Blog

39. edycja festiwalu Ale Kino! już za nami! Które z filmów masz jeszcze szansę zobaczyć w kinach?

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy udało Ci się obejrzeć w trakcie 39. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wszystkie zaplanowane seanse? Jeśli nie – przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, które z zaprezentowanych filmów znajdziesz już wkrótce w kinach lub na platformach streamingowych.

Czy udało Ci się obejrzeć w trakcie 39. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wszystkie zaplanowane seanse? Jeśli nie – przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, które z zaprezentowanych filmów znajdziesz już wkrótce w kinach lub na platformach streamingowych.


„Moja mama gorylica” (dla klas 1-3)

Szukasz filmowej propozycji dla klas 1-3, mogącej być bazą do rozmowy o rodzinnych wartościach, poszukiwaniu akceptacji i mocy do walki ze stereotypami? Sięgnij po animację, która zdobyła na festiwalu Ale Kino! wyróżnienie w konkursie filmów dla dzieci. „Moja mama gorylica” to ciepła i humorystyczna opowieść o małej dziewczynce z domu dziecka, adoptowanej przez… gorylicę. Czy istnieje szansa, by bohaterki nawiązały ze sobą więź – mimo oczywistych różnic?I jak zareagują na to lokalne władze? Okazja, by się o tym przekonać, pojawi się w kinach w nadchodzącym roku.

Kadr z filmu „Moja mama gorylica”(reż. Linda Hambäck, Szwecja 2020, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

„Jak ocalić smoka” (dla klas 1-3)

Kolejna festiwalowa rekomendacja nie tylko skonfrontuje uczniów klas 1-3 ze zgubnymi skutkami poszukiwania popularności w Internecie, ale także uwrażliwi na problemy, z którymi zmaga się główna bohaterka, Sara. Ta młoda uchodźczyni ukrywa się w cudzych domach, bojąc się konsekwencji odkrycia jej sekretu. Co może łączyć ją z Mortimerem – chłopcem, próbującym za wszelką cenę zdobyć sławę w Internecie? Losy bohaterów splatają się ze sobą za sprawą niesfornego, przysparzającego im wielu kłopotów smoka. W trakcie misji ratunkowej, która ma na celu ocalenie magicznego stworzenia, Mortimer i Sara poznają moc prawdziwej przyjaźni. Film „Jak ocalić smoka” zobaczysz w kinach od 17 grudnia. To doskonały wybór na wspólny przedświąteczny seans z klasą!

Jak zostać świętym Mikołajem 2” (dla klas 4-6)

Szukasz filmu w świątecznym klimacie dla klas 4-6, który pozwoli Ci porozmawiać z uczniami o tradycjach i zwyczajach Bożego Narodzenia oraz o tym, w jaki sposób je pielęgnować? Polecamy „Jak zostać świętym Mikołajem 2”. Perypetie Lucii, dwunastoletniej dziewczynki, pragnącej w przyszłości – podobnie jak jej tata – pełnić obowiązki Świętego Mikołaja, mogą być ponadto pretekstem do rozważań na temat krzywdzących stereotypów związanych z płcią. Jak można im przeciwdziałać? Podyskutuj o tym z uczniami po seansie. „Jak zostać świętym Mikołajem 2” pojawi się na ekranach kin już w wigilię, czyli 24 grudnia.

Kadr z filmu „Jak zostać świętym Mikołajem 2”(reż. Christian Dyekjær, Dania 2018, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Republika dzieci” (dla klas 4-6)

Kolejna propozycja dla klas 4-6 może być ciekawą bazą do rozmowy na temat słowiańskich legend, ekologii oraz twórczości znanych, polskich malarzy: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. „Republika dzieci” to opowieść o grupie młodych uciekinierów, którzy wspólnie z Tobiaszem (postacią z obrazu Malczewskiego) łączą siły, by ocalić teren zarzecza przed zalaniem w wyniku budowy wielkiej elektrowni. Czy bohaterom uda się dopiąć celu? I czy dzieci mogą naprawić świat stworzony przez dorosłych? Przekonaj się w trakcie seansu. „Republikę dzieci” obejrzysz TUTAJ za pośrednictwem platformy VOD.

„Mała mama” (dla klas 7-8)

Chcesz obejrzeć film dla klas 7-8, który może być pretekstem do refleksji na temat rodzicielskich relacji, przemijania i godzenia się ze śmiercią? Rekomendujemy „Małą mamę”. Czy uczniowie odnajdą w historii ośmioletniej Nelly, doświadczającej żałoby po śmierci babci, także część własnych przeżyć i doświadczeń? Kameralny, zachwycający wizualnie seans będzie także dobrym punktem wyjścia do rozmowy na temat potęgi wyobraźni i siły dziewczyńskich przyjaźni. Planowana premiera „Małej mamy” w szerokiej dystrybucji kinowej odbędzie się 11 marca 2022 roku.

Kadr z filmu „Mała mama”(reż. Céline Sciamma, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Szukasz innych propozycji, na które warto wybrać się z klasą do kina?

Wypatruj na bieżąco nowości na naszym BLOGU. Już wkrótce poinformujemy Cię o najciekawszych premierach sezonu i zawartych w nich walorach edukacyjnych, o których warto będzie porozmawiać po projekcjach.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)