdziwej przyjaźni. Film „Jak ocalić smoka” zobaczysz w kinach od 17 grudnia. To doskonały wybór na wspólny przedświąteczny seans z klasą!

Jak zostać świętym Mikołajem 2” (dla klas 4-6)

Szukasz filmu w świątecznym klimacie dla klas 4-6, który pozwoli Ci porozmawiać z uczniami o tradycjach i zwyczajach Bożego Narodzenia oraz o tym, w jaki sposób je pielęgnować? Polecamy „Jak zostać świętym Mikołajem 2”. Perypetie Lucii, dwunastoletniej dziewczynki, pragnącej w przyszłości – podobnie jak jej tata – pełnić obowiązki Świętego Mikołaja, mogą być ponadto pretekstem do rozważań na temat krzywdzących stereotypów związanych z płcią. Jak można im przeciwdziałać? Podyskutuj o tym z uczniami po seansie. „Jak zostać świętym Mikołajem 2” pojawi się na ekranach kin już w wigilię, czyli 24 grudnia.

Kadr z filmu „Jak zostać świętym Mikołajem 2”(reż. Christian Dyekjær, Dania 2018, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Republika dzieci” (dla klas 4-6)

Kolejna propozycja dla klas 4-6 może być ciekawą bazą do rozmowy na temat słowiańskich legend, ekologii oraz twórczości znanych, polskich malarzy: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. „Republika dzieci” to opowieść o grupie młodych uciekinierów, którzy wspólnie z Tobiaszem (postacią z obrazu Malczewskiego) łączą siły, by ocalić teren zarzecza przed zalaniem w wyniku budowy wielkiej elektrowni. Czy bohaterom uda się dopiąć celu? I czy dzieci mogą naprawić świat stworzony przez dorosłych? Przekonaj się w trakcie seansu. „Republikę dzieci” obejrzysz TUTAJ za pośrednictwem platformy VOD.

„Mała mama” (dla klas 7-8)

Chcesz obejrzeć film dla klas 7-8, który może być pretekstem do refleksji na temat rodzicielskich relacji, przemijania i godzenia się ze śmiercią? Rekomendujemy „Małą mamę”. Czy uczniowie odnajdą w historii ośmioletniej Nelly, doświadczającej żałoby po śmierci babci, także część własnych przeżyć i doświadczeń? Kameralny, zachwycający wizualnie seans będzie także dobrym punktem wyjścia do rozmowy na temat potęgi wyobraźni i siły dziewczyńskich przyjaźni. Planowana premiera „Małej mamy” w szerokiej dystrybucji kinowej odbędzie się 11 marca 2022 roku.

Kadr z filmu „Mała mama”(reż. Céline Sciamma, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Szukasz innych propozycji, na które warto wybrać się z klasą do kina?

Wypatruj na bieżąco nowości na naszym BLOGU. Już wkrótce poinformujemy Cię o najciekawszych premierach sezonu i zawartych w nich walorach edukacyjnych, o których warto będzie porozmawiać po projekcjach.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)