Blog

100 dni do matury

Dowiedz się jak zamówić seans

Ekipa do zadań specjalnych

Grupy Wiekowe

„100 dni do matury” to pełna energii opowieść o wchodzeniu w dorosłość i jego momencie granicznym, tytułowym „egzaminie dojrzałości”. Choć to kino rozrywkowe, a jego konwencja przywodzi na myśl filmy sensacyjne, zadaje również ważne pytania o wciąż aktualne dylematy maturzystów.

Wyniki box office’u mówią same za siebie – młodzież chodzi do kina i chce oglądać filmu do niej skierowane. Czy po frekwencyjnym sukcesie „Piep*zyć Mickiwicza 2” doczekaliśmy się kolejnego hitu kierowanego do nastolatków i o nastolatkach? Czy rodzime kino młodzieżowe doczekało się swoich pięciu minut?

Zobacz zwiastun filmu „100 dni do matury”:

O czym jest film „100 dni do matury”?

Ekipa złożona z „najgorszych” uczniów w szkole wykorzystuje swoje niewpisujące się w system szkolnych ocen umiejętności, tworząc wyjątkową grupę do zadań specjalnych. Jej celem jest włamanie się do Ministerstwa Edukacji i sabotaż nowego systemu sprawdzania matur. Ich napad stanowi centralny punkt opowieści, a debiutujący na ekranie influencerzy świetnie oddają różnorodne charaktery maturzystów. Główny bohater – Kapsel (w tej roli Bartosz Laskowski) szczególnie buntuje się przeciwko nieuchronnie nadchodzącym zmianom, związanym z ukończeniem szkoły – pożegnaniem z przyjaciółmi, rozjazdem na studia po całej Polsce. Chcąc zatrzymać przy sobie najbliższych, planuje zapobiec przeprowadzeniu matury. Całą akcję inicjuje razem z dziadkiem (Jacek Koman), który głosi antysystemowe hasła, uwielbia adrenalinę i dobrą zabawę. Czy ich działania zdadzą egzamin, czy raczej przyczynią się wyłącznie do oblania matur przez przyjaciół Kapsla?

 Kadr z filmu „100 dni do matury”, reż. Mikołaj Piszczan, Polska 2025, dystrybucja: Next Film

Czy warto pójść z klasą na „100 dni do matury”?

Film „100 dni do matury” to kino całkowicie bezpieczne i wartościowe! To nie jest film, który wywoła dyskusję o kondycji polskiej młodzieży, ale z pewnością dostarczy rozrywki i doda otuchy tym młodym widzom, którzy obawiają się wejścia w dorosłość i zakończenia etapu w życiu, jakim jest szkoła średnia.

Pomimo luźnej formy i „gangsterskiej” konwencji, film może być okazją do rozmów o presji związanej z egzaminami, wyborem ścieżki życiowej i tempie stawania się dorosłym, a także skutecznym sposobem na rozbrojenie lęków związanych z dorosłością. Seans przekonuje widzów, że na egzaminach świat się nie kończy (a tak naprawdę dopiero zaczyna).

Projekt jest też wyjątkowym owocem współpracy  influencerów z branżą filmową  – wyjście do kina da więc też okazję nauczycielowi na poznanie zainteresowań swoich uczniów, zanurzenia się w świat mediów społecznościowych, a także rozmowy z uczniami ich językiem czy w obrębie ich kultury. To z pewnością tytuł, na który Twoi uczniowie chcą pójść!

 Kadr z filmu „100 dni do matury”, reż. Mikołaj Piszczan, Polska 2025, dystrybucja: Next Film

O czym porozmawiać po seansie?

Film porusza uniwersalne tematy dotyczące młodych ludzi, ale w swej rozrywkowej formie niewiele mówi o specyficznej sytuacji dzisiejszych nastolatków i problemach, z którymi się mierzą. Unika trudnych tematów, stawia na przyjemne doświadczenie kinowe. Czy to jego wada? Myślę, że nie – brakuje rodzimych filmu w gatunku good-feel movie, a tych nigdy dość w repertuarze.

Zabawa konwencjami, uniwersalny humor i wartka akcja sprawiają, że to dobra rozrywka dla każdego. To film, który dzięki sprawnie opowiedzianej historii i dynamicznemu tempu akcji wciągnie także nauczycieli.

 Kadr z filmu „100 dni do matury”, reż. Mikołaj Piszczan, Polska 2025, dystrybucja: Next Film

Lekkość filmu nie oznacza, że nie można go wykorzystać jako pretekstu do poruszenia głębszych tematów i szczerej rozmowy z uczniami o ich lękach, marzeniach czy oczekiwaniach.  Seans może być impulsem do rozmowy o łączących pokolenia doświadczeniach i dylematach dotyczących m.in. nauki szkolnej i jej przełożenia na życiową praktykę, niezależności i dostosowywaniu się do systemu.

„100 dni do matury” to też kino integracyjne, mówiące o wspólnocie, wadze przyjaźni i o nastolatkach jako „sile, z którą trzeba się liczyć”.

Film „100 dni do matury” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji. Zapraszamy do kin!

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)